Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Německý křepelák je klidný a vyrovnaný pes

Německý křepelák je v českém prostředí znám především mezi myslivci. Ti si ho cení pro jeho skvělé lovecké vlastnosti. Využíván je nejčastěji jako univerzální slídící pes. Tento středně velký lovečák je v některých zemích téměř neznámý, což je s ohledem na jeho skvělé lovecké vlastnosti škoda.

Nemecky-krepelak (2)

Německý křepelák má především perfektní slídící schopnosti. Mnoho chovatelů tohoto plemene dokonce zastává názor, že využívání tohoto psa k čemukoliv jinému, než k lovu, je mrhání jeho skvělých schopností. Patrně to bude i jeden z důvodů, proč je toto plemeno vzácnější, mnoho chovatelů se totiž zdráhá prodávat štěňata mimo mysliveckou a loveckou komunitu. Netouží totiž, aby se z tohoto skvělého lovce postupně stal „pouhý“ společník, byť sportovně založený, jako se tomu stalo u jiných loveckých plemen. Německý křepelák patří mezi zdravější psí plemena, s trochou štěstí byste tak za něj neměli nechat na veterině majlant. Jako mnoho jiných loveckých psů potřebuje notnou dávku pohybu. Lidi mívá rád a nebývá vůči nim agresivní. Zpravidla je přátelský i vůči dalším zvířatům, včetně cizích psů.

Nemecky-krepelak (3)

Důvody, proč si pořídit německého křepeláka

 • Německý křepelák je skvělý lovec. Byl vyšlechtěn pro lov a práci. Má skvělý čich a je to skvělý stopař.
 • Je velmi inteligentní a snadno se cvičí. Velmi rád spolupracuje s člověkem a nadšeně se učí nové věci.
 • Je to pes nabitý energií. Zároveň je vytrvalý. Je tak vhodný především jako aktivní společník, který rád tráví hodně času venku. Kromě lovu je vhodnou volbou na řadu sportovních aktivit.
 • Křepelák je oddaný své rodině. K svým lidem si vytváří velmi silné pouto, nejen že je rádi poslouchají, ale i je chrání.
 • Jde o všestranného psa, který svůj potenciál uplatní nejen jako aktivní společník, ale i jako záchranář nebo pracovní pes. Jejich skvělý čich lze například využít při vyhledávání drog.
 • Má drátovitou srst, která je dobře a snadno udržovatelná. Psa tento typ srsti chrání před špatným počasím a pes bez potíží vydrží dlouhé hodiny v přírodě i během podzimního či zimního počasí.
 • Je to velmi spolehlivý a vyrovnaný pes. Je to dobrý společník i do rodiny s dětmi a zpravidla dobře vychází i s dalšími domácími zvířaty.
 • Patří mezi zdravější psí rasy, s troškou štěstí tak budete na veterinu chodit pouze na očkování.

Nemecky-krepelak (4)

Důvody, proč si NEpořídit německého křepeláka

 • Energie zabalená v chlupatém kabátku, to je křepelák. Má energie na rozdávání, zároveň je to velmi vytrvalý pes. Je tak potřeba se psovi věnovat několik hodin denně. Pokud nemáte dostatek času se psovi věnovat, bude nešťastný a bude se nudit, což se u tohoto psa zpravidla projevuje destruktivním chováním.
 • Jsou doporučováni k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí se specifiky povahy loveckého psa. Tato psí rasa je sice inteligentní a poměrně snadno ovladatelná, přesto výcvik křepeláka není jednoduchý. Je potřeba konzistentní a pevný výcvik, ideálně se špetkou přirozené autority.
 • Německý křepelák byl vyšlechtěn především k lovu a řada chovatelů dokonce odmítá prodat štěně člověku, který se tomuto oboru nechce se psem věnovat. Toto plemeno má tak velmi silný lovecký instinkt a má i při běžné procházce tendenci lovit vše, co se pohne. Je tak potřeba zapracovat na perfektním přivolání a ideálně mít psa při procházce pojištěného alespoň stopovačkou.
 • Jde o psa, který miluje svou rodinu a rád s ní tráví co nejvíce času. Pokud nemáte možnost trávit velkou část dne v přítomnosti psa, raději se poohlédněte jinde. Tito psi jsou totiž tak trošku závisláčci a při delším odloučení trpí.
 • Drátovitá srst německého křepeláka vyžaduje pravidelnou údržbu a péči. Existuje mnoho psů s náročnějšími požadavky na péči o kůži, přesto je třeba se srsti křepeláka věnovat. Vyžaduje pravidelné vyčesávání a především trimování, což může být časově a i finančně nákladnější.
 • Jde o středně velké plemeno, které potřebuje jak dostatečný prostor k životu, tak i spoustu pohybu. Malý byt v centru města tak pro něj nebude nejvhodnější prostředím. Mnohem spokojenější bude v domku se zahradou (a ideálně přístupem dovnitř) někde na vsi či na kraji města, prostě někde, kde bude mít blízko do přírody.
 • Německý křepelák patří mezi vzácnější plemena. Můžete mít tak určité potíže při hledání štěněte a je potřeba počítat s vyšší částkou za jeho pořízení.

Nemecky-krepelak (5)

Historie německého křepeláka

Asi málokoho překvapí, že německý křepelák pochází z Německa. Vyšlechtěn byl okolo roku 1890, podobní psi ovšem existovali dříve. Během 18. století ovšem tito podobní psi vyhynuli. Právě koncem 19. století se několik nadšenců pokusilo o obnovu plemene. Postupně bylo shromážděno větší množství podobných psů, kteří byli kříženi s již existujícími plemeny, například s vodními španěly. Ve výsledku byl čistokrevný chov německého křepeláka postaven na 11 kmenových jedincích, kteří dnes tvoří genetický základ křepeláků.

Německý křepelák je všestranným loveckým slídičem a přinášečem, který miluje vodu a rád v ní pracuje. Prozatím se plemeni vyhýbají módní trendy a doposud je využíván především mezi myslivci. V zemi svého původu patří mezi oblíbené a rozšířené psí plemeno, mimo Německo jde spíše o vzácnější rasu. I v Čechách jde o poměrně oblíbeného psa mezi myslivci a jeho počty se postupně navyšují.

Nemecky-krepelak (6)

Povaha německého křepeláka

Německý křepelák je živel, má energie na rozdávání. Zároveň je to pozitivně naladěný pes, který miluje život a nebývá náladový. Tento pes miluje z celého srdce svou rodinu a rád tráví co nejvíce času v její přítomnosti. Zpravidla špatně snáší delší odloučení. Je to chytrý pes, který vnímá, co po něm chce majitel a nadšeně s ním spolupracuje. I méně zkušený a důsledný chovatel by tohoto nezmara měl zvládnout. Je ovšem nutné pamatovat na to, že pes je velmi, opravdu velmi energický a pokud psa dostatečně neunavíte především fyzicky a ideálně i psychicky, připraví vám peklo na zemi. Nudící se křepelák je poděs, který vám s radostí zlikviduje dům i zahradu. Pokud nemáte čas na psa několik hodin denně, raději se poohlédněte po klidnějším psovi.

Nemecky-krepelak (1)

Vzhled německého křepeláka

Jde o středně velké plemeno s obdelníkovitým rámcem. Dobře stavěné tělo disponuje pevnými kostmi a má dobře vyvinuté svaly. Hlava s mírným stopem má ploché čelo. Mandlové středně velké oči jsou tmavé. Uši bývají neseny po stranách hlavy a jsou nasazeny vysoko po stranách hlavy. Krk je elegantní a přechází plynule v hruď. Kompaktní trup disponuje s dobře vyvinutým hrudním košem. Končetiny s oválnými tlapkami jsou pevné. Ocas je nesený nad úrovní hřbetu. Srst je středně hrubá, dlouhá a kadeřavá. Na ocase, uších a zadní straně končetin tvoří srst ozdobné praporce. Mezi časté zbarvení plemene patří červená, červený bělouš, hnědá nebo hnědý bělouš. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 45-54 cm. Hmotnost plemene se pohybuje mezi 18-25 kg.

Nemecky-krepelak (7)

Ke komu je německý křepelák vhodný

Německý křepelák je relativně nenáročný pes, především co se péči o srst týče. Stačí jí pravidelně pročesat. Klopené uši je potřeba pravidelně kontrolovat, v tomto typu uší se totiž snadno tvoří různé infekce. Čas od času je potřeba vystříhat delší srst mezi prsty psa a psa stačí koupat v momentě, kdy si pořídí nevábný odér.

Jako jiní lovečáci má energie na rozdávání, zároveň má velkou výdrž. Je tak vhodnou volbou k aktivnímu majiteli, který bude mít čas a náladu se mu denně věnovat. Toto plemeno je ideální volbou k loveckému výcviku. S ohledem na skvělý čich ho můžete využít i k různorodému stopování. Nejvíce spokojený bude na venkově či na malém městě, prostě někde, kde bude mít blízko k přírodě, k lesu a k vodě, kterou miluje.

Nemecky-krepelak (9)

Ke komu je německý křepelák vhodný

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 45-54 cm.
 • Hmotnost plemene se pohybuje mezi 18-25 kg.

Srst:

 • Srst je středně hrubá, dlouhá a kadeřavá. Na ocase, uších a zadní straně končetin tvoří srst ozdobné praporce.

Zbarvení:

 • Červená, červený bělouš, hnědá nebo hnědý bělouš.

Jak dlouho žije:

 • Německý křepelák se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Německo

Ke komu je vhodný:

 • Křepelák je aktivní pes, který potřebuje spoustu pohybu a ideálně unavit i psychicky. Je to chlupatá energie, která potřebuje unavit. Pokud se totiž začne nudit, má silné destruktivní sklony.
 • Je to lovečák každým coulem. Nejvíce ho tedy bude bavit právě lovecký výcvik. Právě k lovu se využívá nejčastěji.
 • Pokud se nechcete využívat k loveckému výcviku, můžete využít jeho skvělý čich k stopování.
 • Je vhodnou volbou i pro důsledné začátečníky. Je velmi chytrý a rád s lidmi spolupracuje.

Nemecky-krepelak (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu