Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jak odnaučit psa skákat

Psi často skákají z radosti, když vítají po příchodu domů majitele nebo návštěvu. Řada psů skáče i venku na kolemjdoucí. Mnoha psům stačí, že se na ně procházející člověk usměje nebo udělá pohyb, který si pes vyloží jako výzvu ke hře. Přivítání páníčka nebo návštěvy radostným poskakováním může být do jisté míry roztomilé, ale je třeba pamatovat na to, že ne každému je psí skákání příjemné. Například i menší pes může porazit malé dítě nebo roztrhnout nóbl oblečené dámě punčochy.

Jak-odnaucit-psa-skakat (1)

Velký pes od cca 30 kg dokáže porazit i dospělého muže, pokud se před skokem rozběhne. A nadšený patrně nebude ani člověk, který si bude z ramen nového saka odstraňovat otisky zabahněných tlapek. Jak ale psovi vysvětlit, že nemá skákat vůbec? Technik existuje několik a mezi tradiční výbavu při psím výcviku budou patřit tréninkové pamlsky či psí hračka, i zde si můžete pomoci klikrem.

Psa můžeme v skákání kolikrát i nechtěně podporovat. Přitom stačí se soustředit na pár drobností a pes se postupně naučí, že skákání (i když z radosti) není ideální projev chování.

Jak-odnaucit-psa-skakat (2)

Jak naučit psa neskákat doma

Začněte brzy, ideálně od štěněte. I starší psi se naučí nač si vzpomenete, jen to bude trvat trochu déle. Dalším důležitým faktorem při výcviku psa je důslednost. Pes musí pochopit, že skákání patří pod nežádoucí chování. Je třeba, aby při výcviku byli důslední všichni členové domácnosti. V momentě, kdy někdo dovolí psovi skákat jednou či dvakrát, bude ve skákání pokračovat. Někteří psi pak rozlišují, na koho mohou skákat a na koho ne. Jiní skáčou na objekty svého zájmu bez rozdílu. V momentě, kdy na vás pes začne skákat, otočte se k němu zády a ignorujte ho. Pokud po vás pes skočí znovu, opět se od něj otočte. Pes si tak postupně zafixuje, že při skákání po lidech se mu nedostane žádané pozornosti.

Jak-odnaucit-psa-skakat (3)

Jako u mnoha dalších projevů nežádoucího chování, i skákání po lidech můžete převést na jiný povel, respektive jiný typ chování. Například namísto skákání můžete psa naučit, ať si sedne nebo lehne. Můžete být samozřejmě i více kreativní a psa třeba naučit namísto skákání panáčkování, válet sudy nebo předvádět mrtvého. Psa pochvalte pokaždé, když pes provede náhradní povel. Cvičte pravidelně. Pro psa je pravidelné cvičení důležité, lépe si daný povel zafixuje. Stačí pár minut denně, není třeba cvičit hodiny. Bez notné dávky trpělivosti se neobejdete. Některý pes se naučí neskákat během pár pokusů, jinému to bude trvat několik týdnů. Přesto neváhejte, i dospělý či starší pes si dříve či později uvědomí, že skákat nemá.

Jak-odnaucit-psa-skakat (4)

Jak psa naučit neskákat na cizí lidi

Doma se na postupu odnaučování skákání psa dohodnete, co ale když pes skáče i na cizí lidi při venčení? I když vám daný člověk řekne, že mu skákání nevadí, přesto to psovi nedovolte. Opět platí princip, že pokud bude moci skákat po jednom cizím člověku, bude mít pes pravděpodobně tendenci skákat i po dalších. Psa můžete odnaučit skákat za pomoci různorodých povelů. V momentě, kdy pes vyrazí vítat procházejícího člověka a tušíte, že po něm bude chtít skočit, chtějte po psovi splnění některého povelu – sedni, lehni, k noze atd.. Opět se fantazii meze nekladou. S dospělým psem, který již řadu pokynů umí, to budete mít o trochu jednodušší.

Jak-odnaucit-psa-skakat (6)

Zpočátku se i dospělému psovi nebude chtít plnit pokyn namísto radostného skákání po kolemjdoucích. U dospělého psa i u štěněte si můžete pomoci stopovacím vodítkem. Psa si přitáhněte vodítkem k sobě a člověka instruujte, ať si psa nehladí a nemazlí se s ním. Pes by si zafixoval, že se skákáním se pojí odměna právě v podobě pohlazení. Až když se pes uklidní a/nebo splní váš povel, psa pochvalte a odměňte. Pes si opět postupně zafixuje, že nemá skákat nejen po členech domácnosti, ale ani po cizích lidech.

I při odnaučování skákání je potřeba být důsledný a trpělivý. Dřív nebo později vše pochopí jak štěně, tak i dospělý pes.

Jak-odnaucit-psa-skakat (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu