Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Bostonský teriér chrápe a prdí, ale děti ho budou milovat

Milý, společenský a laskavý pes, který miluje svou rodinu – to je bostonský teriér. Svým oddaným pohledem spolu s hravou povahou si dokáže podmanit každého. Miluje děti, se kterými si velmi rád hraje, je tak skvělým parťákem i do rodiny. Přítomnost tohoto hravého psa ocení i aktivní senioři. Svou povahou a krátkou srstí je předurčen k pobytu v bytě. Mezi drobné nevýhody těchto menších psů patří skony k chrápání a plynatosti.

Psi-plemeno-bostonsky-terier (2)

Důvody, proč si pořídit bostonského teriéra

 • I když jde o drobnějšího psa, je plný energie a je velmi vytrvalý. Rozhodně nejde o gaučového povaleče.
 • Jsou perfektní volbou do aktivnější rodiny, a to i k menším dětem, se kterými bude nadšeně dovádět a vymýšlet rošťárny.
 • Jde o velmi inteligentní plemeno, které se snadno a rychle učí.
 • Bostonský teriér je přátelský jak k cizím lidem, tak i dalším zvířatům. Dobře vychází téměř s každým.
 • Jde o vhodného psa i pro začátečníky a mírně pokročilé, a to jak díky přátelské povaze, tak i inteligenci.
 • Jeho srst nevyžaduje zvláštní péči, stačí čas od času (především v době línání) lehce vyčesat.
 • Menší vzrůst je výhodou z mnoha důvodů. Snadno se vejde do menšího bytu a zároveň neutratíte majlant za kvalitní stravu.
 • Poměrně málo štěkají. Další výhoda pro psa do městského bytu.

Psi-plemeno-bostonsky-terier (13)

Důvody, proč si NEpořídit bostonského teriéra

 • Jako mnoho dalších plemen s krátkým čumákem je bostoňák náchylný na přehřátí a má často tendenci chrápat a chrochtat.
 • Velké oči můžou působit roztomile, ale mají i nevýhodu. Kvůli vyboulení se snadněji poraní a častěji je postihují vředy rohovky.
 • Především v zimě je třeba obléct bostonskému teriérovi obleček.
 • Toto plemeno má často citlivé zažívání a trpí plynatostí. Je tak třeba být pečliví při výběru kvalitního krmení.
 • Chov tohoto plemene je poměrně velkým oříškem i pro zkušenější chovatele, především kvůli jejich atypickému vzhledu. Velká hlava a úzká pánev je poměrně častým problémem při porodu, nezřídka se stává, že fena musí podstoupit císařský řez.
 • Milují jídlo. A to opravdu hodně. Usnadňuje se tím sice výcvik, lze je totiž snadno motivovat přes pamlsky. Ale kromě zmíněné plynatosti mívají tito psi problém i s nadváhou. Je tak třeba hlídat i to, aby během venčení pejsek nesezobl něco, co nemá.
 • Nejlépe reagují na pozitivní metody výcviku, křikem u nich většinou nic nepořídíte. Pokud budete na jejich vkus moc tvrdí, tak se seknou a nepohnete s nimi.

Psi-plemeno-bostonsky-terier (9)

Historie bostonského teriéra

Původ mnoha plemen je opředen tajemstvím, původ bostonského teriéra je naopak dobře známý. Pochází z USA a vznikl křížením anglického buldoka a bílého anglického teriéra. Později se přimísil i francouzský buldoček. Toto plemeno vzniklo díky dělníkům z okolí Bostonu, kteří v roce 1870 začali s náhodným křížením psů. Původně šlo o vyšlechtění vhodného psa pro tehdy oblíbenou zábavu dělníků – psí zápasy. Nově vzniklé plemeno se k tomuto účelu nakonec nehodilo a postupně bylo nahrazené stafordšírským bulteriérem. Název plemene se mnohokrát změnil, mezi jeho historické názvy patřil například roundheads, amerikcý teriér nebo bostonský buldok. Již v roce 1889 se zhruba 30 majitelů tohoto psího plemene rozhodlo pro vytvoření Klubu Amerického Bull Terriéra. Vznik tohoto klubu vzbudil negativní reakce mezi chovateli buldoků a bulteriérů, kteří posléze vznesli oficiální protest. Plemeno tak bylo posléze pojmenováno bostonský teriér. V USA bylo oficiálně uznáno americkou organizací AKC. Velmi záhy ztratilo toto plemeno zbytky bojovnosti a stalo se oblíbeným inteligentním společenským plemenem, které se díky přátelské povaze stalo populárním po celém světě.

Psi-plemeno-bostonsky-terier (10)

Povaha bostonského teriéra

Bostoňáci jsou velmi přátelští a oddaní. Svému pánovi rádi plní každé přání. Velmi miluje děti a rád s nimi dovádí. Je hravý a energický, je tak třeba ho řádně utahat, aby doma netropil neplechu. Poměrně málo štěká, což je jeden z mnoha důvodů, proč je perfektní do bytu. Je to inteligentní pejsek, který pro pamlsek udělá téměř cokoliv, jeho výcvik je tak snadný i pro trpělivé začátečníky. A proč trpělivé? Občas si totiž dokáže postavit hlavu, a dokud se neuráčí zase poslouchat, pohne s ním málokdo. Má tendenci se takto „sekat“ především při drsnějším přístupu. Pokud na něj zakřičíte, je možné že se s vámi chvíli prostě nebude bavit. Někteří samci mají tendenci bránit občas příliš horlivě svého pána či své území, se správnou socializací lze ovšem poměrně snadno předejít agresivním výpadům těchto drobnějších pejsků.

Psi-plemeno-bostonsky-terier (6)

Vzhled bostonského teriéra

Drobný, ale přesto robustní a svalnatý pes. Typická je pro něj krátká, černá srst s bílými znaky ve vzoru připomínajícím smoking. Právě díky jeho vzhledu se mu občas přezdívá americký gentleman. Krátká, široká hlava je v poměru k ostatním proporcím psa. Oči jsou velké, tmavé a kulaté. Uši jsou netopýří nebo vztyčené. Hrudník je hluboký a prostorný s dobře klenutými žebry. Končetiny jsou svalnaté a nasazené daleko od sebe. Ocas je krátký a poměrně nízko nasazený. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 38 a 43 cm, váha dosahuje 6,5-11,5 kg.

Psi-plemeno-bostonsky-terier (5)

Ke komu je bostonský teriér vhodný

Společenský, a přesto temperamentní, to je bostonský teriér. Jde o menšího energického psa, který ocení občasnou delší procházku, ale zároveň nebude trvat na velkých sportovních výkonech. Mnoho chovatelů se shoduje na tom, že jde o živého a hravého psa venku, v bytě o klidného a vnímavého tvora. Velmi rád tráví čas ve společnosti lidí, i když jde o povalování na gauči spojené s drbáním. Nerad snáší samotu a poměrně často trpí separační úzkostí. Vhodný je tak do rodiny, kde je víceméně neustále někdo doma, k aktivním seniorům nebo lidem, kteří mají možnost častěji pracovat z domu. O něco více než u jiných plemen psů je u nich třeba od štěněte cvičit občasnou domácí samotu. Poměrně špatně snáší chlad, vhodný je pro pobyt v bytě nebo v domku s přístupem na zahradu. A na zimní procházky pořídit obleček. Péče o srst je velmi nenáročná, stačí čas od času vyčesat a vykoupat psa dle potřeby. Bostonští teriéři mívají problémy s velkýma očima, kvůli jejich velikosti často trpí různými záněty. Občasnou kontrolu a případné čištění vyžadují i uši.

Psi-plemeno-bostonsky-terier (3)

Bostonský teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 38 a 43 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 6,5 a 11,5 kg.

Srst:

 • Krátká

Zbarvení:

 • Černá srst s bílými znaky ve vzoru připomínajícím smoking

Jak dlouho žije:

 • Bostonský teriér se dožívá 10 až 14 let.

Odkud pochází:

 • USA

Pro koho je vhodný:

 • Ideální pes do městského bytu, a to z mnoha důvodů. Především je to přátelský menší pes s krátkou srstí, který poměrně málo štěká.
 • I když jde o menšího pejska, je plný energie a rozhodně to není pouze povaleč na gauč. Neočekává od vás velké sportovní výkony, ocení ovšem delší procházky a v příjemném počasí zvládne i celodenní výlet.
 • Vhodný je do rodin s dětmi, které miluje a rád s nimi vymýšlí různé skopičiny.
 • Je perfektním psem i pro aktivní seniory, kteří s ním budou rádi chodit na delší procházky po okolí.
 • Péče o jeho srst je nenáročná, jen na zimu je třeba pořídit zateplený obleček.
 • Díky jeho inteligenci a přátelské povaze ho hravě zvládne i začátečník.

Psi-plemeno-bostonsky-terier (11)

Existuje velké množství psích plemen, některá jsou perfektní volbou do rodiny s dětmi, jiná plemena se k dětem naopak vůbec nehodí. Poznejte psí plemena, která jsou vhodná k dětem a jejich přítomnost si budou užívat. Nebo hledáte spíše malá psí plemena do bytu? A co třeba sportovní psí plemena, která s vámi budou držet krok při běhu i na dlouhé túře?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu