Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Americký bezsrstý teriér miluje víc sport než gauč

Americký bezsrstý teriér je energický a chytrý pes. Je to věrný společník, který miluje lidskou přítomnost. Jde o menšího psa, který svým vzhledem do jisté míry může klamat – mnoho lidí si ho představuje v elegantní pozici na gauči. Přitom jde o energického psa, který miluje a vyžaduje dlouhé procházky a ideálně i možnost věnovat se některému psímu sportu.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (1)

Americký bezsrstý teriér je díky své menší velikosti a absenci srsti perfektní volbou do městského menšího bytu. Tento pejsek je vhodný i k menším alergikům. Jako u dalších bezsrstých variant psů se tato psí rasa objevuje i ve varietě se srstí.

Důvody, proč si pořídit amerického bezsrstého teriéra

 • Jde o skvělého parťáka vhodného pro lidi s menší alergií související se psí srstí.
 • Je ideální volbou psa do bytu, nemusíte se bát nánosů srsti. K celoročnímu pobytu venku tento pes není vhodný vůbec.
 • Existuje jak v bezsrsté tak i osrstěné varietě. Pokud vás pes zaujme svou povahou, je pak jen na vás, jestli se vám více líbí varianta psa se srstí či bez ní.
 • Jako mnoho dalších teriérů byl i tento určen k lovu. V současnosti se k tomuto účelu téměř nevyužívá i díky malým loveckým instinktům. Při venčení přírodou nemusíte být totiž tolik na pozoru jako u jiných původně loveckých plemen.
 • Toto psí plemeno je velmi inteligentní a poměrně snadno se cvičí.
 • Na první pohled působí křehce, jde ale o odolné psy se zájmem o život plný různých aktivit.
 • Tato psí rasa bývá doporučována do rodin s dětmi. Dobře vychází i s dalšími psy a kočkami.
 • Především pokud bydlíte v panelovém bytě, tak oceníte, že jde o poměrně tiché psy, kteří málo štěkají.
 • Jde o poměrně zdravé plemeno. S troškou štěstí byste na veterinu měli chodit pouze na očkování.
 • Americký bezrstý teriér patří mezi drobnější psy, kteří se snadno vejdou i do menšího městského bytu.
 • Patří mezi dlouhověká plemena, v průměru se dožívá 14-16 let.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (10)

Důvody, proč si NEpořídit amerického bezsrstého teriéra

 • Tento pes není příliš odolný vůči chladnému a zimnímu počasí. Na podzim a zimu je potřeba mu pořídit řadu zateplených a voděodolných oblečků.
 • V létě je potřeba bezsrstou varietu psa natírat opalovacím krémem, tento pejsek se totiž může poměrně snadno spálit.
 • I když na první pohled vypadají křehčeji, je třeba pamatovat na to, že jde o teriéra, tedy aktivního psího lumpíka. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, nikoliv k lidem s omezenou pohyblivostí.
 • Poměrně špatně snáší delší odloučení. V krajním případě může vést delší osamění vést k separační úzkostí. Je tak doporučován k lidem, kteří mají možnost trávit s ním větší část dne.
 • Jde o novější plemeno, je tak stále spíše vzácností. Sehnat volné štěně nebude jednoduché, zároveň je třeba počítat s tím, že si sáhnete hlouběji do kapsy.
 • Je to milovník lidí, a to i těch cizích. Nebývá z něj tak dobrý hlídač.
 • Zatím není uznán FCI, o uznání se ale postupně usiluje.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (11)

Historie amerického bezsrstého teriéra

Málokoho překvapí, že toto plemeno pochází z USA. Americkým chovatelům Edwinovi a Willie Scottovým se roku 1972 narodilo ve vrhu osrstěných krysařů jedno bezrsté štěně, fenka jménem Josephine. Za pomoci této fenky se postupně podařilo odchovat několik dalších bezrstých jedinců, konkrétně fenky Gypsy a Jemime, a posléze i prvního bezrstého pejska Snoopyho. Díky těmto prvním jedincům postupně vznikl první chov. Chov byl poměrně složitý, díky omezenému počtu jedinců plemene, s kterými se začínalo. S rostoucím počtu jedinců se podařilo založit první chovatelský klub. V počátcích chovu byli tito pejsci považováni za variantu krysařů, ale roku 2014 došlo k jejich uznání jakožto samostatného plemene.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (12)

Povaha amerického bezsrstého teriéra

Americký bezsrstý teriér je pes plný energie. Jde o přátelského psa, který miluje přítomnost lidí. Svého člověka bude nadšeně kamkoliv doprovázet. Je to citlivý pejsek, který špatně snáší delší odloučení, je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost s nimi trávit velkou část dne. Nespornou výhodou plemene je jeho tichost. Mezi další plusové body plemene patří jeho vysoká inteligence, snadno a rád se učí. Při výcviku to chce menší dávku trpělivosti, být vlídný a citlivý přístup. Přátelská povaha psa a jeho chytrost ho předurčuje k naučení nejen základní poslušnosti, ale i různým trikům. V kombinaci s hravou povahou je možné se s tímto psem vrhnout na spoustu psích sportů, například na agility nebo dogdancing.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (14)

K lidem bývá velmi přátelský, zároveň to není bůh ví jaký hlídač. Na druhou stranu je velmi přátelský i k dětem, s kterými si velmi rád hraje a rád s nimi lumpačí. Dobře vychází zpravidla i s dalšími psy nebo kočkami. Původní krysaří plemeno bylo určeno především k lovu, i dnešní bezsrstí teriéři mají lovecké instinkty, i když oproti svým předkům velmi omezené. Pokud byste chtěli tohoto teriéra využít k lovu, pak sáhněte po jeho osrstěné varietě, ta bezsrstá se k lovu nevyužívá.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (15)

Vzhled amerického bezrstého teriéra

Americký bezrstý teriér je menší až středně veliký pes s dobře osvaleným tělem. Hlava je velikostně přiměřeně veliká k tělu. Z boku je jeho lebka i tlama stejně dlouhá. Lebka je mírně klenutá a široká. Má silnější čelisti a je dobře osvalená. Mezi preferovaný skus patří nůžkový. Nosní houba je jednobarevná nebo černá. Oči jsou středně veliké a kulaté, jejich barva by měla odpovídat barvě nosní houby. Oči bývají od tmavě hnědé po jantarovou. Uši jsou posazeny na vnějších krajích hlavy a jsou ve tvaru písmene V. Dobře osvalený krk je středně dlouhý a štíhlý, plynule přechází v ramena. Ocas je u kořene silnější a ke špičce se zužuje, je posazen na konci křížové kosti. Při aktivitě je nesen zahnutý nahoru, jinak může být nesen v hřbetní linii.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (2)

A protože genetika není jednoduchou záležitostí, objevuje se toto psí plemeno v bezsrsté i osrstěné variantě. Zajímavostí je, že bezsrstá varianta se rodí s hebkou zakrnělou podsadou, která ale vymizí mezi 6-8 týdnem. I bezsrsté varietě zůstane několik chloupků na čumáku s několika vousky. Kůže je teplá a jemná a může mít jakékoliv zbarvení. Při delším pobytu na slunci může kůže lehce ztmavnout. Osrstěná varieta má hladkou, hustou a krátkou srst. Mezi tradiční zbarvení se odvíjí od bílé, dvoubarevné až po tricolorní. Objevuje se i žlutohnědé nebo černé zbarvení. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 28-48 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 5-9 kg.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (3)

Ke komu je americký bezsrstý teriér vhodný

I když jde o menšího psa, který na první pohled může působit křehce, je to stále teriér. Má tedy spoustu energie, kterou potřebuje vypustit. Je tak třeba mu poskytnout dostatečné množství pohybu, bavit ho budou například dlouhé procházky nebo možnost věnovat se řadě sportovních aktivit – například agility nebo dogdancingu. Bavit ho budou i celodenní túry. Důležité pro tohoto psa je být co nejčastěji se svým člověkem, jaké činnosti se s ním bude věnovat je mu pak už celkem jedno.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (4)

Tato psí rasa je vhodnou volbou jak do menšího městského bytu, tak i do domku se zahradou – ale s přístupem dovnitř. Nebývá to dobrý hlídač, navíc v kombinaci absence srsti by zimu venku nepřežil. Navíc miluje co nejčastější přítomnost svého člověka, při delším odloučení v kotci by trpěl psychicky. O psa je třeba zvlášť pečovat, a to jak v zimě, tak i v létě. Na zimu je potřeba mu pořídit zateplené oblečky, v létě je zase třeba ho mazat krémem proti sluníčku. Bezsrstou variantu je třeba občas koupat, pak je důležité ho namazat krémem, aby mu zbytečně nevysychala kůže. Bezsrstá varianta psa je vhodnou volbou k alergikovi, který má potíže především s roztoči držícími se psí srsti.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (6)

Americký bezsrstý teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 28-48 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 5-9 kg.

Srst:

 • Kůže je teplá a jemná. Při delším pobytu na slunci může kůže lehce ztmavnout. Osrstěná varieta má hladkou, hustou a krátkou srst.

Zbarvení:

 • Kůže může mít jakékoliv zbarvení. Osrstěná varieta může mít bílé, dvoubarevné, tricolorní, ale i žlutohnědé nebo černé zbarvení.

Jak dlouho žije:

 • Americký bezsrstý teriér se dožívá 14 až 16 let. 

Odkud pochází:

 • USA

Ke komu je vhodný:

 • Americký bezsrstý teriér je menší akčňák, s kterým se rozhodně nebudete nudit. I když působí díky absenci srsti více křehce, než jiní podobně velicí psi, je to stále teriér. Tedy pes, který v minulosti lovil hlodavce a dodnes má v sobě lovecký instinkt a spoustu energie navrch. Je tak vhodný k lidem, kteří mají možnost se mu věnovat, chodit na dlouhé procházky nebo se věnovat některému ze psích sportů.
 • Je doporučován do bytu, a to jak díky menší velikosti, absenci srsti, ale i velké lásce k lidem.
 • Jako u mnoha dalších naháčů, tak i tento se objevuje ve varietě se srstí. V takovém případě je srst krátká a hladká. Neosrstěná varianta bývá doporučována některým alergikům.
 • Je velmi přátelský a bývá doporučován i k dětem, s kterými rád dovádí. Zpravidla dobře vychází i s cizími lidmi a nebývá z něj proto nejlepší hlídač.

Plemeno-americky-bezsrsty-terier (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu