Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Welsh corgi cardigan je psí pohodář s úžasnou pamětí

Welsh corgi cardigan je menší pastevecký pes původem z Anglie. Jeho velmi blízkého příbuzného – Welsh corgi pembroke, se kterým je poměrně snadno zaměnitelný – proslavila nejznámější chovatelka tohoto plemene, královna Alžběta II.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (3)

Welsh corgi cardigan je svému blízkému příbuznému opravdu velmi podobný, již od 30. let minulého století se ovšem jedná oficiálně o dvě samostatná plemena s vlastní historií a standardem. Corgiho dnes jako pasteveckého psa vídáme výjimečně, častěji se objevuje jako aktivní společník. Je velmi inteligentní a disponuje dobrou dlouhodobou pamětí - vše, co se jednou naučí, si dobře a dlouho pamatuje. Základní poslušnost zvládne levou zadní a je vhodný i na různé psí sporty. Jako rodinný společník se osvědčil i proto, že je to bezkonfliktní pes, který je velmi vázán na svou rodinu. K cizím lidem i zvířatům bývá ostražitý, nikoliv ovšem agresivní. Své lidi velmi miluje, takže navzdory husté srsti není vhodný na celoroční pobyt na zahradě.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (8)

Důvody, proč si pořídit Welsh corgi cardigan

 • Menší, byť poněkud robustnější, to je corgi. Díky svému menšímu vzrůstu je perfektní volbou psa i do městského bytu.
 • Jde o ostražitého psa, který je dobrým hlídačem. Na problém většinou upozorní štěkotem.
 • Velškorgi je oddané a milující psí plemeno, které miluje děti a velmi dobře vychází i s dalšími zvířaty a lidmi.
 • Corgi je velmi inteligentní a vyniká skvělou pamětí. Podobně jako mnoho jiných pasteveckých plemen umí řešit mnoho situací intuitivně a především v klidu. 
 • Jde o psí flegmatiky. Máloco je rozhodí a nebývají agresivní či konfliktní. Pokud k nějakému konfliktu dojde, nebývají to oni, kdo ho vyvolají.
 • Řadu lidí při pohledu na tohoto velšana patrně napadne, že jde o typického gaučáka. Naopak, jde o velmi aktivního psa, který vyžaduje zaměstnat jak hlavu, tak utahat fyzicky. Přeci jen jde o původem pastevecké plemeno, které bylo zvyklé řešit řadu věcí samostatně a hodně se pohybovat.
 • Pokud se budete psovi dostatečně věnovat a nebude pouze zavřený v kotci, zvládne i celoroční pobyt na zahradě. Mnohem více ovšem ocení zahradu s přístupem do domu, a to především kvůli své lásce k lidem a nutnosti ho dostatečně zabavit a utahat.
 • I důsledný začátečník by si měl s corgim poradit. Jde o chytré psy, kteří pro svého pána udělají první poslední.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (7)

Důvody, proč si NEpořizovat Welsh corgi cardigan

 • Corgiové milují jídlo. Nesporná výhoda je to při výcviku, za pamlsek udělají cokoliv. Ovšem mají také sklony k tloušťce. Je tak třeba hlídat množství pamlsků a celkovou denní dávku krmiva. A také odolat jejich psím očím a nepřilepšovat jim lidským jídlem. V případě nadváhy bývají jinak tito aktivní a za běžných okolností zdraví pejsci pravidelní návštěvníci veteriny.
 • K cizím lidem jsou nedůvěřiví. I když nejsou agresivní, poměrně dlouho jim trvá, než si pustí někoho cizího k tělu.
 • Nemá ve zvyku intenzivně pást kdeco a kdekoho. Přesto v případě setkání s dobytkem je třeba být alespoň ve střehu, kdyby se snad probudil pastevecký pud.
 • Podobně jako další psi s nízkýma nožkama a dlouhými zády mívají určité obtíže s tímto „handicapem“. Stejně jako kupříkladu jezevčíci by i toto plemeno mělo minimálně chodit do schodů. Pokud tedy bydlíte ve vyšším patře bytového domu bez výtahu, rozhodněte se buď pro jiné plemeno, nebo počítejte s tím, že budete do schodů svého psa pravidelně nosit.
 • Chlupy, chlupy a zase chlupy. Hustá srst sice svádí k nadšenému mazlení, ale je třeba počítat s tím, že se nánosům chlupů po celém bytě nevyhnete. A to celoročně.
 • Vysoká inteligence tohoto plemene má i své stinné stránky. Toto plemeno totiž trpí občasnou tvrdohlavostí, v rámci které je přesvědčené, že se určitá věc má dělat po jeho. A velmi na tom lpí.
 • Jde o velmi kontaktní plemeno, které ovšem mívá rádo i svůj klid. Je tak třeba respektovat, že si čas od času zaleze někam do kouta a netouží po vaší společnosti.
 • Sice jde většinou o přátelské, byť u cizích zvířat a lidí lehce odtažité psy, přesto především u cardigana není radno podcenit socializaci. Pokud by snad měl corgi vyvolat nějaký spor, bude to právě spíš cardigan než pembroke. Pokud budete trpěliví a již od štěněte bude svého nového parťáka brát mezi další pejsky, bude vše v pořádku i v dospělosti.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (6)

Historie Welsh corgi cardigan 

Welsh corgi cardigan je snadno zaměnitelný za svého příbuzného Welsh corgi pembroke. Historie tohoto plemene je dlouhá, ale zároveň zahalená tajemnem. Jak přesně se předci tohoto plemen dostali do Anglie, konkrétně do Walesu, je dodnes tak trochu záhadou. Podle jedné varianty se dostali předci těchto psů do Anglie na přelomu 9. a 10. století s Vikingy, podle další až počátkem 12. století s vlámskými tkalci. Později se prokazatelně tito psi používali k pasení dobytka. Na severu Walesu byl chován větší cardigan s liščím ocáskem. Na jihu Walesu farmáři upřednostňovali menšího a často bezocasého pembroke corgiho. Corgi pomáhal s naháněním a hlídáním dobytka v hornatých oblastech Walesu.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (5)

Plemeno bylo oficiálně uznáno v 20. letech minulého století, ale až v roce 1934 došlo k oficiálnímu rozdělení na dvě variety tohoto plemene. Mezi chovateli totiž ještě před oficiálním uznáním plemene panovala poměrně velká soutěživost, která se po uznání vyostřila. Chovatelé cardigana po uznání plemene založili vlastní klub, oficiální oddělení obou variet tak bylo otázkou času.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (4)

Povaha Welsh corgi cardigan

Corgi je velmi přizpůsobivý a snadno si zvykne na životní styl majitele. Je inteligentní, přátelský a čilý, vhodný je tak do aktivní rodiny. Svou rodinu má rád a snaží se ve všem vyhovět. Naučit ho alespoň základní poslušnost je velmi jednoduché, zvládnout by ho měli i nadšení a trpěliví začátečníci. Jako správný pastevec se svého majitele drží a nestává se, že by utíkal. Jeho přizpůsobivost je opravdu dokonalá, hravě zvládne život na vesnici, ale i ve městě, život v menším bytě, ale i v domku se zahrádkou. Určitým problémem v městském bytě snad může být jen velké množství chlupů a tendence relativně hodně štěkat. Do rodiny s dětmi je perfektní volbou, s dětmi totiž vychází skvěle a rád s nimi vymýšlí různé rošťárny. Je velmi tolerantní k jiným zvířatům i psům ve stejné domácnosti a málokdy má tendenci být dominantní. S cizími zvířaty a psy vychází většinou také bez potíží, ale i tak je třeba nepodcenit socializaci. Cardigan bývá o něco ostražitější vůči cizím zvířatům oproti jeho „bratranci“ pembrokovi, pokud se některý z této dvojice porve, bude to spíše cardigan. Při správné socializaci od štěněte se ovšem můžete na poklidné procházky těšit i s cardiganem.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (2)

Vzhled Welsh corgi cardigan 

Vytrvalý a pohyblivý, to je corgi navzdory svým krátkým nohám. Hlava tohoto plemene je podobná hlavě lišky. Bystré velké oči jsou široko posazené. Uši jsou velké a vztyčené a dotvářejí typický vzhled korgiho. Krk je svalnatý a plynule přechází v dlouhý trup s hlubokým hrudníkem. Krátké a svalnaté končetiny jsou zakončené velkými, kulatými tlapkami. Středně dlouhý ocas je podobný liščímu ocasu a je nasazený v linii těla. Srst cardigana je hustá a chrání dokonale proti nepříznivému počasí. Je hladká, středně dlouhá nebo krátká s hustou podsadou. Barevné varianty mohou být jakékoliv, a to se znaky, ale i bez nich. Neměla by ovšem převládat bílá barva. Kohoutková výška by neměla převyšovat 37 cm a celková hmotnost by měla odpovídat výšce, aby pes působil vyváženě, a většinou se pohybuje mezi 15 a 18 kg.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (1)

Ke komu je Welsh corgi cardigan vhodný

Welsh corgi cardigan je velmi přizpůsobivý pes, který bude spokojený na zahradě s přístupem do bytu, ale i v městském bytě. Miluje svou rodinu a je na ni velmi vázaný, delší samotu tedy snáší špatně. Jako jiní pastevečtí psi je i tento velmi aktivní a potřebuje dlouhé procházky či nějakou sportovní aktivitu. Oproti dalším pastevcům je ovšem corgi poměrně klidný a utahat ho je přeci jen o něco jednodušší než například border kolii. Občasná dlouhá procházka je nutností, ale i navzdory svým krátkým nohám a delším zádům se rádi zapojí do některého z psích sportů. Zkusit s nimi můžete sport, který je pro ně nejvíc přirozený – pasení. Radost jim ovšem uděláte i agility nebo obedience.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (14)

Srst je nenáročná na péči, psa stačí vykoupat dle potřeby a čas od času vyčesat. Pokud budete mít psa celoročně v bytě, je třeba počítat s velkým množstvím chlupů, které vypadávají především z husté podsady. Celoročně. Občas se těmto psům nepodaří obrousit si pořádně drápky a je třeba je zkrátit, jiná péče většinou u tohoto plemene není třeba.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (12)

Welsh corgi cardigan v bodech

Velikost:       

 • Kohoutková výška okolo 37 cm
 • Váha mezi 15 a 18 kg

Srst:

 • Krátká nebo střední s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Nesmí převažovat bílá, jinak je povolené jakékoliv zbarvení.

Jak dlouho žije:

 • Welsh corgi cardigan se dožívá 12 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Velká Británie (Wales)

Pro koho se hodí:

 • Milý, přátelský a veselý, to jsou hlavní charakteristiky corgiho.
 • Menší pes, který je velmi přizpůsobivý. Bude s vámi rád trávit čas jak na venkově, tak ve městě, v domku se zahrádkou, ale i v menším městském bytě. Hlavně že bude moci trávit co nejvíce času ve vaší společnosti.
 • Jako každé honácké a pastevecké plemeno potřebuje relativně hodně pohybu. Ocení dlouhé procházky a/nebo možnost věnovat se některému psímu sportu (agility, pasení, obedience…). Oproti jiným pastevcům je ovšem poměrně klidný a utahat jde přeci jen o něco snadněji.

Plemeno-welsh-corgi-cardigan (10)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu