Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Nebezpečné potraviny pro psa. O tyhle se s ním nedělte

Pes je sice všežravec a zdaleka to neznamená, že může jíst všechno. A i když některé potraviny „pro lidi“ mu mohou prospívat, jiné pro něj mohou být velmi nebezpečné. Které patří do oné druhé skupiny a nikdy byste je hafanovi neměli dávat?

Potraviny-nebezpecne-pro-psa (7)

O následující pochoutky se s pejskem nikdy nedělte. Mohou mu způsobit nejen zažívací potíže, některé mohou chlupáčovi přivodit i závažné komplikace třeba s dýcháním nebo srdečním rytmem. A v některých případech může konzumace těchto potravin vést až k úmrtí pejska.

Cibule a česnek

Právem se oba tyto druhy zeleniny označují jako vysoce nebezpečné a pro psy toxické potraviny. I jejich malé množství může u psa vyvolat problémy s krvetvorbou, rozpad červených krvinek, problémy s dýcháním a následně kolaps. A týká se to jak samotné cibule či česneku, tak i pokrmů, které je obsahují.

Avokádo

Pro lidi superpotravina, pro psy nebezpečná pochoutka, co může vyvolat vážné zažívací potíže, zvracení, poškození srdce a plic a dalších životně důležitých orgánů. Na vině je látka persin, jež je pro hafany jedovatá.

Potraviny-nebezpecne-pro-psa (6)

Hroznové víno/rozinky

Malá kulička, co může zapříčinit velké problémy. To je víno – čerstvé i v sušeném stavu, tedy jako rozinka. I malá dávka může způsobit selhání ledvin a smrt zvířátka. Proto pozor i na dobroty, které s rozinkami pečete.

A jak je to s ovocem? Zjistěte, jaké ovoce může jíst i pes 

Houby

Vzít pejska na procházku do lesa, když jdete houbařit, znamená prožít skvělé společné odpoledne. Ale o svůj „úlovek“ už se s ním nedělte! Houby mohou způsobit zvracení, průjem, křeče a bohužel i smrt.

Čokoláda

Pochoutka, která lidem přináší tolik potěšení, může u štěkajícího chlupáče vyvolat fatální následky. Proto ji nikdy nenechávejte v dosahu pejska – jako by nevěděli, že je pro ně tak nebezpečná, psi si na čokoládě rádi pochutnají. Bohužel to však v jejich životě může být tím posledním, co snědí…

Potraviny-nebezpecne-pro-psa (5)

Uzeniny

Že si kromě kostí hafan rád pochutná i na mase, je jasné. Ovšem pozor, vždy byste měli volit maso čerstvé (případně vařené), nikdy průmyslově zpracované. Na mysli máme především „přilepšování“ pejskovi dobrůtkami, jako je šunka, slanina, kus salámu, paštika apod. Obsahují totiž konzervanty a velké množství soli, které mohou vést k vážným problémům nejen s trávením.

Mléko

Podobně jako kočky, ani psi by neměli dostávat mléko. Způsobuje u nich nadýmání a průjem, protože nejsou schopní trávit laktózu.

Muškátový oříšek

Další potravinou z kategorie „smrtelně nebezpečné pejskům“ je oblíbené aromatické koření – muškátový oříšek. U hafana může vést ke křečím, a dokonce i smrti.

Potraviny-nebezpecne-pro-psa (4)

Vařené kosti

Pes a kost. To přece patří k sobě! Jenže má to jeden háček – kost musí být vždy syrová! Vařené kosti se totiž při kousání štěpí na nebezpečné úlomky, jež mohou psovi poškodit žaludeční či střevní stěnu. A takové případy nezřídka končí fatálně. Mimochodem, kuřecí kosti se nedoporučují ze stejného důvodu podávat ani syrové…

Oříšky

Ani tahle pochoutka do psí tlamičky nepatří. Ořechy – hlavně makadamové nebo i obyčejné vlašské – zvracení, třes, křeče, nechutenství, problémy s rovnováhou a další vážné stavy.

Syrová vejce

Vajíčka svému chlupáčovi podávejte raději vařená. Mohou totiž obsahovat salmonely – a ty jsou nebezpečné jak nám lidem, tak i pejskům.

Potraviny-nebezpecne-pro-psa (2)

Rajčata

Ačkoli většina druhů zeleniny psům prospívá, rajčata k nim rozhodně nepatří. Mohou psa totiž otrávit látkou zvanou tomanin, jež způsobuje zažívací, ale i dýchací problémy, křeče nebo letargii.

Pecky a jádra ovocných plodů

Kromě toho, že je může pes vdechnout a udusit se, obsahují pecky a jádra jedovatý kyanid, který je známým jedem.

Kofein a alkohol

Znáte ta rádoby vtipná videa, na kterých se pes motá poté, co mu jeho „chytří“ páníčkové dali napít něčeho ostřejšího? Pak vězte, že takové chování se rovná týrání zvířat. Pro psy je alkohol jedovatý, jejich tělíčko na něj není stavěné a jeho požití může mít velmi vážné následky. Podobně je to s kofeinem, který ovlivňuje srdeční činnost pejska a může vést k úmrtí chlupáče.

A jak je to se zeleninou? Zjistěte, na které zelenině si může pochutnat váš pes

Potraviny-nebezpecne-pro-psa (1)

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu