Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Velšteriér je pes, co nezkazí žádnou legraci

Velšteriér je optimistický a hravý pes, který nezkazí žádnou legraci. Je to extrovert, který rád předvádí různorodé triky. Jde o společenského psa, který miluje děti i dospělé. Velšteriér je chytrý pes, který se občas i nechá cvičit – přeci jen je to stále lovecký pes, který trpí občasnými záchvaty tvrdohlavosti. 

Psi-plemeno-velsterier (1)

Velšteriér je veselý pes, který má občas tendenci řešit si věci po svém. Při výcviku to chce být důsledný a trošku kreativní, se špetkou přirozené autority z něj můžete udělat na slovo poslušného psa. Je třeba pamatovat na to, že jde o psa vyšlechtěného na lov, má nejen silnější lovecké instinkty, ale i nevyčerpatelnou dávku energie. Spokojený bude především na venkově či na kraji města, ideálně v domku se zahrádkou. Se správným programem ovšem zvládne i byt. I pokud má k dispozici zahradu, je potřeba se mu denně věnovat, jinak si vymyslí vlastní zábavu a výsledek se vám zaručeně líbit nebude. Byl vyšlechtěn jako norník, snadno si tak představíte, co vám nudící se velšteriér provede se zahradou. Dnes je využíván především jako aktivní společník, ale zvládne i sportovní lov. 

Psi-plemeno-velsterier (10)

Důvody, proč si pořídit velšteriéra

 • Chlupatá energie, i tak by se o tomto psovi dalo mluvit. Je vhodnou volbou na různé sportovní aktivity, bavit ho bude například běh, cyklistika nebo dlouhé procházky přírodou. 
 • Je chytrý a učí se snadno. Je tak vhodný i na náročnější výcvik a zvládne i sporty, při kterých musí využívat hlavu, například dogdancing nebo agility. 
 • I když jde o menšího psa, skvěle ochrání váš domov i rodinu. Jde o psi, kteří velmi dobře vědí, co se v jejich okolí děje a neproklouzne jim ani myška. Na nesrovnalosti zpravidla upozorní štěkotem. 
 • Jde o společenské plemeno, které miluje svou rodinu. Je vhodnou volbou do větší rodiny, ale budou milovat jednotlivce. 
 • Velšteriér je spíše menšího vzrůstu, což se hodí především pokud bydlíte v menším bytě. 
 • Patří mezi zdravější psí rasu, s troškou štěstí budete chodit na veterinu pouze na očkování. 
 • Jde o sportovně laděného elegána. Mnoho chovatelů touží po atletickém elegánovi, velšteriér může být správnou volbou. 
 • Zajímavá historie a anglický původ dodává psovi na atraktivitě. 
 • Velká láska k lidem je pro toto psí plemeno typická. Velšteriér je věrným a oddaným společníkem za všech okolností.
 • Jeho srst je poměrně snadná na údržbu. 

Psi-plemeno-velsterier (11)

Důvody, proč si NEpořídit velšteriéra

 • Má energii na rozdávání. Pokud dopředu víte či tušíte, že nebudete mít každý den dostatek času se psovi věnovat, raději se poohlédněte po méně aktivním plemeni. 
 • Na vše, co se psovi nezdá upozorní štěkotem. Nicméně z pohledu řady chovatelů má tento pes štěkat velmi často a hlasitě. Je tak vhodné zapracovat na povelu typu „ticho“ a doufat v tolerantnější sousedy. 
 • Je doporučován alespoň k lehce pokročilým chovatelům, ideálně se zkušenostmi s výchovou dominantnějších psů. Řada jedinců plemene je dominantních a důsledný výcvik s větší špetkou přirozené autority je nutností. Začátečníkovi by takovýto pes mohl snadno přerůst přes hlavu. 
 • Řada velšteriérů se příliš nekamarádi nejen s dalšími psy, ale i dalšími zvířaty. Je tak třeba velmi důkladný výcvik a důkladná socializace, pokud nechcete, aby nedocházelo ke konfliktům při každém venčení. 
 • I když péče o srst není zvlášť náročná, je potřeba jí alespoň občas pročesat. Pokud chcete úplně bezúdržbového psa, pak se raději poohlédněte jinde. 
 • Pokud budete pečliví při výběru vhodné chovné stanice, měli byste se vyhnout pravidelným návštěvám veteriny. Sice jde víceméně o zdravé plemeno, přesto se s ním táhnou určité genetické zdravotní trable – například s očima. Je tak vhodné se na ně zaměřit v rámci zdravotních testů obou rodičů. 
 • S dětmi zpravidla vychází velmi dobře. Přesto je třeba pamatovat, že jde o velmi energického psa, což by především pro menší děti mohl být problém – v zápalu hry by je mohl poměrně snadno zválcovat. Je tak vhodnější volbou spíše k starším dětem. 
 • Této rase nechybí hustá podsada, v které se drží různorodé nečistoty a breberky, což může způsobovat problémy především alergikům. 

Psi-plemeno-velsterier (12)

Historie velšteriéra

Velšteriér má zajímavou a dlouhou historii, patří totiž mezi první teriéry vůbec. Velmi podobné psy nalezneme na starých obrazech a z 18. století pochází první písemné záznamy. Původně byla tato psí rasa známá jako tan teriér, hrubosrstý teriér nebo jako staroanglický teriér. Byl to lovec každým coulem, byl vyšlechtěn jako norník. Jeho hlavním úkolem byl tedy lov jezevců, lišek a vyder, zároveň likvidoval různorodou „havěť“, které ve městě i na venkově byla celá řada. Jeho původní domovinou, jak jeho dnešní název napovídá, byl Wales, z kterého se rozšířil do celé Anglie a následně do celého světa.

Psi-plemeno-velsterier (2)

Roku 1885 byl v Anglii založen samostatní klub plemene a o dva roky později byla tato rasa uznána anglickým kenel klubem. Jeho podoba i povaha byla ovšem koncem 19. století poněkud odlišná, později bylo plemeno prošlechtěno s irským teriérem, bedlington teriérem a manchester teriérem, prý do plemene bylo přimícháno ještě několik dalších ras. Až mezi světovými válkami došlo k sjednocení typu i charakteru plemene do podoby, jakou známe dnes. 

Psi-plemeno-velsterier (3)

Povaha velšteriéra

Velšteriér je veselý pes plný nevyčerpatelné energie. Zároveň jde o psa, který rád tráví co nejvíce času v přítomnosti své lidské smečky. Je to věrný společník vhodný k aktivním lidem, kteří se mu budou denodenně věnovat a zaměstnají mu nejen nohy, ale i hlavu. Velšteriéra je potřeba velmi důkladně zaměstnat, velmi snadno se začne nudit a vy pak budete mít doma hyperaktivního psa, který vám rozebere byt i zahradu na třísky. Jeho výcvik může být pro začátečníka poměrně náročný, musí být totiž důsledný, ale i velmi zábavný. Pokud přijdete na vhodný způsob, jak upoutat pozornost tohoto teriéřího tvrdohlavce, bude vás poslouchat na slovo. I u dobře vychovaného psa je potřeba mít se na pozoru při kontaktu s dalšími psy, především samci.

Psi-plemeno-velsterier (4)

Mnoho jedinců tohoto psího plemene má sklony k dominanci a občas mají potřebu vyvolávat konflikty. Zároveň jde ovšem o velmi hravého a věrného psa, který svou rodinu miluje z celého srdce. Bývá nedůvěřivý k cizím lidem, což z něj dělá poměrně dobrého hlídače. Svou rodinu a majetek bude důsledně hlídat. Je to pes vhodnější pro zkušenější chovatele i z důvodu jeho velkého sebevědomí a sklonům k nezávislosti. Tyto vlastnosti mají ovšem i své výhody, velšteríéři nemívají problémy se separační úzkosti. Pokud je důkladně unavíte, v klidu počkají na váš návrat i větší část dne. 

Psi-plemeno-velsterier (5)

Vzhled velšteriéra

Velšteriér svou podobou připomíná o něco většího erdelteriéra, přesto jde o odlišné plemeno s delší historií. Tento pes byl vyšlechtěn jako norník, tedy i k lovu lišek a není tak náhodou, že připomíná i foxteriéra. Stop psa je mírný a málo výrazný. Má menší a většinou tmavé oči. Drobné uši jsou vysoko nasazené a bývají klopené dopředu. Mírně klenutý krk je středně dlouhý a přechází plynule v plece. Má krátký trup s rovnou linií zad. Končetiny jsou silné a dobře osvalené. Ocas bývá ponechán v přirozené délce a bývá delší. V minulosti byl poměrně běžně jeho ocas kupírován, což se v mnoha zemích v současnosti nesmí. Jeho srst je drátovitá a hustá, doplněná je krátkou a jemnější podsadou. Zbarvení psa je černé s tříslovým pálením nebo tmavě šedé s pálením. Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 39 cm. Váha se pohybuje okolo 9 kg. 

Psi-plemeno-velsterier (6)

Ke komu je velšteriér vhodný

Velšteriér je velmi aktivní pes, který potřebuje důkladně zaměstnat, fyzicky a ideálně i psychicky.  Nejvíce spokojený bude v domě se zahradou ideálně na vesnici či na kraji města v blízkosti lesů. V bytě si zvykne také, ovšem bude pro vás ještě o chlup náročnější ho unavit. Jde o hravého psa, který se rád zabaví i za pomoci různých hraček, ocení i ty interaktivní. Na dlouhé hodiny ho dokáže zaměstnat ale i obyčejná pískací hračka nebo tenisák. Psovi je potřeba dopřát nějaké zaměstnání, spokojený bude jak na dlouhých procházkách, ocení i náročnější výcvik nebo možnost věnovat se různým psím sportům. Vhodnou volbou bude například na sporty, kde se unaví psychicky i fyzicky, například agility nebo dogdancing. Ocení i sportovní lov nebo flyball. Jeho srst je potřeba pravidelně kartáčovat a zhruba 2x ročně se nevyhnete trimování.

Psi-plemeno-velsterier (8)

Velšteriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 39 cm. 
 • Váha se pohybuje okolo 9 kg. 

Srst:

 • Drátovitá a hustá, doplněná je krátkou a jemnější podsadou.

Zbarvení:

 • Černé s tříslovým pálením nebo tmavě šedé s pálením.

Jak dlouho žije:

 • Velšteriér se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Wales

Pro koho je vhodný:

 • Velšteriér je pes plný energie. Pokud ho důkladně neunavíte, můžete se těšit na rozvrtanou zahradu a byt rozložený na třísky. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se mu budou věnovat několik hodin denně. Bavit ho budou dlouhé procházky přírodou, je vhodný i k náročnějšímu výcviku, ale i k agility, dogdancingu nebo flyballu. 
 • Jako mnoho dalších teriérů bývá svéhlavý a má sklony k samostatnosti. Pokud chcete upoutat jeho pozornost, pak je třeba být při výcviku kreativní. Potřeba je i důslednost, aby vám nepřerostl přes hlavu. Je tak zpravidla doporučován spíše k zkušenějším chovatelům. 
 • Mívá sklony k dominanci. I u dobře vychovaného psa je potřeba být na pozoru, když je v kontaktu s dalšími psy, především samci. Může se totiž i kvůli prkotině snažit o vyvolání konfliktu. Je tak důležité, abyste uměli svého psa číst a zavčas zastavili jeho pokusy o konflikt. Pomůže vám i trocha přirozené autority. 
 • Pokud přímo nesnášíte péči o srst, raději se poohlédněte jinde. Jeho srst není mimořádně náročná na péči, přesto potřebuje pravidelné rozčesávání a pravidelné trimování. 

Psi-plemeno-velsterier (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu