Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Thajský ridgeback umí skákat jako klokan

Thajský ridgeback patří mezi nejstarší a zároveň nejčistokrevnější plemena světa. Tento majestátní pes je národním plemenem Thajska, které toto plemeno vypustilo do světa roku 1975. Je to lovecký pes, který miluje z celého srdce svou rodinu.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (8)

Thajský ridgeback je pes nabitý energie, je tak skvělým společníkem k velmi aktivním lidem. Vhodný je například k vytrvalostnímu běhu nebo na dlouhé procházky přírodou. Tuto psí rasu je třeba správně socializovat a výcvik nebývá složitý, jen musí být citlivý a důsledný. Miluje lidskou přítomnost a špatně snáší delší samotu. Je tak vhodný k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne a nebývá vhodný k samostatnému pobytu v kotci.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (1)

Důvody, proč si pořídit thajského ridgebacka

 • Je ostražitým a skvělým hlídačem, neunikne mu ani myška.
 • Thajský ridgeback má potřebu být neustále v pohybu, energie má na rozdávání. Miluje běh u kola nebo dlouhé procházky či běh.
 • Je vytrvalý a mrštný, je například skvělým skokanem. Je tak dobrou volbou na agility a další různé překážkové běhy.
 • K cizím lidem je rezervovaný, svou rodinu miluje z celého srdce. Pro svou rodinu by udělal cokoliv a kolikrát k ní přilne až příliš těsně.
 • Je to velký mazel. Pokud to jen trochu půjde, bude se tulit a nechávat se drbat.
 • Má krátkou srst, která je nenáročná na péči. Na první pohled jeho srst zaujme díky výraznému pruhu na hřbetě, což dodává plemeni jeho název a originální charakter.
 • Thajský ridgeback patří k tzv. primitivním plemenům, tedy původním a nepřešlechtěným psům.
 • I když jde o starobylé psí plemeno, je poměrně zdravé. S trochou štěstí s ním budete chodit na veterinu pouze na očkování. Netrpí na genetické vady a málokdy se u něj objevují vážnější nemoci.
 • Umí se vyjadřovat různorodé spektrum zvuků a vrčení, ale není vyloženě hlasitý.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (10)

Důvody, proč si NEpořídit thajského ridgebacka

 • Patří mezi sebevědomé a hrdé psy, občas tak není jednoduché s ním vyjít. Je třeba ho důkladně socializovat, jinak můžete mít při venčení problém v podobě konfliktu s dalším psem.
 • Je tak trochu jako kočka křížená s klokanem, dokáže vyskočit do fascinujících výšin. Je potřeba velmi důkladně zabezpečit pozemek velmi vysokými ploty. Pokud psa za plotem něco zaujme tak neváhá a vyráží.
 • Jeho lovecký instinkt je poravdu silný, takže je třeba být na pozoru i při procházkách. Absolutně perfektní přivolání je nutnost nebo mít psa zajištěného alespoň stopovačkou, jinak vám velmi snadno uteče za zvěří.
 • Výchova není vyloženě komplikovaná, ale určitě není pro začátečníky. Ze strany majitele to chce větší dávku přirozené autority, důslednost a trpělivost.
 • Umí přemýšlet samostatně, může být tvrdohlavý a s klasickým drilem u něj nepořídíte.
 • Velmi snadno se z něj může stát bázlivý, ale často i agresivní pes – to vše v momentě, kdy se mu majitel nedostatečně věnuje a on má nevybitou energii a/nebo se cítí osamělý. Správná socializace je opravdu nutností.
 • Thajec je aktivní, ale po vynaložené námaze potřebuje i svůj prostor a klid. Je dobré mu klid dopřát, jinak může být velmi nevlídný.
 • Je vhodnou volbou do bytu, k celoročnímu pobytu se nehodí jak kvůli krátké srsti, tak kvůli jeho silné navázanosti na člověka.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (11)

Historie thajského ridgebacka

Plemeno bylo představeno světu v roce 1975. Ve zmíněném roce vznikla v Thajsku národní kynologická organizace, za pomoci které se postupně plemeno dostalo do povědomí nadšených kynologů ve světě. V současnosti je plemeno známé především v zemi svého původu, po světě se již šíří, ale velmi pozvolna. Mimo Thajsko je spíše vzácnější. V minulosti bylo plemeno využíváno především jako doprovod, ale i jako hlídač. Údajně byl tento pes zachyceni na starých thajských nebo kambodžských skalních malbách.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (12)

V minulosti se tato psí rasa objevovala především u vesničanů, kteří se málokdy dostali do města nebo na výraznější vzdálenost od své rodné vesnice. Díky tomu se plemeno vyhnulo výraznějšímu křížení s dalšími plemeny. V současnosti tak jde o jedno z nejčistokrevnějších plemen na světě. V minulosti šlo o velmi všestranné psí plemeno, tedy kromě hlídání se využívalo například i na lov vysoké nebo králíků. Ve spolupráci se smečkou byli schopni tito psi ulovit i černou zvěř. Málokdy byli k lovu cíleně cvičeni, většinou byl využíván jejich silný lovecký pud v kombinaci s tím, že se mladí psi učili od těch starších praxí.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (13)

Povaha thajského ridgebacka

Thajský ridgeback patří mezi rázné, silné a hrdé psy. Je také milý a velmi chytrý. Svou rodinu miluje z celého srdce a je jí rád co nejčastěji nablízku. Je to přizpůsobivý pes, který si zvykne na různorodý životní styl (pokud je jeho součástí aspoň troch akce), důležité je pro něj být v co nejtěsnějším kontaktu s člověkem. Je vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním co nejvíce času, pokud je často sám, pak psychicky trpí. Je to velmi dobrý hlídač i proto, že je k cizím lidem nedůvěřivý. Je velmi chytrý a má potřebu se prosadit do vůdce smečky, tedy rodiny.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (14)

Není to tak pes pro začátečníky, ale pro zkušenější chovatelé, kteří mají větší dávku přirozené autority a budou psa velmi důsledně cvičit. Pes musí pochopit vlastní úlohu v rodině a je důležité ho seznamovat s různými situacemi, s kterými se bude během života běžně setkávat. Je proto důležitá správná a důkladná socializace nejen s cizími lidmi a zvířaty, ale třeba i s cestováním MHD, autem, procházkami různými terény atd.. Má dobrou paměť a vše co se naučí, jen tak nezapomene. Zároveň ale nebude plnit všechny pokyny na první dobrou, většinou má potřebu se zamyslet, co ze splnění cviku bude mít. Díky své inteligenci si dobře pamatuje i negativní zážitky, je proto třeba, aby jeho výcvik byl citlivý a ideálně bez jakékoliv agrese, ať fyzické nebo verbální.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (15)

Může i nemusí být vhodnou volbou do rodiny s dětmi nebo k dalším zvířatům. U dalších zvířat je vhodné být obezřetný, kvůli jeho loveckému pudu. Nicméně na zvířata i děti si zvykne, pokud u něj proběhne správná socializace a pes je ideálně zvyklý od štěněte. Je vhodnou volbou k starším dětem, které již chápou, jak se k psovi správně chovat a psa zbytečně nepošťuchují a nezlobí. Zajímavostí psa je jeho široký hlasový repertoár a řadu vlastních komunikačních gest. Jeho způsob vyjadřování je vhodné pochopit, abyste předešli zbytečným nepříjemnostem. Například vrčení nutně u thajského ridgbacka nemusí znamenat výhružku nebo agresi, ale i radost ze hry. Pokud se pro plemeno rozhodnete, je vhodnější si pořídit jedince z evropské chovné stanice, snadněji si zvykne na naše životní podmínky. Psi dovezení z Asie si hůře zvykají nejen na rozdílné počasí, ale i způsob života.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (2)

Vzhled thajského ridgebacka

Thajský ridgeback je středně velký pes s krátkou srstí. Jeho kohoutková výška je o něco kratší než délka těla, konkrétně v poměru 10:11. Hrudník je hluboký v poměru 1:2 vůči výšce v kohoutku. Lebka psa na první pohled vypadá mezi ušima plochá, je ale mírně klenutá, na čele se při vysokém citovém vzrušení objevují vrásky. Mandlově tvarované oči jsou středně velké a bývají tmavě hnědé, u modrých jedinců mohou být i jantarové. Trojúhelníkovité uši jsou mírně nakloněné dopředu. Nosní houba u modrých jedinců může být modrá, jinak je černá. Středně dlouhý krk je jako zbytek těla velmi dobře osvalený.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (3)

Ocas je zužuje ke špičce, u kořene je silný a bývá vertikálně a mírně prohnutý. Jemná a měkká kůže dobře přiléhá k tělu. Krátká srst je hladká a na hřbetě roste opačným směrem, než na zbytku těla. Vytváří tak kříž, neboli tzv. ridge. Srst na hřbetě může mít různou délku nebo i tvar, ale vždy musí být symetricky rozložený po obou stranách páteře. Zbarvení srsti je jednobarevné a mezi povolené varianty patří modrá, dočervena, béžová nebo černá. Kohoutková výška plemene se pohybuje u psů mezi 56-56 cm, u fen mezi 51-56 cm. Hmotnost plemene se pohybuje v rozmezí 16-34 kg.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (4)

Ke komu je thajský ridgeback vhodný

Ridgeback je velmi aktivní a energický pes, který je vhodný na různorodé sportovní aktivity. Je například vhodný na běh, zvládá dokonce „šplhat“ a velmi dobře skáče, s přehledem zvládne i dvoumetrové překážky. Je například vhodnou volbou ke kolu, na vytrvalostní běh nebo velmi dlouhé procházky. Při toulkách přírodou je vhodné mít se na pozoru kvůli jeho silnému loveckému instinktu. Perfektní přivolání by mělo být samozřejmostí, eventuálně mít psa pojištěného alespoň stopovačkou. Nejde o plemeno vhodné k venkovnímu chovu v kotci, například kvůli jeho špatnému snášení samoty nebo jeho velmi krátké srsti.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (5)

Velkou výhodou pak je, že jeho srst nevyžaduje zvláštní péči, stačí ji čas od času vyčesat gumovou rukavicí. Také koupat psa stačí jednou za čas, především pokud si pořídí nevábný odér. Nebývá nadšený z vody, zpravidla se nejde do potoka či rybníka osvěžit ani během parného léta.

Thajský ridgeback v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje u psů mezi 56-56 cm, u fen mezi 51-56 cm.
 • Hmotnost plemene se pohybuje v rozmezí 16-34 kg.

Srst:

 • Krátká, jemná.

Zbarvení:

 • Modrá, dočervena, béžová nebo černá.

Jak dlouho žije:

 • Thajský ridgeback se dožívá 13 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Thajsko

Ke komu je vhodný:

 • Pokud toužíte po exotickém plemeni, bude pro vás thajský ridgeback správnou volbou. Kromě svého exotického původu je v našich končinách poměrně vzácný, budete tak budit pozornost nejen mezi nadšenými pejskaři.
 • Je velmi aktivní a vytrvalý, je tak skvělou volbou k různorodým sportovním aktivitám. Je tak perfektní volbou například na canicross, coursing nebo běh u kola.
 • Patří mezi skvělé lovce, pokud se chcete věnovat myslivosti nebo sportovnímu lovu, opět s tímto plemenem nesáhnete vedle.
 • Je vhodnou volbou do bytu, a to jak kvůli jeho silné navázanosti na svou rodinu, ale i díky jeho krátké srsti. Naopak k celoročnímu pobytu venku se nedoporučuje, právě kvůli zmíněným vlastnostem.
 • Thajský ridgeback je vhodný k zkušenějším majitelům s větší špetkou přirozené autority. I když je velmi chytrý a má dobrou paměť, nespolupracuje jen tak s kde kým. Pokud při výcviku nejste důslední a zároveň citlivý, snadno převezme vládu v rodině. Zároveň je vhodné nepodcenit socializaci, jinak může z jeho strany docházet ke konfliktům s cizími zvířaty.
 • Svou rodinu miluje z celého srdce, k cizím lidem je nedůvěřivý, což z něj dělá velmi dobrého hlídače.

Psi-plemeno-thajsky-ridgeback (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu