Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Proč pes nechce jíst? Tohle prověřte jako první

Pejsci mají pověst, že snědí, na co přijdou. Jenže co když váš hafan, kterého musíte normálně od misky spíše odtahovat, najednou začne odmítat potravu? Takový stav rozhodně nepodceňujte, kromě banalit za ním totiž mohou stát i vážné důvody.

Proc-nechce-pes-jist (4)

Na co byste se měli zaměřit, pokud hafan najednou ztratí chuť k jídlu?

Nechce jíst. A co dál?

Odhalit příčinu pejskova nezájmu o jídlo může být docela oříšek a může se stát, že jej nakonec bude muset rozlousknout veterinář. Ale i vy sami jako pánečci můžete mnohé zjistit!

Zaměřte se například na to, zda je pes apatický, polehává a nejeví zájem nejen o jídlo, ale ani třeba ani o oblíbené hračky. Nechce sníst krmení, které jste mu dali do mističky, ale pamlsek zblajzne bez sebemenšího zaváhání? Nebo to vypadá, jako by se opravdu chtěl najíst, ale z nějakého důvodu mu to nejde?

Proc-nechce-pes-jist (6)

To všechno jsou situace a otázky, kterým je třeba věnovat pozornost a které vám mohou mnohé napovědět, když budete hledat sami nebo případně s veterinářem příčinu problémů. A jaké jsou tedy nejčastější důvody nechutenství u psa?

Nové krmení v mističce

Navzdory své pověsti vděčných strávníků mohou být i pejsci zaskočeni tím, že jste jim do mističky nasypali úplně jiné krmivo než obvykle. A než si hafan na změnu zvykne, bude to nejspíš stát nejen nějaký ten čas, ale i přemlouvání.

Úplně nejlepší je při změně krmení postupovat pomalu – staré krmivo míchat nejprve s novým, až jej postupně zcela nahradíte. Pamatujte také na to, že na novou stravu si bude muset zvykat i chlupáčovo bříško a při rychlé změně může mít pes zažívací problémy.

Staré nebo pořád stejné krmení

Krmíte psa granulemi a kupujete výhodná XXL balení do zásoby? Pak se může stát, že s postupem času o ně přestane mít chlupáč zájem. Důvod je jednoduchý – granule po načnutí začínají ztrácet vůni a chuť (nehledě na to, že mohou i žluknout). A pejsek tak ztrácí motivaci se do plné misky pustit s chutí a nadšením.

Proc-nechce-pes-jist (3)

Navíc tak jako lidem, i psům se může stále stejné krmení přejíst. Není proto od věci zpestřit mu jídelníček voňavým a hlavně neodolatelně chutným krmivem pro psy, například v podobě kvalitního sušeného BARFu. Nekazí se a jeho příprava je úžasně jednoduchá – prostě dávku krmiva zalijete horkou vodou a počkáte, až se promění v mističku plnou dobrot. 

Pokud chlupáče krmíte konzervami pro psa, ozvláštněte mu je BARF sušenými přílohami s bylinkami a zeleninou nebo pečenými BARF přílohami. Dodají konzervě další chuťový rozměr a vůni.

Stres, hluk a ti druzí

Kde má váš pejsek umístěnou misku s krmením? Uprostřed rušné kuchyně, kde se v době jeho jídla schází celá rodina, vaří se tu a pobíhají tu děti? Možná právě proto chlupáč nejeví o krmení takový zájem. Možná ho všeobecný ruch a hluk ruší, možná kvůli němu nedokáže udržet pozornost. Zkuste mu pro krmení vyhradit klidnější část bytu.

Proc-nechce-pes-jist (2)

Odmítáním potravy reagují někteří pejsci také na stresové situace. Ať už se ocitnou v neznámém prostředí, například když je s sebou vezmete do hotelu na dovolenou, nebo když máte doma „hustší atmosféru“ a pejsek vycítí, že něco není jako obvykle.

Nechutenství jako příznak

Od těch méně závažných příčin nechutenství u psa se přesuňme k těm, které si už vyžádají návštěvu u veterináře. Je hafan apatický, má citlivé bříško nebo průjem, případně zvrací? Pozorujete u něho nějaké další příznaky? Pak na nic nečekejte a vyrazte na veterinu. Jistě, může se jednat o běžnou infekci, ale dokud pes nepodstoupí potřebné testy, nemůžete si být jistí.

Proc-nechce-pes-jist (7)

Může se také stát, že pes nechce jíst v důsledku užívání léků. Některé mohou totiž chuť k jídlu u chlupáče potlačovat. Pokud by se situace nelepšila, poraďte se s veterinářem, zda by nebylo lepší předepsat léky nové.

Probíhající nemoc nebo léčba

A když už jsme nakousli nechutenství v souvislosti s léky – může se také stát, že pejsek podstupuje léčbu, kde není tak snadné prostě předepsat jiný medikament, například chemoterapii apod. V takovém případě vám kromě porady s veterinářem nezbyde nic jiného, než pejskovi nabízet různé krmivo pro psy a doufat, že ho některé osloví natolik, že si na něm konečně pochutná.

Proc-nechce-pes-jist (5)

Existují také nejrůznější přípravky, které krmení v mističce dokáží zatraktivnit. Například náš skvělý Prášek pro psí a kočičí nejedlíky, který vyvinula veterinářka a který díky obsahu spousty voňavých ingrediencí promění každou misku na neodolatelnou pochoutku.

Nechutenstvím velmi často také trpí chronicky nemocní psi nebo chlupáči po operaci. I těm může práše pro nejedlíky pomoci.

Překážka v tlamičce

Pokud pozorujete, že pes chuť k jídlu má, ale nedokáže potravu pozřít, určitě mu zkontrolujte tlamu. Může se stát, že za jeho nechutenstvím stojí právě poranění v ústní dutině (například když se psovi zabodne do dásně ostrý kus klacku, který okusoval apod.). Pozornost věnujte také uvízlému cizímu předmětu v tlamičce.

Proc-nechce-pes-jist (1)

Často pes nechce jíst proto, že trpí bolestivým zánětem dásní, trápí ho bolavý nebo zlomený zub. Abyste patáliím se zuby předešli, vyplatí se psovi pravidelně čistit zuby a dopřát mu pamlsky na zuby, případně speciální hračky na zuby.

Bohužel, překážkou v tlamičce může být také nádor v dutině ústní, případně onemocnění jícnu či hltanu a další vážné stavy. V každém případě ale neodkládejte návštěvu veterináře, který začne vhodnou léčbu, jež pejskovi uleví.

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu