Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Boerboel či búrský buldok je citlivý psí obr

Patříte-li mezi milovníky molossoidních plemen, nepochybně vás tento méně známý pes zaujme. Boerboel nebo také búrský buldok je silný, inteligentní a i pracovitý pes, který má osobitý charakter. Na velkého psa je až překvapivě hravý a laskavý, zároveň patří mezi milovníky dětí.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (6)

Navzdory svým pozitivním vlastnostem nejde o psa pro každého. Boerboel, nebo také Búrský buldok je osobnost každým coulem. Bývá doporučován zkušenějším chovatelům se špetkou přirozené autority, kteří zvládnou jeho povahu se sklony k dominanci. Se správným přístupem z tohoto majestátního a krásného psa bude věrný společník a ochránce.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (1)

Důvody, proč si pořídit boerboela

 • Jde o chytré, učenlivé a všestranné psí plemeno, s kterým se můžete věnovat řadě psích sportů, ale i služebnímu výcviku. Boerboela lze využít i na lov černé zvěře.
 • I když jde o velkého psa, je citlivý a miluje děti. Celé rodině je oddaný a bude ji chránit.
 • Jde o psa vhodného k hlídání, má velmi silné hlídací instinkty. Pokud vyhodnotí, že je jeho majetek či rodina v nebezpečí, zakročí.
 • Má krátkou srst, která se snadno udržuje. Ani při línání se nemusíte obávat větších nánosů chlupů. S občasným chlupem po bytě se ovšem počítat musí.
 • I když jde o psa ochranáře, není bezdůvodně agresivní a cíleně konflikty nevyhledává. Pokud ho ovšem někdo napadne nebo ohrozí jeho rodinu, tak se brání.
 • Rychle a rád se učí a má dobrou paměť. Co se jednou naučí, to nezapomene. Zároveň je samostatný a chová se intuitivně.
 • Poměrně dobře vychází s dalšími psy či zvířaty v jedné domácnosti. Především pokud jsou součástí rodinné smečky zvířata menší, než je boerboel, nebere je jako soupeře či ohrožení a nejsou „hodni jeho pozornosti“.
 • Tato psí rasa vyžaduje slušnou dávku pohybu. Snadno si ovšem zvykne na režim rodiny. Pokud vám vyhovuje hlavní trénink ráno, v poledne nebo uprostřed noci, pes se přizpůsobí.
 • U boerboela platí ve velké míře heslo, že pes který štěká, nekouše. Pokud je napaden, tak se brání, většinou se ale snaží útok odrazit nebo útočníka znehybnit. Nestává se, že by se pokoušel soupeře roztrhat.
 • I když jde o většího psa, tak může žít v bytě. Podmínkou ovšem je, že se psovi musíte dostatečně věnovat a psa důkladně unavit. Velkou výhodou je, že pes málo líná, málo štěká či vyje. Prostě ideální parťák.
 • Jde o poměrně zdravé plemeno, které bývá vitální do vysokého věku, a to z prostého důvodu, Je to poměrně mladá rasa, která není přešlechtěná.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (10)

Důvody, proč si NEpořídit boerboela

 • Má pevný stisk a rád kouše, co mu přijde pod čumák. Zároveň i rád hrabe. Pokud se bude nudit, můžete počítat se šrotovaným nábytkem a spoustou děr na zahradě.
 • Má velmi rád děti a nadšeně s nimi dovádí. Je ovšem třeba pamatovat na to, že není žádný drobeček a v zápalu hry může především těm menšbúrím dětem nechtěně ublížit.
 • Je vhodné disponovat alespoň základní přirozenou autoritou. Je to silný pes, u kterého je třeba mít respekt, především pokud nechcete, aby vás uvláčel na vodítku a obecně si dělal co sám uzná za vhodné. Zároveň jde ovšem o citlivého psa, u kterého hrubou silou a cholerickým přístupem nic nezmůžete.
 • I když mohou působit jako drsńáci, jsou to citlivý pejsci. Úzce se váží na svého pána a špatně snáší delší samotu. S velkou pravděpodobností vás budou tito psi následovat na každém kroku.
 • dominantní sklony, na kterých je třeba pracovat a dostat je vhodným způsobem pod kontrolu. Je tak vhodnou volbou k zkušenějším chovatelům s přirozenou autoritou, kteří si s ním spíše poradí než začátečník. Pokud si zavčas se psem neporadíte, zaděláte si do dospělosti psa na malér.
 • Chov plemene v bytě patrně odradí majitele malinkatých bytů, kam se stěží tento pes poskládá. Další nevýhodou může být pro řadu lidí tendence psa hodně slintat.
 • K cizím lidem je nedůvěřivý a má potřebu před nimi chránit svěřený majetek a celou rodinu. Pokud jste společenští a chodí k vám množství návštěv, je třeba nepodcenit socializaci a důsledně ho od mala zvykat, že cizí člověk není automaticky nepřítel.
 • Zpravidla nevychází se psy v podobné velikosti.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (11)

Historie boerboela

Historie plemene sahá do 17. století a je spojená s jižní Afrikou, především s Kapským městem. Jižní Afrika byla kolonizována Búry (dnešní Holanďané), kteří přivezli předky boerboelů z důvodu ochrany majetku a rodiny v tomto nepříliš hostinném prostředí. Nejžádanější byli největší a nejsilnější psi, kteří snadněji dokázali ustát tamní drsnější klima. Zároveň zůstali zdraví a silní a byli tak užiteční i k lovu velkých šelem. Úkolem búrského buldoka nebylo lovenou zvěř usmrtit, ale vystopovat a zajistit ji do momentu, kdy přijde lovec, který ji zneškodnil. Byl také často využíván jako strážce dobytka a nemovitosti. S ohledem na inteligenci a ostražitost psa dokázal i jeden pes ochránit rozlehlou usedlost.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (12)

Postupně se křížili nejen přivezení buldoci s dalšími molossoidními psi (například mastify nebo kangali). Zpočátku bylo křížení ponecháno svému osudu, po generace tak probíhal přirozený výběr, přežít mohli jen ty nejschopnější, kteří zvládli tvrdé tamní podmínky. Postupně tak vniklo plemeno boerboel tak, jak ho známe dnes. Během 20. století plemenu hrozil zánik, nebylo totiž třeba jeho služeb tolik, jako v minulosti. S jeho záchranou se začalo až v průběhu 80. let minulého století, kdy vzniklo sdružení chovatelů boerboelů – SABT. Plemeno zatím není uznané FCI.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (13)

Povaha boerboela

Boerboel je odvážný a sebevědomý pes, zároveň je chytrý, poslušný a vyrovnaný. Svůj pozemek chrání, ale i v případě nebezpečí nebývá agresivní. Nebývá to typ psa, který by vrčel a štěkal na každý pohyb za plotem. V případě rvačky je málokdy agresorem, zpravidla útočí jen v momentě, kdy je v přímém ohrožení svěřený majetek nebo jeho rodina. Své rodině je věrný až za hrob. V její blízkosti je klidný a uvolněný. Je chápavý a bystrý a na molossiodního psa je i velmi empatický, citlivý a hravý. Na svého pána se úzce váže a není vhodnou volbou k životu v kotci nebo k ochraně opuštěných objektů, kde by byl velkou část dne sám.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (14)

S tímto psem je třeba cvičit, cvičit a cvičit. Bude vás poslouchat jen v momentě, kdy si vysloužíte jeho respekt. Při výcviku je třeba být trpělivý a citlivý, chybět nesmí důslednost. Psovi by za žádných okolností nemělo být povoleno překračovat nastavené hranice. Není to zlý pes, spíše naopak, dokáže být velký mazel a rád si hraje i s menšími dětmi. Hodný a klidný boerboel ovšem není zadarmo, je s ním třeba pracovat. Pokud psa necháte růst jak dříví v lese, pes vám bude dělat pouze samé nepříjemnosti. Jde o většího psa, který v dospělosti může mít až 65 kg, o důvod víc, proč je psa potřeba důkladně vychovat a například ho naučit chodit na vodítku bez tahání. K psovi je ovšem potřeba přistupovat citlivě, ideálně bez křiku a bez fyzických trestů. Někdy bývá tvrdohlavý, a především v průběhu dospívání zkouší, co si může dovolit. Pokud ovšem budete na jeho vkus příliš drsní při výchově, nebude s vámi chtít spolupracovat. Je pracovitý a pokud vás uzná za svého pána, bude krotký až úslužný.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (2)

Vzhled boerboela

Patří mezi velká molossoidní plemena, nicméně nemá pevně stanovenou maximální kohoutkovou výšku. Podle standardu je důležitá především celková souměrnost proporcí těla. Na první pohled jde o velkého psa, který zaujme velkou hlavou, která dominuje jeho celkovému vzhledu. Hlava je umístěna na silném kratším krku čtvercového tvaru. Pes má jasný stop. Kulatější oči jsou světle hnědé a psovi dodávají mírumilovný výraz. Svislé uši jsou velké, když je pes v pozoru, tak odstávají směrem dopředu. Silná a velká sanice je lehce zvrásněná s převislými pysky.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (3)

Pes má silnější, ale atletickou postavu, krátké tělo a široký hrudník. Nohy jsou středně dlouhé a dobře osvalené. V některých zemích je ocas kupírován. Srst je krátká a mezi nejčastější zbarvení patří hnědá, občas se objevuje černá, včetně masky na hnědém podkladu, nebo žíhaná, rezatá a občas krémově bílá. Kohoutková výška psa se pohybuje okolo 65 cm, u fen okolo 60 cm. Váha dospělého jedince se pohybuje nejčastěji okolo 50 kg, ale může dosahovat 60 kg.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (4)

Ke komu je boerboel vhodný

Boerboel je původně lovecký pes, má dodnes v sobě lovecké instinkty. Psa je potřeba od štěněte socializovat na další zvířata, především pokud s ním mají žít ve stejné domácnosti. Pokud je pes od štěněte socializovaný na další zvířata, zvykne si. Menší psy zpravidla ignoruje, většinou je nepovažuje za důstojné soupeře pro případné konflikty. Problém se ovšem může objevit, pokud se potká s podobně velkým „protivníkem“. S dětmi ovšem vychází velmi dobře, bývá vůči nim trpělivý. V dospělosti jde o až flegmatického psa, kterého máloco rozhodí.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (5)

Boerboel je energický pes, který rád tráví co nejvíce času po boku svého pána. Je vhodnou volbou k aktivnímu člověku, který psa zaměstná a dopřeje mu dostatek pohybu. Pes zvládne pobyt v bytě, pokud se mu budete dostatečně věnovat. Toto plemeno ocení například každodenní delší procházky nebo možnost věnovat se náročnějšímu výcviku. Pokud se bude nudit, patrně přistoupí k demolici bytu. Je třeba pamatovat na to, že jde o většího psa, který má velkou spotřebu žrádla, je tak třeba počítat s tím, že si při živení tohoto psa sáhnete hlouběji do kapsy.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (7)

Boerboel v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psa se pohybuje okolo 65 cm, u fen okolo 60 cm.
 • Váha dospělého jedince se pohybuje nejčastěji okolo 50 kg, ale může dosahovat 60 kg.

Srst:

 • Krátká

Zbarvení:

 • Hnědá, občas se objevuje černá, včetně masky na hnědém podkladu, nebo žíhaná, rezatá a občas krémově bílá.

Jak dlouho žije:

 • Boerboel či búrský buldok se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Jižní Afrika

Ke komu je vhodný:

 • Boerboel je aktivní větší pes, s kterým se určitě nebudete nudit. Je to původně lovec, má dodnes lovecké instinkty a energie na rozdávání. Je tak vhodnou volbou nejen k lovců, ale ke všem, kteří rádi tráví čas aktivně v přírodě a touží po chlupatém společníkovi na dlouhé výlety.
 • Zvládne pobyt v bytě, ovšem za předpokladu, že se mu budete dostatečně věnovat. Ale i pokud má pes možnost vylítat se na zahradě, nevyhnete se alespoň jedné delší procházce za den. Pokud se pes nezbaví přebytečné energie, začne se snadno nudit a má pak demoliční sklony.
 • Psa je třeba od štěněte socializovat na další zvířata, kvůli jeho loveckým instinktům. Na další zvířata v jedné domácnosti si zvykne, pokud s nimi sdílí domov od štěněte.
 • Je vhodnou volbou k pokročilejším chovatelům, kteří si spíše poradí se specifiky lehce zapeklitější povahy boerboela. Má sklony k dominanci a při výchově je potřeba být důsledný. Výhodou tak je, pokud má majitel větší špetku přirozené autority.
 • Je vhodnou volbou do rodiny s dětmi. Své rodině je věrný a miluje ji z celého srdce. S dětmi rád dovádí a bývá vůči nim trpělivý.

Plemeno-boerboel-bursky-buldok (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

 

Zpět do obchodu