Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Dlouhosrstá kolie je citlivý pes, co nesnáší hádky

Dlouhosrstá kolie je přátelský elegantní pes, který vyniká nejen vzhledem, ale i veselou povahou a oddaností. Svou rodinu dlouhosrstá kolie miluje, k dětem je citlivá i hravá. Kolie dobře vychází i s dalšími zvířaty, a to jak s těmi ve stejné domácnosti, tak i těmi cizími. Tyto elegantní psy hravě zvládne aktivní senior či akční rodinka, ale i začátečník nebo mírně pokročilý chovatel.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (1)

I když jde o milovníka lidí, dlouhosrstá kolie dokáže i hlídat. Zpravidla jde ovšem o přátelského psa, který se s vámi bude nadšeně hodiny mazlit. Nespornou výhodou kolie je i minimální lovecký instinkt, pokud tedy zvládnete alespoň základní výcvik, přijde s velkou pravděpodobností na přivolání, i když se z blízkého křoví vynoří srnka. Dlouhosrstá kolie není jen elegantní společník, ale i aktivní a poslušný parťák.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (9)

Důvody, proč si pořídit dlouhosrstou kolii

 • Dlouhosrstá kolie je pes, který miluje celou svou rodinou a ráda s ní tráví co nejvíce času.
 • I když jde o přátelského psa i vůči cizím lidem, je to dobrý hlídač a svůj pozemek si ohlídá.
 • Učí se snadno a rychle, je tak vhodná i pro kynology začátečníky.
 • Energie má na rozdávání, je tak vhodná především k aktivním lidem, kteří se jí budou denně věnovat.
 • Její krásná a huňatá srst jí dodává na eleganci, jako bonus je péče o tuto srst velmi nenáročná.
 • Jde o přítulného psa, který se rád mazlí. Jedná se o velmi kontaktního psa, který je rád v těsné blízkosti svého člověka. Pokud jí dopřejete dostatek pohybu a pravidelné drbání, bude z ní nejšťastnější pes na světě.
 • Má slabší lovecké instinkty než mnoho jiných plemen. Pokud jí dopřejete alespoň základní výcvik, bez potíží přijde na zavolání, i pokud se v její těsné blízkosti bude pohybovat srna či zajíc.
 • Je velmi empatická, především vůči dětem, se kterými si i velmi ráda hraje. Pokud je třeba, dokáže děti i bránit.
 • Je to velmi aktivní pes, který se hodí k řadě sportovních disciplín. Zvládne agility, pasení, běh, ale i záchranařinu nebo stopy. Každého psa bude bavit o něco více jiná disciplína, ale v zásadě jde o přizpůsobivého psa. Pokud bude daný sport bavit vás, kolie přebere vaše nadšení a ke sportu se ráda přidá.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (12)

Proč si NEpořizovat dlouhosrstou kolii

 • Jde o citlivé empatické psy, kteří špatně snáší křik a hrubší zacházení. Pokud preferujete „klasický dril“, který hravě zvládají například němečtí ovčáci, pak pro vás dlouhosrstá kolie není vhodnou volbou.
 • Doma dokáže být dlouhosrstá kolie v klidu, ovšem jen v případě, že ji důkladně unavíte. Jde o aktivního a inteligentního psa, který potřebuje pořádně unavit. Kolii je třeba se věnovat denně, a to i pokud má k dispozici zahradu.
 • Není vhodná k celoročnímu pobytu na zahradě, a to i kdyby měla k dispozici prostorný a zateplený kotec. V tomto ohledu jde o společenského psa, který dokáže být až závislý na svém člověku.
 • O koliích se často mluví jako univerzálních psech, které můžete využít k řadě sportovních disciplín. Neplatí to ovšem 100%. Není například vhodná pro klasický služební výcvik nebo pro obrany. U těchto disciplín bývají dlouhosrsté kolie málo průbojné, prostě nejde o klasické služební psy typu německý ovčák.
 • Její chundelatá delší srst potřebuje pravidelné vyčesávání a kartáčování. I když není třeba o srst pečovat každý den, není dobré pravidelné česání podceňovat. Jinak se v srsti vytvoří velké množství dredů, se kterými si pak málokdo bez odborníka z psího salonu poradí.
 • I když jde o přátelské psy, kteří bez potíží vychází i s cizími lidmi i zvířaty, jsou to dobří hlídači. Pokud nechcete přijít k úhoně, nechoďte bez vědomí majitele na pozemek hlídaný kolií.
 • I když se k pasení dlouhosrstá kolie dnes již moc nevyužívá, má mnoho jedinců tohoto psího plemene stále pastevecké sklony. Takoví psi pak mají tendenci pást téměř cokoliv, co se pohne. Při pasení dětí či motýlů pak může kolie vypadat i roztomile, přesto je třeba mít pastevecké instinkty pod kontrolou. Při pasení kol nebo aut by se totiž mohla nejen zranit, ale i zemřít.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (11)

Historie dlouhosrsté kolie

Přesná historie dlouhosrsté kolie je poněkud nejasná. Ohledně vzniku tohoto plemene existují dvě teorie. Podle jedné z nich má jít o plemeno, které se do Skotska dostalo zhruba před 500 lety z Islandu. Podle druhé a o něco pravděpodobnější teorie vznikla dlouhosrstá kolie kříženým skotských ovčáků (kteří se na území Anglie a později Skotska dostali díky Římanům) a irským setrem a barzojem. Ještě během 60. let 19. století se kolie využívaly především jako ovčáčtí psi. V té době o toto plemeno projevila zájem královna Viktorie, která několik kolii nechala zařadit do královské psí smečky. O něco později bylo plemeno oficiálně uznáno jako samostatné a čistokrevné. Názvem „coalley“ se nazývaly skotské černohlavé ovce, později toto označení přešlo i na psy, které tyto ovce pásli. Roku 1885 vznikl první chovatelský klub dlouhosrstých kolií. V Čechách byl první klub těchto krásných psů založen již v roce 1947. Ve velkém se začalo toto plemeno šířit světem díky slávě, kterou získalo za pomoci filmu Lassie se vrací.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (14)

Povaha dlouhosrsté kolie

Dlouhosrsté kolie je veselá, přátelská, hravá a aktivní. Toto původně pastevecké plemeno je dodnes skvělým pracovním parťákem, a to nejen pro pasení, ale třeba i záchranařinu nebo na různé sporty jako agility, dogfrisbee nebo dogdancing. Kolie jsou mírumilovné, nicméně své teritorium si hlídají štěkotem, přesto nejsou při hlídání agresivní nebo zbrklé a nervózní. Velmi dobře zvládají pokročilé disciplíny obedience, přesto nejsou ideální k služebnímu výcviku typu obrany.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (13)

Kolie dlouhosrstá se velmi snadno učí a je dobře ovladatelná, zvládne je tedy i důsledný začátečník, aktivní senior, ale bude s nimi spokojený i pokročilejší chovatel. Jsou to tak trochu cíťové, špatně snáší hrubší zacházení. Pokud upřednostňujete drsnější výcvik typu „vojenský dril“ nebo jste choleričtější povahy, nebude pro vás kolie správnou volbou. Svou rodinu miluje a je jí oddaná. Je vhodnou volbou i k dětem, se kterými bývá velmi trpělivá a vlídná, často má sklon je i ochraňovat. Jde o smečkové plemeno, které dobře vychází s dalšími psy v jedné domácnosti a zpravidla nemá problém ani s dalšími zvířaty.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (2)

Vzhled dlouhosrsté kolie

Dlouhosrstá kolie je velmi elegantní a krásný pes. Zároveň je velmi silná a aktivní, ale nikoliv těžkopádná. U dlouhosrsté kolie je důležitý správný poměr tělesných proporcí, především lebeční část (mozkovna) k čenichové partii. Důležité je také nasazení a nesení uší. Uši jsou malé, pokud je pes v klidu, jsou položené dozadu. V momentě, kdy kolie zbystří, jsou uši otočené dopředu a neseny polovztyčeně. Na špičkách uších je krátká srst. Mandlově tvarované oči jsou tmavě hnědé. V případě blue merle jedinců mohou být oči modré nebo modře skvrnité. Silný krk je dobře osvalený a dlouhý, plynule přechází v trup, který je nepatrně delší než je kohoutková výška psa. Dlouhý ocas dosahuje minimálně k hleznu. Při klidu psa je ocas nesen nízko se zvednutou špičkou, při vzrušení a akci je zvednutý výše, ale nikdy nad hřbet.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (4)

Srst psa je bohatá a pokrývá celé tělo. Nechybí měkká a hustá podsada, i ocas je velmi bohatě osrstěný. Kolie se vyskytuje v několika barevných variantách – sobolí, sobolí v kombinaci s bílou, blue-merle a trikolor. Sobolí pak může mít několik odstínů – od světlé zlaté až po mahagonovou. V případě trikolorního zbarvení převládá černá se sytě tříslově zbarvenými znaky na hlavě a končetinách. U blue-merle varianty převažuje jasná stříbřitě modrá barva s černými skvrnami (mramorováním). U všech barevných variant je typická bílá kresba, a to v oblasti límce, končetin, náprsenky a běžná je i bílá špička ocasu. Kohoutková výška psa je 56-61 cm, u fen 51-56 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 18-30 kg.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (8)

Ke komu je dlouhosrstá kolie vhodná

Dlouhosrstá kolie je všestranný, aktivní a společenský pes. Spokojená tak bude v domku se zahradou s přístupem dovnitř, v aktivní rodině nebo i při pracovním zařazení. Své rodině je oddaná a velmi ji miluje, dělá jí špatně delší odloučení. Právě z důvodu delšího odloučení od svého majitele není ideální volbou k celoročnímu pobytu venku. Kolie je citlivý pes, kterému nedělá dobře hustější atmosféra domácnosti se spoustou hádek. Ať už budete mít kolii v bytě nebo bude mít možnost trávit velkou část dne na zahradě, je třeba počítat s každodenními dlouhými procházkami nebo se budete muset věnovat některému ze psích sportů. I laik si podle názvu dlouhosrsté kolie odvodí, že bude mít doma hodně chlupatého psa, o jehož srst je třeba se pravidelně starat. Srst není třeba častěji koupat, je samočisticí, ale pravidelnému vyčesávání se nevyhnete. Ideální intervaly mezi česacími seancemi jsou 2-3 dny. Během línání se nevyhnete každodennímu česání. Hustá srst kolii chrání před chladným počasím, z horka moc nadšené nebývají.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (10)

Dlouhosrstá kolie v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psa je 56-61 cm, u fen 51-56 cm.
 • Hmotnost se pohybuje v rozmezí 18-30 kg.

Srst:

 • Dlouhá, hustá s podsadou

Zbarvení:

 • Sobolí, sobolí v kombinaci s bílou, blue-merle a trikolor. Sobolí pak může mít několik odstínů – od světlé zlaté až po mahagonovou. V případě trikolorního zbarvení převládá černá se sytě tříslově zbarvenými znaky na hlavě a končetinách. U blue-merle varianty převažuje jasná stříbřitě modrá barva s černými skvrnami (mramorováním). U všech barevných variant je typická bílá kresba, a to v oblasti límce, končetin, náprsenky a běžná je i bílá špička ocasu.

Jak dlouho žije:

 • Dlouhosrstá kolie se dožívá 14 až 16 let.

Odkud pochází:

 • Skotsko

Pro koho se hodí:

 • Jde o původně pasteveckého psa, který je tím pádem velmi aktivní a velmi inteligentní. I když se k pasení dnes nevyužívá až tak často jako jiní pastevečtí psi, můžete se i s nimi pasení věnovat jako sportovní disciplíně či na statku.
 • Velmi snadno se cvičí a výcvik zvládne i důsledný začátečník.
 • I když jde o přátelské psy i vůči cizím lidem, jde o dobré hlídače. Na případného zloděje především štěkají, v případě potřeby dokáží i vystartovat. Nicméně i při hlídání jde o rozvážné a opatrné psy a nebývají až tak razantní jako třeba němečtí ovčáci, nejsou tak ideální volbou na pokročilé obrany.
 • Kromě pasení zvládnou i další různé psí sportovní disciplíny. Vhodné jsou na pokročilejší obedience disciplíny, na agility nebo dogdancing. Ocení i dlouhé procházky nebo běh.
 • Jsou to citlivky, nedělá jim dobře dril a křik. Ocení pozitivní přístup. Nejsou vhodné k cholerikům nebo do domácnosti, kde se (byť s dobrým koncem) její členové často hádají.

Psi-plemeno-dlouhosrsta-kolie (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu