Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Border teriér je klidný, ale ukecaný pes do bytu

Malý pracovní pes, který je rychlý a vytrvalý. Vyšlechtěn byl tak, aby dokázal doprovázet koně a byl pomocníkem myslivců a lovců. Dnes tohoto aktivního, menšího psa využívají nejen pravidelní či sváteční lovci, ale řada lidí ho chová jako sportovně založeného společenského psa.

Psi-plemeno-border-terier (15)

Oproti mnoha jiným teriérům jde o klidného, přátelského a vyrovnaného psa, který netrpí oproti svým teriéřím příbuzným přílišnou tvrdohlavostí. Je poměrně snadno cvičitelný a přizpůsobivý. Zároveň je nenáročný na péči o srst a výživu. I když jde o relativně staré plemeno, není příliš známý, což je určitě s ohledem na jeho přednosti škoda.

Psi-plemeno-border-terier (6)

Důvody, proč si pořídit border teriéra

 • Menší a velmi akční pes, který je vhodnou volbou k různým psím sportům. Miluje totiž pohyb a pobyt venku.
 • Jeho malá velikost ho předurčuje pro pobyt v bytě, ale i k snadnému cestování.
 • Srst je třeba pravidelně trimovat, ale není nutné je častěji vyčesávat nebo psa častěji koupat.
 • Jde o plemeno vyšlechtěné k lovu. Pokud chcete border teriéra využít k původnímu účelu, počítejte s loveckým výcvikem.
 • Ocení možnost trávit co nejvíce času na zahradě. Pokud ho ovšem každý den dostatečně utaháte, bude spokojený i v bytě.
 • V konkurenci dalších teriérů se toto plemeno velmi snadno učí a zároveň oproti dalším teriérům netrpí ve větší míře tvrdohlavostí.
 • Má velmi rád děti, je tak vhodnou volbou i do rodiny s dětmi.
 • Dobře se učí, především za pomoci dobrot.
 • Jde o plemeno původem z Anglie a jsou zvyklí na nepříznivé počasí. Chlad a déšť je nerozhodí, naopak, spíše je nabudí, a i v nepříznivém počasí budou nadšeně trávit hodiny venku.
 • Z teriéří rodiny bývají nejčastěji právě border teriéři doporučování začátečníkům a mírně pokročilým chovatelům.
 • S většinou border teriérů nebudete trávit mnoho času na veterině, jde o poměrně zdravé plemeno, které se dožívá vysokého věku.

Psi-plemeno-border-terier (3)

Důvody, proč si NEpořizovat border teriéra

 • I když jde o drobnějšího psa, je přímo nabitý energií a rozhodně tak nejde o gaučového povaleče. Pokud nepočítáte s každodenní dlouhou procházkou nebo věnování se některému ze psích sportů, vůbec nad pořízením tohoto psího plemene neuvažujte.
 • Je to především lovec a při procházkách přírodou je třeba s tím počítat. Bez perfektního přivolání s pouštěním psa na volno vůbec neuvažujte.
 • Jsem velmi hbití a mrštní. Také rádi hrabou. Pokud se bude váš pes pravidelně pohybovat na zahradě bez dozoru, je třeba zahradu důkladně zabezpečit. Jinak se podhrabe nebo nižší plot s příhodnými příčkami klidně i přeleze.
 • Bez ohledu na to, zda budete mít psa v bytě či bude většinu času trávit na zahradě, je psa třeba utahat. Pokud se totiž začne nudit, má destruktivní sklony. Velmi rád například žvýká, a to všechno.
 • Jsou velmi ukecaní, mají potřebu se zvukově vyjadřovat téměř ke všemu. Je třeba s tím počítat a odmala se psem pracovat. Především v bytovém domě by vám sousedé pravděpodobně nepoděkovali.

Psi-plemeno-border-terier (2)

Historie border teriéra

Původ border teriéra sahá do 18. století. Vyšlechtěn byl na severovýchodě Anglie poblíž skotské hranice (odtud i název plemene, border v angličtině znamená hranice). Od počátku bylo cílem farmářů vyšlechtit univerzálního loveckého psa. Úkolem těchto teriérů byl nejen lov hlodavců, jako mnoha dalších teriérů, ale i schopnost běžet podél koně a v případě potřeby pronásledovat lišku do jejího úkrytu. Hlavní devízou těchto psů po vyšlechtění byla rychlost a vytrvalost, ale i odolnost vůči různorodému počasí. Border teréři byli ceněni především pro své pracovní vlastnosti. Čas od čau se objevil na některé zemědělské výstavě, ale až do počátku 20. století byl mimo Anglii téměř neznámý. Dnes je jeho rozšíření ve světě mnohem větší, a i když se neobjevuje mezi top nejznámějšími plemeny, má již řadu stabilních obdivovatelů.

Psi-plemeno-border-terier (13)

Povaha border teriéra

Border teriér je přizpůsobivé a odolné psí plemeno, které dokáže žít kdekoliv. Velmi snadno si zvykne v bytě i na zahradě, v obou případech ho je třeba důkladně utahat. Jde o velmi aktivního psa, který se snadno začne nudit a pak dokáže zdemolovat byt i zahradu. Jeho velkou devízou je laskavost a dobrá nálada. I méně zkušený chovatel si s tímto teriérem poradí. Velmi často byl v minulosti chován jako lovec hlodavců, ale i lišek. Má proto stále silné lovecké instinkty, na což je třeba brát ohled při pobytu v přírodě. Bez dokonalého přivolání by v lese či na poli neměl být border teriér puštěn z vodítka, jinak si zaděláváte na problém. Nejeden border teriér se při loveckém nadšení nadobro ztratil, zranil či dokonce zemřel (například tím, že vběhl pod auto ve snaze ulovit kořist).

Psi-plemeno-border-terier (12)

Vzhled border teriéra

Border teriér je menší pes s kompaktní stavbou těla. Jeho hlava se podobá vydří. Má tmavé oči, malá ouška jsou vysoko posazená po stranách hlavy a jsou nesena svěšená k lícím. Krk je úměrně dlouhý tělu a úzký. Na hluboký hrudník s dobře klenutými žebry navazují rovné a pevné končetiny, které jsou dobře osvalené a zakončené malými tlapkami. Středně dlouhý ocásek je nasazený vysoko. Jeho odolnost vůči nepříznivému počasí je dána silnou kůží a tvrdou, hustou srstí s kratší podsadou. Mezi nejběžnější zbarvení border teriéra patří pšeničné, červené, modré s pálením nebo šedé s pálením. Kohoutková výška plemene je 25-28 cm, váha mezi 5 a 7 kg.

Psi-plemeno-border-terier (5)

Ke komu je border teriér vhodný

Jde o perfektního parťáka do rodiny k dětem, ale i k aktivním seniorům. Je velmi klidný a vyrovnaný a snadno se přizpůsobí jakékoliv situaci a prostředí. Miluje dlouhé procházky přírodou, snadno zvládne i celodenní túru. Vhodný je i jako společník k běhu a k práci v lese. Při správném aktivním vyžití bude po zbytek dne chrupkat na gauči po vašem boku. Pokud se budete psovi dostatečně věnovat, bude spokojený na zahradě, ale i v bytě. Vzhledem k jeho mírné a přátelské povaze, která je oproti jiným teriérům spíše atypická, s ním nejlépe pořídíte pozitivním výcvikem. Základní výcvik zvládne levou zadní, poměrně snadno zvládne i náročnější výcvik obedience. Kromě loveckého výcviku se s border teriérem můžete hravě věnovat i flyballu, dogfrisbee nebo agility.

Jeho srst je tvrdá a téměř nepromokavá a velmi snadná na údržbu. Je samočistící, po procházce stačí opláchnout tlapky, celková sprcha je u border teriérů vhodná jen v případě potřeby, třeba při pořízení nevábného odéru. Srst stačí pročesat jen občas, především v době línání a je třeba jí zhruba 2x ročně trimovat.

Psi-plemeno-border-terier (1)

Border teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene je 25-28 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 5 a 7 kg.

Srst:

 • Kratší, tvrdá, s krátkou podsadou

Zbarvení:

 • Pšeničné, červené, modré s pálením nebo šedé s pálením

Jak dlouho žije:

 • Border teriér se dořívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Anglie

Pro koho se hodí:

 • Aktivní menší pejsek, který je navzdory své menší velikosti velmi aktivní a rozhodně nevydrží delší dobu v klidu na gauči. Je vhodnou volbou do aktivní rodiny, která mu dopřeje alespoň základní výcvik, dlouhé procházky či možnost věnovat se některému psímu sportu.
 • Jeho srst je poměrně snadná na údržbu, stačí ji čas od času vyčesat a zhruba 2x ročně trimovat.
 • Je perfektní volbou pro lovecký výcvik, ale i jako aktivní společník.
 • Oproti jiným teriérům není tolik tvrdohlavý a je snadno cvičitelný, snadno ho zvládne i trpělivý začátečník.

Psi-plemeno-border-terier (14)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu