Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Lhasa apso je hravý psík, co žije i 20 let

Sebevědomý a nezávislý, ale i přátelský, hravý a veselý společník, to je lhasa apso - dlouhosrstý menší elegán původem z Tibetu. Tito krásní pejsci dělali společnost tibetským mnichům v klášterech, dnes jde o elegantní společenské pejsky rozšířené po celém světě.

Psi-plemeno-lhasa-apso (1)

Lhasa apso patří mezi dlouhověká plemena, průměrný věk dožití je 12 až 14 let, nadstandardní počet jedinců tohoto psího plemene se ovšem dožívá i 17 až 20 let. Lhasa apso je dnes skvělým společenským psem vhodným pro seniory, ale i do rodin s dětmi. Je vhodnou volbou psa do městského bytu, a to díky svým malým nárokům na prostor i na pohyb. Zároveň jde o samostatnějšího psa, který málokdy trpí separační úzkostí, nečiní mu tak potíže počkat na vás doma, než se vrátíte z práce či z kina.

Psi-plemeno-lhasa-apso (11)

Důvody, proč si pořídit lhasa apso

 • I když jde o drobného psa, rozhodně nejde o žádnou třasořitku. Je to velmi dobrý hlídač, přes kterého se zloděj nedostane.
 • Tito pejsci dospívají mentálně o něco později, takže si i do vyššího věku drží štěněcí hravost. Můžete se těšit na štěněcí hrátky několik let.
 • Jde o přítulné a mazlivé pejsky, kteří se vám rádi stočí do klubíčka na klíně a budou se s vámi nadšeně hodiny mazlit.
 • I když zpravidla nevyžadují pravidelnou dávku větší fyzické aktivity, při různých psích sportech se neztratí. Tito pejsci jsou mrštní a dokáží být i velmi rychlí, jsou tak ideální volbou například na agility.
 • Lhasa apso je perfektní volbou do rodiny, milují totiž děti.
 • Při správné socializaci dobře vychází i s dalšími zvířaty. Je ovšem třeba je na další zvířata zvykat od štěněte.
 • Při správném přístupu a s trochou trpělivosti se alespoň základní poslušnosti naučí levou zadní.
 • Jde o jedno z nejzdravějších plemen, s troškou štěstí budete chodit na veterinu pouze na očkování.
 • Lhasa patří mezi dlouhověká plemena, mnoho jedinců tohoto plemene se dožilo 17-20 let. Jeden pejsek tohoto plemene se dokonce dožil 29 let!

Psi-plemeno-lhasa-apso (12)

Důvody, proč si NEpořizovat lhasa apso

 • Na různorodé vzruchu v okolí reagují zpravidla štěkotem. Štěkot lze s trochou snahy omezit, ale patrně se ho nezbavíte nikdy. Chce to tolerantní sousedy a i z vaší strany notnou dávku trpělivosti.
 • K cizím lidem bývá nedůvěřivý, psa je třeba od štěněte důsledně socializovat.
 • Tito pejsci se poměrně snadno cvičí za pomoci pamlsků. Je ovšem třeba dávat pozor na množství dobrot, které tito pejsci dostanou, mají totiž sklony k obezitě.
 • Lhasa má sklony k tvrdohlavosti a nezávislosti. Jejich výcvik tak pro řadu lidí, především pro začátečníky, oříškem.
 • Typický elegantní vzhled lhasa apso dodává hustá dlouhá srst. Krásný vzhled ovšem není zadarmo. Srst je třeba pravidelně vyčesávat, jinak zplstnatí.
 • Kombinace klopených uší s chloupky, které v nich rostou, nahrává časté tvorbě zánětů. Je tak potřeba uši pravidelně kontrolovat, případně i čistit a občas vytrhat chloupky.
 • Oproti jiným plemenům poměrně pomalu dozrává, což pro někoho může být nevýhodou.
 • I když jde o menší pejsky, není dobré podcenit jejich výchovu. Kromě tvrdohlavosti mají tito pejsci tendenci přebírat vedení v rodině, takže i u těchto „drobečků“ je nespornou výhodou, když majitel disponuje alespoň menší přirozenou autoritou.

Psi-plemeno-lhasa-apso (10)

Historie lhasa apso

Ze jména plemene čiší „exotika“, pro mnoho lidí je název plemene záhadou. Pak vězte, že toto plemeno pochází z Tibetu. Jde o jedno z nejstarších plemen světa, po staletí bylo  chováno mnichy v tibetských klášterech. Běžní Tibeťané považovali toto plemeno za svaté psy, kteří nosili štěstí. Název plemene je trošku záhadou, většina odborníků předpokládá, že název plemene vzniklo podle hlavnho města Tibetu, tedy Lhasa. Po mnoha století bylo toto plemeno chováno pouze v Tibetu a do zbytku světa se rozšířilo teprve nedávno. Po mnoho století lidé věřili, že duše mrtvých se převtělují do těchto psů. Lhasu nebylo možné po staletí koupit, šlo ji získat pouze darem. Do Evropy a následně do světa se toto plemeno dostalo až počátkem 20. století.

Psi-plemeno-lhasa-apso (13)

Povaha lhaso apso

Šťastný, hravý a rozpustilý pejsek - to jsou hlavní charakteristiky lhasa apso. Tito pejsci dozrávají pomaleji a do vyššího věku si zachovávají štěněcí rozpustilost a hravost. Je to citlivý a elegantní pejsek, který je jako stvořený do městského bytu. Plemeno má mírnou povahu, ale jde i o nezávislého a tvrdohlavého psa, který pokud má možnost, převezme roli vůdce. Není tak radno podcenit jejich výchovu a dát si záležet alespoň na základním výcviku, hodit se bude i špetka přirozené autority. Chybět by neměla ani důkladná socializace, tito pejsci mívají přirozenou nedůvěru k cizím lidem. Díky nedůvěře jsou dobří hlídači, ovšem pokud nechcete, aby „startovali“ po všem cizím a nezvyklém, je třeba psy odmala zvykat na cizí lidi a běžné situace. I při důkladné socializaci jde o dobré hlídače, kteří jsou věrní svému majiteli a vůči cizím lidem ostražití.

Psi-plemeno-lhasa-apso (15)

Vzhled lhasa apso

Lhasa apso je robustnější pes s dlouhou srstí. Celkové proporce psa jsou vyvážené a zároveň působí velmi elegantním dojmem. Na středně velké hlavě s mírně vyjádřeným stopem jsou tmavé středně velké oči. Osrstěné uši jsou svěšené, kompaktní trup má rovnou linii zad. Dobře osrstěný ocas je vysoko nasazený a bývá nesen nad úrovní zad. Končetiny jsou rovné a jsou zakončeny kulatými, kočičími tlapkami. Krycí srst je hebká, dlouhá a bohatá, pod ní se skrývá mírná podsada. Zbarvení zlaté, pískové, břidlicové, medové, bílé, hnědé nebo černé. Zbarvení je přípustné jednobarevné i vícebarevné. Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 25 cm, hmotnost se pohybuje mezi 5 a 7 kg.

Psi-plemeno-lhasa-apso (3)

Ke komu je lhasa apso vhodný

Lhasa apso je ideální pes do městského bytu. Jde o sebevědomého a nezávislého psa, svého majitele miluje, ale málokdy trpí separační úzkostí a v klidu počká sám  doma, než přijdete z práce. Je mrštný a dokáže být rychlý, můžete s ním tak zkusit například agility. Jinak je nenáročný na pohyb, takže si i vystačí s kratšími procházkami po okolí. Jde o společenského psa, který je rád v centru dění. V bytě si vybírá místa, ze kterých může pozorovat, co se v domácnosti děje.

Psi-plemeno-lhasa-apso (4)

Srst je dlouhá a podobná lidským vlasům, oproti jiným plemenům je relativně nenáročná na péči. Srst vyžaduje pravidelné česání a občasné vykoupání. Bez pravidelného vyčesávání se tvoří dredy, bez pravidelného mytí se usazuje prach a další nečistoty. Srst podobně jako lidské vlasy postupně dorůstá, je tak třeba ji pravidelně zastřihávat.

Psi-plemeno-lhasa-apso (9)

Lhasa apso v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 25 cm.
 • Hmotnost se pohybuje mezi 5 a 7 kg.

Srst:

 • Dlouhá, hedvábná, podobná lidským vlasům. Menší podsada.

Zbarvení:

 • Zbarvení zlaté, pískové, břidlicové, medové, bílé, hnědé nebo černé. Zbarvení je přípustné jednobarevné i vícebarevné.

Jak dlouho žije:

 • Lhasa apso se dožívá v průměru 15 let, ale není výjimkou i 17 či 20 let.

Odkud pochází:

 • Tibet

Pro koho se hodí:

 • Dlouhá hedvábná srst, elegantní vzhled, prostě švihák každým coulem. S lhasa apso můžete směle trávit čas na psích výstavních molech.
 • Chce to trochu trpělivosti a špetku přirozené autority, jinak má lhasa tendenci přebírat vedení v rodině. Zkušenější chovatel si spíše poradí s tvrdohlavostí tohoto plemene.
 • Jde o mrštné pejsky, které baví sporty typu agility. Nicméně jde spíše o městského pejska, kterému většinu času stačí kratší procházky po blízkém parku.
 • Před pořízením pejska je třeba zvážit, zda budete mít čas na péči o jeho srst. Sice existují plemena psů, jejichž srst je na péči ještě náročnější, přesto se máte s lhasa apso na co těšit. Srst je třeba občas zastřihnout a vyčesat několikrát týdně, jinak zplstnatí.

Psi-plemeno-lhasa-apso (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu