Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Australský teriér je hravý a veselý pes do rodiny

Australský teriér je hravý, veselý a zábavný rodinný pejsek. Je přizpůsobivý a na různorodý životní styl majitele si zvykne velmi rychle. Na svého pána se fixuje a bývá tak nejšťastnější, pokud má možnost být součástí každodenního života svého pána.

Psi-plemeno-australsky-terier (3)

Australský teriér miluje děti a rád s nimi dovádí a lumpačí. Původním účelem této psí rasy byl lov drobných hlodavců, tato vlastnost mu dodnes zůstala. Nebývá tak doporučován do stejné domácnosti s morčaty či křečky. Do dnešní podoby bylo psí plemeno vyšlechtěno v Austrálii, oproti jiným rasám tak o něco lépe snáší vyšší letní teploty. Australský teriér patří mezi zdravá plemena, s trochu štěstí tak budete na veterinu chodit pouze na očkování. Kombinace vyrovnané povahy, menších rozměrů a poměrně snadné péči o srst z něj dělá dobrého společníka nebo rodinného psa. Jako řada dalších teriérů, i ten z Austrálie může být dominantní vůči cizím psům a zpravidla bývá i iniciátorem různorodých sporů. Je tak vhodnou volbou k chovatelům se špetkou zkušeností s loveckými psy, který psa správně provede socializací.

Psi-plemeno-australsky-terier (2)

Důvody, proč si pořídit australského teriéra

 • Je to velmi chytrý pes, který se snadno učí novým věcem. Přesto jejich výcvik může být tak trochu výzvou díky jejich občasným záchvatům tvrdohlavosti.
 • I když jde o menšího psa, má energie na rozdávání. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří rádi tráví velkou část aktivním pohybem venku.
 • Australský teriér je doporučován jako pes do rodin s dětmi. S dětmi si rád hraje a dovádí a ideálně s nimi vymýšlí jednu lumpárnu za druhou.
 • Má přirozený ochranářský instinkt. Na vše, co se mu nezdá, zpravidla upozorňuje štěkotem.
 • Je to hravý pejsek, který je rád středobodem dění. Rád předvádí různé triky, které se i rád učí. Za pomoci triků a veselé povahy bude dělat vše proto, aby vám vykouzlil úsměv na tváři.
 • Miluje lidskou společnost. Pokud toužíte po psovi, který se rád nechá pohladit a bude rád trávit co nejvíce času ve vaší přítomnosti, pak s ním nesáhnete vedle.

Psi-plemeno-australsky-terier (1)

Důvody, proč si NEpořídit australského teriéra

 • Jde o psa plného energie, a i když patří do kategorie menších psů, je potřeba s ním trávit venku několik hodin denně.
 • Má delší hedvábnou srst, o kterou je třeba pečovat. Sice rozčesávání jeho srsti není až tak náročné jako u řady dalších dlouhosrstých plemen, přesto se pravidelném rozčesávání nevyhnete.
 • Tvrdohlavost je společným jmenovatelem řady teriérů. Sice jde o chytrého psa, přesto si občas dokáže postavit hlavu a člověk s ním nehne. Je tak třeba být při výcviku velmi důsledný a trpělivý, jinak nedosáhnete svého. Bývá tak doporučován chovatelům se špetkou přirozené autority a alespoň základní zkušeností s výcvikem loveckých psů.
 • Australský teriér je chytrý a aktivní pes, pokud mu nedopřejete dostatek pohybu a zábavy, bude se nudit. A nudícího se teriéra doma mít opravdu nechcete. Mívá totiž destruktivní sklony.
 • Především pokud nemáte výstavní ambice, můžete jejich srst zastřihnout. Pravidelné zastřihávání srsti může být náročnější, především finančně, pokud budete psa dávat do psího salónu.

Psi-plemeno-australsky-terier (10)

Historie australského teriéra

Jak název plemene napovídá, bylo vyšlechtěno v Austrálii v průběhu 19. století. Počátky chovu jsou tak trochu opředeny tajemstvím, plemeno totiž vzniklo díky náhodnému křížení, z počátku bez výraznějšího zásahu člověka. Za pomoci genetických testů se zjistilo, že mezi předky australského teriéra patří dandie dinmont teriér, black and tan teriér a asi málokoho překvapí (s ohledem na vzhled plemene), že mezi předky patří i jorkšírský teriér a skye teriér. V roce 1868 bylo představeno toto plemeno v Melbourne, v té době pod názvem australský hrubosrstý teriér.

Psi-plemeno-australsky-terier (11)

Roku 1897 byla psí rasa přejmenována na australského teriéra. Postupně se psí plemeno začalo šířit do Evropy, především díky anglickým diplomatům působícím v Austrálii. Plemeno je již uznáno řadou národních kynologických organizací. Dnes jde o populární plemeno v zemi svého původu, ve zbytku světa je známo, ale je spíše vzácnější. V České republice je plemeno zastřešeno Klubem chovatelů teriérů a existuje zde v řádu jednotek několik chovatelských stanic.

Psi-plemeno-australsky-terier (13)

Povaha australského teriéra

Australský teriér patří mezi menší pracovní plemena. Dnes jde především o skvělého společníka do rodiny s dětmi. Svému pánovi je věrný a oddaný. Má všechny podstatné vlastnosti teriéra, a to jak ty pozitivní, tak ty negativní. Je to velmi chytrý, ale i ostražitý pes, rád a hodně štěká a nadšeně hrabe. I když se k lovu dnes využívá sporadicky, má stále silné lovecké instinkty a nadšeně pronásleduje potkany, kočky, králíky a další menší zvířata.

Psi-plemeno-australsky-terier (4)

K cizím psům se bez správné socializace může chovat dominantně. Pokud je správně socializovaný a cítí ze svého pána alespoň špetku přirozené autority, zvládne běžné venčení bez konfliktů. Jde o chytrého psa, nové pokyny chápe rychle a snadno, přesto jeho výcvik není snadný. Jako mnoho dalších teriérů dokáže být slušně tvrdohlavý. Má kratší paměť a povely je třeba pravidelně opakovat, aby si je lépe pamatoval. Svou rodinu miluje z celého srdce, s dětmi dokáže lumpačit a bude je v případě potřeby bránit.

Psi-plemeno-australsky-terier (5)

Vzhled australského teriéra

Australský teriér je menší, nízký pes s dobře osvalenou kostrou. Délka těla psa je viditelně delší než výška – má obdélníkový tvar těla. Hlava je plochá a dlouhá s mírně vyjádřeným stopem. Oči jsou malé a oválné. Vztyčené uši bývají neseny vztyčené. Krk je mírně klenutý a přechází plynule do rovných zad. Dobře klenutá žebra nalezneme na úměrně hlubokém hrudníku. Končetiny jsou rovné a pevné. Krátký ocas je vysoko nasazený a tvoří šavli. Delší krycí srst je doplněna hustou a kratší podsadou. Mezi tradiční zbarvení patří ocelově modrá, tmavě šedomodrá s tříslovým pálením, modrá, červená nebo pískový. Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 25 cm. Váha plemene se pohybuje okolo 6,5 kg.

Psi-plemeno-australsky-terier (6)

Ke komu je australský teriér vhodný

Dnes patří australský teriér mezi společenské aktivní psy, miluje tak co nejčastější lidskou přítomnost. Je tak vhodný do bytu, kde bude moci být v co nejtěsnějším kontaktu se svou rodinou. Jako mnoho teriérů má tendenci hodně štěkat na vše, co se mu nezdá. Což v bytovém domě může být problém. Je tak potřeba od štěněte pracovat na povelu typu „ticho“ a štěkání tak alespoň lehce omezit. I když jde spíše o drobnějšího psa, vyžaduje středně velkou dávku aktivity.

Psi-plemeno-australsky-terier (7)

Alespoň jedna věští procházka denně nebo nácvik některého psího sportu, je nutností. Jinak se pes začne nudit. Když se nudí, mívá destruktivní sklony. Díky zemi svého původu snáší oproti řadě jiných plemen dobře i vyšší teploty. Jeho srst vyžaduje pravidelné kartáčování a koupání psa podle potřeby. O něco častější a pečlivější péče je potřeba v momentě, kdy máte výstavní ambice.

Psi-plemeno-australsky-terier (9)

Australský teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 25 cm.
 • Váha plemene se pohybuje okolo 6,5 kg.

Srst:

 • Delší a hrubší krycí srst je doplněná kratší hustou podsadou.

Jak dlouho žije:

 • Australský teriér se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Austrálie

Ke komu je vhodný:

 • Australský teriér je menší akční pejsek, který vás nenechá chvíli v klidu. Jako s mnoha dalšími teriéry s ním hrají všichni čerti. Je sice menší, ale o to více aktivní. I když se dnes chová spíše jako společenské plemeno, určitě nepočítejte s tím, že bude v elegantní pozici ležet na gauči. Je nutná alespoň jedna delší procházka denně nebo věnování některému ze psích sportů.
 • Byl vyšlechtěn k lovu hlodavců. Dodnes má silné lovecké instinkty a má tendenci pronásledovat menší zvířata jako jsou králici nebo kočky. Nebývá doporučován k dalším domácím zvířatům typu morče nebo křeček.
 • Je sice chytrý a nové pokyny chápe rychle, přesto jeho výcvik není pro každého. Hodí se špetka přirozené autority, trpělivost a důslednost. Má totiž, opět jako mnoho dalších teriérů, sklony k tvrdohlavosti a dominanci.
 • Je vhodnou volbou do bytu, a to jak díky menší velikosti, tak i díky velké lásce k lidem. Svou rodinu miluje a je s ní rád v co nejtěsnějším kontaktu.
 • Bývá doporučován k dětem. S těmi rád dovádí a lumpačí. Pokud je to třeba, bude je bránit.

Psi-plemeno-australsky-terier (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu