Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Otterhound či vydrař je mistr na lov vyder

Otterhound nebo také vydrař, to je sportovně založený aktivní pes, který si rád hraje a dovádí. Jde o temperamentního psa, kterému nechybí přátelská povaha a silné lovecké pudy. Pes byl vyšlechtěn k celodennímu lovu ve vodě. Asi málokoho překvapí, že jeho úkolem byl především lov vyder a bobrů.

Psi-plemeno-otterhound (1)

Otterhound je energický chlupáč, který miluje vodu a pohyb. V minulosti byl v Anglii využíván především k lovu, dnes čím dál častěji plní roli aktivního společníka. Navzdory řadě pozitivních vlastností jde spíše o vzácné plemeno. V Anglii se tito psi objevují nejčastěji, v Čechách se počet jedinců tohoto plemene pohybuje patrně v řádu několika nižších desítek.

Důvody, proč si pořídit otterhounda

 • Otterhound je známý pro svou láskyplnou a přátelskou povahu. Je to skvělý společník.
 • Patří mezi velmi aktivní psy, kteří si rádi hrají. Je ideální pro aktivní lidi, kteří budou s těmito chlupáči rádi trávit několik hodin venku.
 • Patří mezi skvělé stopaře. Byl vyšlechtěn k lovu vyder a pro práci ve vodě, dodnes miluje práci ve vodě. Zůstali mu také skvělé stopovací schopnosti a láska k práci.
 • Patří mezi zdravá plemena. S trochou štěstí budete se psem chodit pouze na očkování. Nesmí se ovšem podcenit preventivní vyšetření psa, psovi je třeba dopřát dostatek pohybu a zdravou stravu. Pak budete mít doma spokojeného a zdravého chlupáče.
 • Pokud chcete se psem upoutat pozornost jen jeho vzhledem všude kam přijdete, pak s tímto psím plemenem nesáhnete vedle. Otterhound má unikátní vzhled, který mu dodává hrubá srst a charakteristické vousy.
 • Tato psí rasa je velmi přátelská vůči dětem. Pes je velmi trpělivý a hravý, je tak skvělou volbou do aktivní rodiny s dětmi.

Psi-plemeno-otterhound (2)

Důvody, proč si NEpořídit otterhounda

 • Otterhound patří mezi větší psy s robustní postavou. Pokud bydlíte v menším městském bytě, nebude pro vás pes patrně tou nejlepší volbou.
 • Pes potřebuje pohyb, pohyb… a zase pohyb. Je to velmi aktivní pes, který vyžaduje nejen dlouhé procházky, ale ideálně i možnost věnovat se některé sportovní aktivitě nebo účelu, ke které byl pes vyšlechtěn, tedy k lovu.
 • Jeho hrubší středně dlouhá srst potřebuje dostatek péče, tedy pravidelné česání a odstraňování případných zamotaných chuchvalců. Sice se najde řada plemen, u kterých je péče o srst náročnější, přesto vám péče o srst zabere relativně hodně času. Pokud nepatříte mezi fanoušky pravidelného pročesávání, pak se raději poohlédněte po krátkosrstém plemeni.
 • Otterhound se na svou rodinu velmi váže a miluje jí z celého srdce. Je vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost trávit se psem větší část dne. Toto plemeno totiž často trpí separační úzkostí. Je tak potřeba se psem od štěněte věnovat samostatnému nácviku doma.
 • Miluje společnost lidí a dalších zvířat. Pes dokáže být občas i velmi neodbytný, miluje prostě lidskou přítomnost a bude vás sledovat kamkoliv. Psovi je třeba se pravidelně věnovat a dopřát mu dostatek sociální interakce. Pokud toužíte po samostatnějším plemeni nebo dopředu tušíte, že nebudete mít na psa dostatek času, raději se poohlédněte jinde.
 • Má silné lovecké instinkty, které teoreticky mohou při společném soužití způsobovat řadu menších či větších problémů. Například je třeba psa od štěněte zvykat na další zvířecí členy domácnosti, jinak je může chtít lovit. Je také potřeba být na pozoru během venčení přírodou a u psa zapracovat na perfektním přivolání nebo ho mít pod kontrolou na vodítku nebo alespoň stopovačce. Jinak vám s velkou pravděpodobností uteče za první potenciální kořistí.

Psi-plemeno-otterhound (3)

Historie otterhounda

Otterhound byl vyšlechtěn v Anglii a poměrně dlouhou dobu šlo o velmi oblíbené plemeno využívané především k lovu vyder, které byli považovány za škůdce rybářů. Tato unikátní psí rasa byla vyšlechtěna již v průběhu středověku. První zmínky o plemeni pochází již z 12. století. Postupně byl vyšlechtěn pes, který se specializoval nastopování zvěře jak na souši, tak ve vodě. Jejich hrubší a voděodolná srst jim pomáhá při pohybu ve vodě a psa chrání i několik hodin v kuse. Postupně se pes stal oblíbeným především u britských šlechticů a rybářů. Byl považován za skvělého loveckého společníka, a to především díky jeho excelentním stopovacím schopnostem a odvaze. Pro dlouhé hodiny práce ve vodě byl vyšlechtěn drsnosrstý a robustní stopař. Český název plemene – vydrař – je tak jasný každému. Koncem 70. let minulého století mělo plemeno namále, lov vyder byl totiž ve Velké Británii zakázán. Nadšení chovatelé se ovšem tohoto roztomilého rozcuchaného psa nechtěli vzdát a rozhodli se pro jeho zachování, i když ho již nešlo využívat k původnímu účelu. Vznikl proto klub s názvem Klub vydrařů. Standard plemene byl schválen roku 1981. Dnes jde stále o vzácnější plemeno, kterého si cenní především aktivní rodiny s dětmi.

Psi-plemeno-otterhound (4)

Povaha otterhounda

Asi málokoho překvapí, že má otterhound silné lovecké instinkty. Zároveň jde o skvělého aktivního společníka, který bude nadšený v rodině s dětmi. Mezi jeho pozitivní vlastnosti patří milá a přátelská povaha, je přítulný, veselý, společenský, ale i temperamentní. S tímto psem se určitě nudit nebudete, vytáhne vás na dlouhé procházky přírodou za každého počasí a pak se s vámi bude mazlit na gauči u televize. Patří mezi smečková zvířata, bude proto nadšený z dalších psích parťáků, ale i z velké dvounohé smečky. Svou rodinu miluje z celého srdce, bude chránit nejen svou smečku, ale i její majetek. I když jde o přátelského a milého psa, přesto je třeba psovi dopřát alespoň základní výcvik. Jako mnoho dalších loveckých plemen, i otterhound dokáže být velmi tvrdohlavý a bez důslednosti a trpělivosti se u jeho výcviku neobejdete. Psovi je potřeba nastavit mantinely a zároveň ho dostatečně zaměstnat. Pokud nebude mít alespoň základy slušného chování a/nebo se bude nudit, může mít destruktivní sklony – často pak zničí vše, co mu přijde pod čumák.

Vzhled otterhounda

Otterhound je větší robustní pes s charakteristickým rozcuchaným vzhledem. Tato psí rasa byla vyšlechtěna k práci ve vodě, proto má (podobně jako labrador) blány mezi prsty, které mu umožnují snadnější a rychlejší plavání ve vodě. Otterhound je dobře osvalený. Má mírně klenutý hřbet, hluboký hrudník a silné končetiny. Ocas je středně dlouhý a nesený vzhůru s mírný zahnutím na konci. Srst je dlouhá a hustá, na dotek drsná. Srst poskytuje psovi ochranu proti povětrnostním podmínkám, ale i při pohybu ve vodě. Srst bývá rovná nebo mírně vlnitá a doplněná je hustou podsadou. Mezi tradiční zbarvení patří ocelová, modrá, pšeničná nebo červená a šedavá. Nejčastěji se objevuje v jednobarevné variantě, občas s bílými skvrnami. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 61-69 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 30-55 kg.

Psi-plemeno-otterhound (5)

Ke komu je otterhound vhodný

Ottehound má středně dlouhou hrubou srst doplněnou hustou podsadou, kterou je třeba pravidelně pročesávat a odstraňovat vytvořené chuchvalce. Srsti psa se stačí věnovat zhruba 2x týdně, péče o ni tak není až tak náročná jako u jiných dlouhosrstých psích plemen. Přesto pokud nepatříte mezi fanoušky pravidelného rozčesávání srsti, pak se raději poohlédněte po krátkosrstém plemeni. Psa se nedoporučuje příliš často koupat šamponem, jinak srst ztratí ochrannou atmosféru, která psa chrání vůči nepřiznivému počasí a pomáhá mu vydržet několik hodin v kuse ve vodě.

Patří mezi velmi aktivní psy, je třeba mu dopřát pohyb několik hodin denně, pouhé pobíhání po zahradě mu stačit nebude. Nejvíce psa baví pohyb ve vodě, kromě lovu je tak vhodnou volbou například k vodní záchranařině. Radost mu ovšem udělá jakýkoliv pohyb v přírodě. Má silné lovecké instinkty, bez 100% přivolání ho tak v přírodě nepouštějte z vodítka. Spokojený bude o něco více na v domku se zahradou na vesnici nebo na okraji města, v malém bytě v centru města moc nadšený nebude. Je vhodnou volbou do aktivní rodiny, který se s ním bude věnovat lovu, nebo i canicrossu, coursingu nebo bude brát psa na kolo. Tato psí rasa disponuje skvělým čichem, bude tak skvělou volbou na pachové sporty nebo na záchranařinu.

Ke komu je otterhound vhodný

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 61-69 cm.
 • Váha plemene se pohybuje v rozmezí 30-55 kg.

Srst:

 • Krycí středně dlouhá hrubá srst je doplněná hustou podsadou.

Zbarvení:

 • Ocelová, modrá, pšeničná nebo červená a šedavá. Nejčastěji se objevuje v jednobarevné variantě. Občas se objevuje i s bílými skvrnami.

Jak dlouho žije:

 • Otterhound neboli vydrař se dožívá 10 až 13 let. 

Odkud pochází:

 • Velká Británie

Ke komu je vhodný:

 • Otterhound je především lovec. Dodnes má silné lovecké instinkty a skvělý čich k tomu. Je tak vhodnou volbou nejen k myslivcům, ale i k lidem, kteří se chtějí věnovat záchranařině nebo pachovým sportům.
 • Byl vyšlechtěn k lovu vyder a dodnes mu zůstala velká láska k vodě. Bude tak dělat rád společnost každému, kdo rád chodí k vodě.
 • Potřebuje velkou dávku pohybu, nadšený bude z aktivního majitele, který s ním bude trávit každý den několik hodin venku.
 • Je to přátelský milý pes, který miluje svou rodinu z celého srdce. Zpravidla vychází velmi dobře i s menšími dětmi.
 • Toužíte-li po vzácnějším plemeni s atypickým vzhledem, s otterhhoundem nesáhente vedle. Typický vzhled mu dodává hrubší rozcuchaná srst. Navíc jde o vzácnější plemeno, které není jednoduché sehnat. Zaručeně tak budete budit pozornost, nejen mezi nadšenými pejskaři.

Psi-plemeno-otterhound (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu