
Obojek, nebo postroj: Co je lepší pro psa a kočku?
Při výběru vybavení pro své domácí mazlíčky často řešíme dilema – obojek nebo postoj? Obojek i postroj má svoje specifické využití, které se liší nejen podle toho, jestli máte doma psa nebo kočku ale i podle situace, v které je využíván. V článku se podíváme na rozdíly mezi obojkem a postrojem u psů a koček, abyste mohli vybrat to nejlepší pro svého čtyřnohého kamaráda.
Obojek vs. postroj pro psy
Psí obojek je tradiční volbou a jeho použití sahá od běžných procházek až po výcvik poslušnosti. Na druhou stranu postroj má celou řadu praktických využití. Postroj je vhodnou volbou pro aktivní psy, s kterými se chcete věnovat řadě sportovních aktivit. Sportovní postroj využijete například u tahových sportů. Postroj ale využijí i psi s určitými zdravotními obtížemi, a to i při běžných procházkách. Jaké je tedy konkrétní praktické využití obojku a postroje?
Kdy je pro psa vhodnější obojek
- Běžná procházka – obojek umožňuje snadné připojení vodítka a je ideální pro psy, kteří netahají. Zároveň se pes na obojku o něco snadněji ovládá, například když se rozhodne jít kam nemá.
- Výcvik poslušnosti – obojek poskytuje lepší kontrolu nad psem. Pokud psa potřebujete nasměrovat do konkrétního směru, na obojku ho lépe navedete.
- Pohodlí – obojek o něco lehčí než většina postrojů. Zároveň pokud chcete obojek objednat online, snadněji se trefíte do správné velikosti než u postroje. Stačí přeměřit obvod krku. Řadu postrojů je třeba vyzkoušet, zda psovi opravdu sednou, především pokud je chcete využít ke sportu.
- Identifikace – na obojek snadněji umístíte kontakt na majitele, který lze využít v případě ztráty psa. Respektive v současnosti je větší výběr „psích známek“ určených na obojek oproti postrojům.
Kdy je pro psa vhodnější postroj
Postroje se nejčastěji využívají při různorodých kynologických sportovních aktivitách. Nejčastěji se postroj využívá při tahových sportech. V postroji se při sportu rozloží rovnoměrně tah po celém těle a nezatěžuje krční páteř.
- Canicross – běh se psem
- Bikejöring – jízda na kole se psem
- Skijöring – lyžování se psem
- Dogtrekking – dlouhé túry se psem
- Mushing – saňové sporty
Na běžné venčení je postroj vhodný i pro psy se specifickými zdravotními obtížemi. Například psi s citlivým hrtanem nebo dýchacími obtížemi ocení právě postroj. U některých plemen, která mají krátký a mohutný krk (např. mops) také spíše ocení postroj, na jejich krku obojek špatně drží a pes se z něj snadno vykroutí.
Na druhou stranu, postroj není ideální pro psy, kteří se na vodítku teprve učí chodit, umožňuje jim totiž efektivněji tahat. Při výběru vhodného postroje je třeba být extra opatrný například u plemen s velmi krátkou srstí, pokud by jim měl sednout opravdu perfektně a ideálně by měl být doplněn i polstrováním, jinak jim může způsobit odřeniny.
Obojek vs. postroj pro kočky
Mnoho lidí považuje pořízení obojku nebo postroje za výstřednosti nebo minimálně podivnost. V řadě případu ovšem může být postroj nebo obojek i u kočky velmi užitečný.
Obojek u koček
- Identifikace – obojek se jménem a telefonním číslem nebo GPS je skvělou volbou pro venkovní kočky. Pokud se kočka zatoulá dále od domova, snadněji ji díky GPS najdete, případně se vám ozve někdo, kdo ji odloví a objeví známku.
- Zvoneček – někteří majitelé dávají kočkám obojek se zvonečkem, aby jim zabránili v lovu ptáků.
Při výběru obojku pro kočky vyberte pouze obojek vyráběný pro kočky, a ne malý obojek pro psy. Obojek vyráběný pro kočky má na sobě totiž bezpečnostní zavírání, nebo spíše otevírání. Pokud se kočka zachytí například za větev nebo jiný objekt, obojek se otevře a kočka může odejít, s trochou štěstí bez úhony.
Kočka a postroj
Postroj využijí především kočky bytové. Pokud je kočka zvídavá a snese postroj na sobě (což lze natrénovat), pak je při společných procházkách postroj mnohem bezpečnější. Ano, mnoho chovatelů opravdu chodí s bytovou kočkou na procházku. Kočičí anatomie je poměrně odlišná od té psí, obojek kočce při společné procházce, kdy je kočka na vodítku, může snadněji způsobit zranění. Kočky dokáží být s trochou nadsázky „tekuté“ a s trochou snahy se dokáží vykroutit i z postroje. Pokud se kočce procházka zjevně nelíbí a například se něčeho bojí, raději vyrazte domů, než vymyslí způsob, jak se z postroje vykroutit.
Postroj na kočku využijete například i při cestování. Postrojem můžete kočku připoutat k přepravce při cestě autem a hrozí pak menší riziko zranění kočky v případě nehody. Postroj se může hodit i u veterináře, kdy za postroj kočku snadněji přidržíte při kontrole či nějakém jednodušším zákroku.
Řada koček si na obojek zvykne o něco snadněji než na postroj. S obojím je ovšem třeba kočku postupně seznámit, ideálně v bezpečí domácnosti. Kočku nechte postroj či obojek chvíli zkoumat a očichávat, zkusit jí ho obléct můžete klidně až dva tři dny poté, co má kočka možnost se s obojkem či postrojem seznámit. Až si budete jistí, že se vám kočka z postroje nebude snažit vykroutit a vydrží v něm alespoň pár minut, můžete začít zkoušet s tréninkem venku.
Obojek i postroj mají své výhody i nevýhody, a to jak u psů, tak i u koček. Zatímco u psů obojek slouží především pro běžné nošení a výcvik, postroj je nepostradatelný u řady sportovních aktivit, především u sportů, kde je třeba rovnoměrně rozložit tah. U koček obojek slouží především k identifikaci, na procházku je ale lepší postroj. Obojek nebo postroj vybírejte vždy s ohledem na to, čemu se chcete s vaším chlupáčem věnovat a berte ohled na bezpečí a pohodlí vašeho zvířátka.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com