Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Co dělat, když se vám ztratí pes?

Noční můra všech pánečků a paniček – užíváte si s chlupáčem procházku, najednou kouknete na chvilku jinam, případně hafan chytne stopu či zahlédne jiné zvíře, a než se nadějete, mizí v dáli. Co teď?

Co-delat-kdyz-se-pes-ztrati (7)

Na prvním místě se vyplatí nepanikařit. Jistě, to se snáze řekne, než udělá, ale zkuste to. Spousta pejskařů začne za hafanem utíkat nebo zoufale pobíhá po okolí. Vydržte ale nějakou chvíli zůstat na místě a chlupáče opakovaně volejte. Často se totiž pejsci poté, co objekt jejich zájmu zmizí, snaží dostat zpět ke svému majiteli. Pokud vás na místě, odkud se vydal pryč, nenajde, budete po krajině pobíhat oba. Ale co když se hafan nevrátí sám?

1. Ptejte se

Pokud se vám pejsek zaběhl v obydlené oblasti a ne například v lese, kde není široko daleko ani živáčka, ptejte se každého, koho potkáte, zda náhodou malého útěkáře neviděl. Snažte se ho popsat co nejdetailněji – třeba si právě někdo z kolemjdoucích všiml zmateně pobíhajícího psa a navede vás správným směrem.

Co-delat-kdyz-se-pes-ztrati (5)

Zkuste také požádat například ostatní „venčitele“, které potkáte, zda by vás nekontaktovali, pokud na procházce se svým psem toho vašeho zatoulaného zahlédnou, a dejte jim své telefonní číslo.

2. Obvolávejte

Často má zaběhnutý pejsek štěstí, že jej odchytí městská policie a předá do místního útulku. Vyplatí se proto strážníky kontaktovat, zda náhodou nenašli i vašeho chlupáče. Obvolat zkuste i samotné útulky v okolí – může se stát, že někdo zmateně pobíhajícího psa přivedl rovnou tam.

Co-delat-kdyz-se-pes-ztrati (6)

Informaci o tom, že se váš pejsek ztratil, byste měli předat také registru, u kterého máte nahlášený čip svého psa.

3. Sdílejte

V době sociálních sítí je o něco snazší i hledání zaběhnutého psa. Existují speciální skupiny, přes které se takoví pejsci hledají, často je možné informaci o chlupáčovi umístit i na sociální sítě města či městské části apod.

Co-delat-kdyz-se-pes-ztrati (4)

Snažte se, aby váš příspěvek o ztraceném chlupáčovi sdílelo co nejvíce vašich známých. Zkrátka a dobře – sílu sociálních sítích při hledání nepodceňujte, díky nim skončila spousta příběhů zatoulaných pejsků šťastným shledáním.

4. Tiskněte

Nepodceňujte ovšem ani staré dobré letáčky. Vytiskněte fotografie psa se základními údaji a vašimi kontakty a vylepte je na frekventovaná místa, jako jsou zastávky MHD, parky, sportoviště…

Co-delat-kdyz-se-pes-ztrati (2)

Nebojte se požádat některé majitele obchodů, cukráren, kaváren apod., zda byste nemohli vylepit letáček i u nich. Určitě mezi nimi bude spousta milovníků zvířat, kteří ochotně pomohou.

5. Zapojujte

Snažte se do hledání psa zapojit co nejvíce příbuzných a přátel. Čím více lidí bude hledat v co nejširším okolí, tím vyšší pravděpodobnost, že pejska někdo zahlédne.

Co-delat-kdyz-se-pes-ztrati (3)

Mimochodem, vyplatí se, když jeden z „hledačů“ hlídkuje v těsném okolí vašeho bydliště. Psi jsou velmi inteligentní stvoření a často se vrátí domů. V takovém případě je potřeba, aby našel někoho, kdo se o něj postará a dá vám rychle vědět.

Jak ještě zvýšit své šance?

Co dělat, když se zaběhne pes, už víte. Ale jak se na takovou situaci připravit dopředu, abyste zvýšili šance na nalezení?

Co-delat-kdyz-se-pes-ztrati (1)

Velmi důležitý je především čip. Ten už je dnes povinný, a tak se dá předpokládat, že ho má i váš hafan. Ovšem věděli jste, že samotné očipování pejska nestačí? Čip musíte následně registrovat v jednom z registrů. Jinak vám nepomůže…

Vyplatí se také pořídit obojek pro psy, na který se připevní známka či štítek se jménem chlupáče a vašimi kontaktními údaji. Když pak někdo psa najde, je pro něj snadné vás informovat.

Zkontrolujte také, zda má pes obojek správně připevněný – často se stane, že se hafan jednoduše vyvlíkne. A to je chyba. Pozor si dejte také na pevnost spony u obojku. Pokud víte, že váš pes hodně tahá, trhá nebo je vyhlášený útěkář, raději pořiďte obojek s kovovou sponou.

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu