Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Belgický ovčák laekenois není pes pro začátečníky

Laekenois patří do „rodiny“ belgických ovčáků. Nicméně tato varianta je nejméně rozšířená, dalo by se říci, že je až vzácná. Jde o energického a sebevědomého psa, který patří do rukou zkušenějšího chovatele. Belgický ovčák laekenois vyžaduje majitele, který bude mít možnost věnovat se mu několik hodin denně. Se správnou socializací a za pomoci citlivého výcviku bude skvělým rodinným psem.

Plemeno-Belgicky-ovcak-laekenois (1)

Belgický ovčák laekenois je aktivní a chytré plemeno, se kterým se určitě nebudete nudit. Svou rodinu miluje a při správné socializaci dobře vychází i s lidmi a zvířaty ze svého okolí. Jde o energického psa, kterého je potřeba důkladně unavit. Zároveň jde o chytré plemeno, za pomoci špetky přirozené autority a citlivého přístupu z něj vychováte skvělého aktivního parťáka.

Důvody, proč si pořídit belgického ovčáka laekenois

 • Stejně jako další belgičtí ovčáci, i laekenois je především pracák. Jde o inteligentního psa, který potřebuje unavit psychicky. Je často využíván záchrannými složkami při vyhledávání osob. Policie či armáda ho využívá při hledání drog nebo při hlídání objektů.
 • Jde o aktivní a chytré plemeno, které potřebuje unavit psychicky i fyzicky. Není nutné využít tohoto psa pouze jako pracáka, ale i jako univerzálního aktivního rodinného společníka. Díky velkému množství energie můžete s tímto psem běhat nebo se věnovat agility. Protože jde zároveň o inteligentní plemeno, můžete se vrhnout i na pokročilé obedience disciplíny, se kterými nebude mít tento pes žádné potíže.
 • Oproti svým dalším belgickým příbuzným je o něco tolerantnější k menším dětem. Jde o přátelské psy, kteří jsou vhodní i do rodiny s dětmi.
 • Tito psi jsou chytří a minimálně základní výcvik zvládnou velmi snadno. Stačí disponovat alespoň menší špetkou přirozené autority a nebýt při výcviku na psa příliš drsní. Pak budete mít doma skvělého parťáka.
 • V zásadě jde o zdravého a vytrvalého psa. S troškou štěstí byste za laekenoise neměli nechat na veterině majlant.
 • Oproti dalším variantám belgického ovčáka je laekenois v Čechách poměrně vzácný. Pokud toužíte být středem pozornosti mezi milovníky belgických ovčáků, s touto variantou chybu neuděláte.

Plemeno-Belgicky-ovcak-laekenois (3)

Důvody, proč si NEpořídit belgického ovčáka laekenois

 • Jde o psí rasu, která vyžaduje velké množství pohybu a také zaměstnat hlavu. I pokud má tento pes k dispozici rozlehlou zahradu, potřebuje, aby se mu někdo věnoval. Denně a několik hodin. Pokud nemáte možnost se psovi intenzivně věnovat, raději se poohlédněte po méně náročném plemeni.
 • I když jde o relativně snadno cvičitelné plemeno, je potřeba psovi pravidelně věnovat a cvičit, cvičit a cvičit. Pokud doma nechcete neřízenou střelu, kterou si nemůžete dovolit pustit z vodítka, aby neprovedl nějakou lumpárnu, je potřeba se psem pracovat. Opět ideálně denně. Psa tak unavíte psychicky, a on nebude mít prostor vymýšlet lumpárny. Pokud nemáte možnost se psovi takto důkladně věnovat, opět se raději podívejte po jiné rase.
 • Je potřeba laekenoise zvykat odmala na nové lidi a nové situace. Pokud není tento pes správně socializovaný a zvyklý na různé situace, můžete s ním mít v dospělosti problém.
 • I když jde v zásadě o zdravější plemeno, občas se nějaké dědičné problémy objevit mohou. Je potřeba důkladně vybírat vhodnou chovatelskou stanici, která se soustředí na zdravotní testy obou rodičů. V případě laekenoise je potřeba se zaměřit především na kyčle, oči a kůži.
 • Toto plemeno patří v Čechách mezi vzácnější, mnohem častěji se vyskytují další varianty belgických ovčáků. Může tak být poměrně náročné najít vhodného chovatele. Je třeba počítat také s tím, že kvůli vzácnějšímu výskytu těchto psů může být cena za štěně o něco vyšší než u jeho belgických příbuzných.
 • Jde o relativně náročné plemeno, co se času týče. Zároveň je potřeba disponovat alespoň základní přirozenou autoritou, aby vás pes respektoval. Před pořízením belgického ovčáka laekenoise tak zvažte všechny své možnosti, abyste pak zbytečně s tímto zajímavým psem neválčili.

Historie belgického ovčáka laekenois

Historie belgického ovčáka laekenois má provopočátky u dalších belgických ovčáků. Z doložených dokladů víme, že ještě před rokem 1891 byli psi podobní dnešním belgickým ovčákům využívání především k hlídání a pasení ovčích stád. S postupem času nebyli ovčáci tolik potřební a hrozil zánik tohoto plemene. V roce 1891 vznikl první chovatelský klub belgických ovčáků. Postupně bylo shromážděno 117 ovčáků belgickým veterinářem Adolphem Reulem. Ten je postupně roztřídil do šesti skupin, především podle typu srsti a barvy. Později se tato typologie ustálila na 4 variantách. Dnes jsou tyto čtyři varianty v některých zemích uznány jako samostatná plemena. V jiných zemích je berou jako různé typy jednoho plemene, tedy belgického ovčáka. Leakenios své jméno získal díky zámku Laeken. V současnosti můžeme vidět tuto variantu belgického ovčáka jako pracáka i jako aktivního společníka, občas se objevuje i jako psí elegán na výstavách. Postupem času si získal na oblibě u belgické královské rodiny. Hlavní podíl na zachování tohoto plemene měli nicméně chovatelé z Nizozemí a Francie.

Plemeno-Belgicky-ovcak-laekenois (2)

Povaha belgického ovčáka laekenois

Laekenois patří mezi velmi aktivní psy, rozhodně se s ním nudit nebudete. Dokáže být poněkud tvrdohlavý, nicméně bývá o něco méně agresivní než jeho belgičtí příbuzní. I tak z něj bývá velmi dobrý hlídač. Miluje svou rodinu a tu bude hlídat za každou cenu. Nicméně nebývá dobrou volbou pro hlídání míst, na kterých se vystřídá v krátkém čase větší množství lidí. Jde o hravé plemeno, které si občas potřebuje pohrát. Zároveň je velmi inteligentní, je tak potřeba mu zaměstnat hlavu. Jeho výcvik a výchova musí být důsledná a přísná, ale zároveň citlivá.

Tuto psí rasu je potřeba důsledně socializovat, a to jak na cizí lidi, tak na různorodé a i méně obvyklé situace. Pokud u tohoto plemene socializace proběhne správně, zvládá pak dobře i menší děti. Lépe je mu nicméně se staršími dětmi, u kterých se nemusí obávat „zvláštních“ pohybů a které již vědí, jak se správně k psovi chovat. Vy pak nebudete muset psa a děti mít neustále pod dozorem, aby nedošlo k nějakému nedopatření. S cizími psy nevychází nejlépe, ale se správnou socializací určitě nebude běžné venčení žádný horor. Vůči cizím lidem bývá odtažitý, nikoliv však agresivní. V zásadě působí klidně a sebevědomě.

Vzhled belgického ovčáka laekenois

Hlava belgického ovčáka laekenois je vysoko nesená a dlouhá, tlama s mozkovnou téměř stejně dlouhé. Čenich je černý a tlama se směrem k němu zužuje. Mandlově tvarované oči jsou středně veliké a zpravidla jsou tmavé. Boltce uší jsou zakulaceny, konce jsou tvarované do špičky. Sice má silnější trup, přesto není tento pes těžkopádný. Tlapky jsou pevné s černými drápy a zakulacené. Srst je hrubá a dlouhá okolo 6 cm. Na čele, nosu, na hřbetě a končetinách bývá srst o něco kratší. Zbarvení psa je žluté se stopami uhlování, nechybí tmavší zbarvení na hlavě, čenichu a na ocase. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 62 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 20 a 30 kg.

Ke komu je belgický ovčák laekenois vhodný

Belgický ovčák laekenois je energický a chytrý pes, je tak potřeba ho unavit psychicky i fyzicky. Miluje dlouhé procházky a výlet a ocení možnost věnovat se i různým psím sportům. Rád a snadno se učí i různorodé triky, nejenže zvládne základní poslušnost, ale i náročnější obedience disciplíny. Má velmi dobrý čich, je tak vhodnou volbou například na nosework, mantrailing nebo i „běžnou“ záchranařinu a další různé stopování. Jde o odolné psí plemeno, které snadno zvládne celoroční pobyt venku, ovšem za předpokladu, že má k dispozici zateplený kotec nebo boudu. Nejvíc však ocení možnost kombinaci zahrady a možnost pobytu uvnitř. Svou rodinu totiž velmi miluje a je s ní rád v co největším kontaktu. Zároveň je velmi rád v centru veškerého dění. Pokud se cítí osamělý a je málo zaměstnaný (psychicky i fyzicky), můžou se u něj rozvinout psychické problémy.

Péče o srst psa není zvlášť náročná, stačí ji zhruba jednou za 2 týdny vyčesat. Řada chovatelů doporučuje psa během línání trimovat. Pokud se chcete účastnit výstav, počítejte s náročnější péčí.

Belgický ovčák laekenois v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 62 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 20 a 30 kg.

Srst:

 • Srst je hrubá a dlouhá okolo 6 cm. Na čele, nosu, na hřbetě a končetinách bývá srst o něco kratší.

Zbarvení:

 • Žluté se stopami uhlování, nechybí tmavší zbarvení na hlavě, čenichu a na ocase.

Jak dlouho žije:

 • Belgický ovčák laekenois se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Belgie

Pro koho se hodí:

 • Belgický ovčák laekenois je aktivní a chytrý pes, který je vhodný jak do služebního poměru, tak do aktivní rodiny.
 • Jde o odolného psa vůči nepříznivému počasí, zvládne tak celoroční pobyt venku, pokud mu poskytnete útočiště v podobě zatepleného kotce či boudy.
 • Nejvíce ocení kombinaci zahrady s přístupem do domu. Svou rodinu miluje a je rád v centru dění, pokud by trávil dny v osamění na zahradě, velmi by psychicky trpěl.
 • Toto plemeno má skvělý čich, je tak vhodnou volbou na záchranařinu, vyhledávání drog či osob. Ale i na různé čichové psí sporty.
 • Jde o chytrého psa, který základní poslušnost zvládne levou zadní. Při výcviku je potřeba být důslední, ale i citliví. Pak zvládne i náročnější obedience disciplíny.
 • Jde o psy, kteří s cizími hafany a lidmi nevychází nejlépe. Od štěněte je tak potřeba dbát na socializaci a psa zvykat na neznámé prostředí, situace, lidi a zvířata. Pak je z něj perfektní společník, který nebude plašit ze všeho neznámého.

Plemeno-Belgicky-ovcak-laekenois (4)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu