Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Brazilský teriér je malý pes, ale skvělý hlídač

Brazilský teriér je středně velký pes, kterého si mnoho lidí oblíbilo pro jeho oddanou povahu, spoustu energie a skvělé hlídací instinkty. Ve své rodné Brazílii byl vyšlechtěn pro lov drobné zvěře a hlídání farem. V současnosti je chován nejčastěji jako rodinný pes a společník, i když v Evropě patří nadále spíše k vzácnějším plemenům.

Psi-plemeno-brazilsky-terier (5)

Brazilský teriér je temperamentní, aktivní, a i velmi chytrý. Svou rodinu velmi miluje a bude jí bránit. Dobře vychází i s menšími dětmi a dalšími psy, pokud je na ně od štěněte zvyklý. Jeho srst je snadná na údržbu, stačí jí čas od času pročesat. Potřebuje dostatek pohybu, pokud nemá šanci se důkladně vyběhat, nudí se a vymýšlí lumpárny. Je to chytrý pes, který minimálně základní výcvik zvládne snadno. Jako mnoho dalších teriérů dokáže být tvrdohlaví, je tak vhodnou volbou spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si s touto vlastností poradí. Brazilský teriér je všestranný pes, který se hodí jako rodinný pes, hlídač, lovecký pes a sportovec.

Důvody, proč si pořídit brazilského teriéra

 • Brazilští teriéři jsou známí velkou dávkou energie. Jde o aktivní psí rasu, kterou není jednoduché unavit. Je tak perfektním společníkem pro aktivní lidi, kteří milují různorodé venkovní aktivity. Tento pes ocení nejen dlouhé procházky, ale i možnost věnovat se některému ze psích sportů, například agility, dogdancingu nebo canicrossu.
 • Je to chytrý pes, který zvládne základní poslušnost levou zadní. Pokud se vám podaří „probourat“ jeho tvrdohlavost, zvládne i náročnější poslušnostní disciplíny. Hodit se ovšem bude špetka přirozené autority.
 • Má ochranářské instinkty, patří tak mezi skvělé hlídače. Spolehlivě ochrání jak domácnost, tak zahradu.
 • Je to laskavý a oddaný pes, který své lidi velmi miluje. Rád tráví co nejvíce času ve společnosti své rodiny.
 • Má krátkou srst, která nevyžaduje složitější údržbu. Je třeba ho čas od času pročesat a vykoupat psa stačí v momentě, kdy si pořídí nevábný odér.
 • Jde o středně velké psy, kteří se snadno vejdou do bytu i menšího domu. Zároveň jde o aktivního psa, s kterým se určitě nudit nebudete a vytáhne vás ven za každého počasí.

Psi-plemeno-brazilsky-terier (1)

Důvody, proč si NEpořídit brazilského teriéra

 • Pohyb, pohyb a zase pohyb. Pokud tušíte, že na psa nebudete mít čas několik hodin denně, raději se podívejte po méně náročném psím plemeni.
 • Jde nejen o energického, ale i velmi chytrého psa. Potřebuje zaměstnat hlavu, jinak se začne snadno nudit a bude si sám vymýšlet zábavu. Ta má zpravidla podobu destruktivního chování doprovázené spoustou štěkání.
 • Je potřeba psa důkladně socializovat a seznamovat ho s cizími psy. Tento pes má totiž silné ochranitelské instinkty a pokud u něj neproběhne správně socializace, mívá problém s cizími psy a lidmi. I běžné venčení v okolí může probíhat jako jedno velké drama.
 • Bývá často dominantní a má tendenci vyvolávat konflikty. O důvod víc, proč u něj musí proběhnout důkladná socializace.
 • Dokáže být velmi hlučný. Od štěněte je tak třeba u něj pracovat na pokynu typu „ticho“. Hodit se budou i tolerantní sousedé, především pokud bydlíte v bytovém domě.
 • Výchova musí být konzistentní a důsledná. Hodit se bude špetka přirozené autority. Je vhodnou volbou k lidem, kteří již nějaké zkušenosti s výchovou tvrdohlavců mají a spíše si poradí s tímto typem psa.

Psi-plemeno-brazilsky-terier (2)

Historie brazilského teriéra

Brazilský teriér patří mezi novější plemena, vyšlechtěn byl počátkem 20. století v jihoamerické Brazílii. Plemeno vzniklo klížením brazilských psů a dalších plemen, které byly přivezeny z Evropy, patrně především z Anglie a Francie. Plemeno bylo vyšlechtěno za pomoci hladkosrstých foxteriérů a jack russell teriérů. Nově vzniklé plemeno se se záhy dostalo do Evropy a standard plemene byl sepsán již v roce 1920. Plemeno bylo FCI uznáno v roce 1964. Navzdory mezinárodnímu uznání plemene začal zájem o něj upadat a v roce 1973 byl chov dočasně ukončen. Záhy ovšem byl zaveden „tajný“, respektive neoficiální chov plemene a počet jedinců začal postupně narůstat. Roku 1981 vznikl klub „Club de Fox Paullstinha“, který sdružoval chovatele a příznivce této zajímavé rasy. Plemeno bylo znovu uznáno a chov byl oficiálně obnoven roku 2006.

Psi-plemeno-brazilsky-terier (3)

Povaha brazilského teriéra

Brazilský teriér patří mezi sebevědomé a ostražité psy. Své rodině je věrný a laskavý, zpravidla ji z celého srdce miluje a špatně snáší delší odloučení. Díky svým předkům, tedy především teriérům, dokáže být velmi tvrdohlaví, a ne každý chovatel si s ním poradí. Je velmi inteligentní a rád samostatně pracuje. Je také velmi mrštný a rychlý. Poměrně dobře se cvičí, ale poradí si s ním chovatel se špetkou přirozené autority a trochou zkušenostmi s psími tvrdohlavci. Je to aktivní pes, který potřebuje notnou dávku pohybu. Má vyvinutý silný lovecký pud a pokud se s ním nebudete věnovat myslivosti, je třeba při procházkách s tímto instinktem počítat. Pes by měl být během procházek pojištěný vodítkem nebo mít perfektní přivolání, jinak vám uteče za první kořistí. Je vhodnou volbou k různorodým sportům, například k flyballu, agility, canicrossu nebo i k náročnějším obedience disciplínám. Je potřeba ho zaměstnat a dopřát mu dostatek pohybu, jinak se bude nudit a bude vymýšlet různorodé lumpárny, které budou mít nejčastěji podobu totální destrukce všeho, co mu přijde pod čumák.

Psi-plemeno-brazilsky-terier (4)

Vzhled brazilského teriéra

Brazilský teriér má kvadratickou stavbu těla s čistými oblými liniemi a tělo je dobře osvalené. Bedra jsou krátká a svalnatá. Má pevnou hřbetní linii, která lehce spadá od kohoutku k zádi. Hlava je v poměru k tělu středně velká a má klínovitý tvar. Lebka je plochá s mírným týlním hrbolem a zřetelným stopem. Čenich je o něco kratší než lebka a je silný. Nosní houba bývá černá. Uši jsou vysoko nasazené a tvarované do písmene V, zpravidla jsou klopené dopředu. Oválné oči jsou tmavě hnědé, jsou posazeny mírně šikmo. Nízko nasazený ocas je nesen v linii hřbetu, je silný a krátký. V pohybu je nesen vodorovně nebo mírně nad hřbetem. Srst je krátká, hladká a hustá. Zbarvení je zpravidla trikolorní, tedy bílá s černými a hnědými znaky. Černé znaky se obvykle vyskytují na hlavě, uších, hřbetě a ocasu. Hnědé se vyskytují nad očima, na lících, tlapkách a na spodní straně těla. Občas se objevuje i černobílá nebo blue merle varianta. Kohoutková výška psa se pohybuje v rozmezí 35-40 cm, u fen v rozmezí 33-38 cm. Hmotnost psa se pohybuje okolo 9 kg.

Psi-plemeno-brazilsky-terier (7)

Ke komu je brazilský teriér vhodný

Brazilský teriér je velmi aktivní pes, který potřebuje hodně pohybu. Je tak vhodný do aktivní rodiny, která se mu bude důkladně a denně věnovat. Je vhodný do sportovně založené rodiny, která se sním bude věnovat myslivosti, nebo sportům typu agility či dogfrisbee. Se svou rodinou si tvoří silné pouto a je doporučován jako pes i k menším dětem. Je velmi chytrý, ale i tvrdohlavý. Při výcviku je třeba být trpělivý, důsledný i citlivý. Nebojte se pustit se do výcviku od ranného štěněcího věku, se psem si tak vytvoříte pouto a bude se vám s ním lépe pracovat i během dospívání. I když jde o středně velkého psa, není ideální do těch nejmenších bytů v centru města. Potřebuje být v blízkosti přírody, kde se vydovádí. Péče o srst je o něco méně náročná než u jiných psích plemen, stačí jí čas od času pročísnout a psa stačí vykoupat v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. Je vhodné mu pravidelně kontrolovat klopené uši, v kterých se o něco častěji tvoří kvasinky či infekce, oproti vztyčeným uším.

Brazilský teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psa se pohybuje v rozmezí 35-40 cm, u fen v rozmezí 33-38 cm.
 • Hmotnost psa se pohybuje okolo 9 kg.

Srst:

 • Krátká, hladká a hustá.

Zbarvení:

 • Nejčastěji trikolorní, tedy bílá s černými a hnědými znaky. Černé znaky se obvykle vyskytují na hlavě, uších, hřbetě a ocasu. Hnědé se vyskytují nad očima, na lících, tlapkách a na spodní straně těla. Občas se objevuje i černobílá nebo blue merle varianta.

Jak dlouho žije:

 • Brazilský teriér se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Brazílie

Ke komu je vhodný:

 • Brazilský teriér je aktivní, středně velký pes, který má energie na rozdávání. Je tak perfektní volbou k aktivním lidem, kteří se chtějí věnovat lovu nebo některému ze psích sportů. Tento pes je vhodný například na agility, dogfrisbee, tribball, canicross nebo coursing. Ocení i velmi dlouhé procházky, je tak vhodnou volbou i na dogtrecking.
 • Je třeba mít na paměti, že jde o teriéra, tedy lovce každým coulem. Pokud toužíte po skvělém parťákovi na myslivost, bude pro vás tato psí rasa skvělou volbou, pes má stále velmi silné lovecké instinkty, i když se řadu let hojně využívá jako aktivní společník.
 • Jako mnoho dalších teriérů, dokáže být i tento pes velmi tvrdohlaví. Je sice zároveň i velmi inteligentní, přesto jeho výchova může mít řadu zádrhelů. Pes je tak doporučován k lidem, kteří mají již nějaké pejskařské zkušenosti a ideálně disponují alespoň špetkou přirozené autority.
 • Tento pes bývá často dominantní a vůči cizím lidem i psům bývá podezřívavý, bývá z něj proto dobrý hlídač. Nesmí se ovšem podcenit socializace, aby z každého venčení nebylo jedno velké drama. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří se psem budou věnovat od štěněte pravidelnému výcviku, při kterém budou trpěliví a důslední.

Psi-plemeno-brazilsky-terier (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu