Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Kooikerhondje je pes, co miluje vodu a aportování

Kooikerhodje patří v Čechách mezi méně známá plemena. V posledních několika letech jeho popularita pomalinku narůstá. Mnoho lidí si ho nicméně díky jeho vzácnějšímu výskytu může splést s voříškem. Přesto jde o plemeno s dlouhou historií s prvopočátky v 17. století.

Psi-plemeno-kooikerhondje (1)

Kooikerhodje je veselý, společenský, aktivní a inteligentní pes, kterého lze snadno cvičit. Jde o sportovně založeného psa, který je vhodnou volbou do aktivní rodiny. Byl vyšlechtěn k aportu zastřelených kachen a dodnes mu zůstala velká láska k vodě. Svou rodinu z celého srdce miluje a dokáže na ní být až závislý. Stručně řečeno jde o aktivního a přátelského pejska, který vám bude dělat jen radost.

Psi-plemeno-kooikerhondje (10)

Důvody, proč si pořídit kooikerhodje

 • Jde o přátelské plemeno, jež z celého srdce miluje svou rodinu, kterou bude nadšeně chránit.
 • I když jde o dobrého hlídače, není příliš uštěkaný. Což oceníte především v momentě, kdy bydlíte v paneláku či jiném bytovém době.
 • Jde o menšího psa okolo 10 kg, je tak vhodnou volbou i do bytu.
 • Kooikerhodje je inteligentní pes, kterého lze snadno cvičit. Minimálně základní poslušnost zvládne levou zadní. Ocení i možnost učit se různé triky a  věnovat se náročnějším obedience disciplínám.
 • Je vhodnou volbou do aktivní rodiny. Miluje především dlouhé procházky a túry.
 • Velmi miluje vodu. Při procházkách kolem vodních toků a rybníků můžete počítat s tím, že ve vodě na 99% skončí.
 • Miluje aportování, což souvisí s jeho loveckým původem. Pokud se chcete věnovat sportům souvisejícím s aportováním, bude nadšený.
 • I když disponuje středně dlouhou srstí, nemusíte se bát náročnější péče o ni.

Psi-plemeno-kooikerhondje (11)

Důvody, proč si NEpořídit kooikerhodje

 • V České republice se tato psí rasa již nějaký ten pátek objevuje, přesto jde u nás nadále spíše o vzácnější plemeno. Sehnat štěně za „rozumné“ peníze od kvalitních chovatelů může být obtížné.
 • Zpravidla vychází dobře s dětmi, většinou ale s těmi staršími, které již vědí a chápou, jak se k psovi správně chovat. S menšími dětmi, které mají tendenci psa „pošťuchovat“, nemívá moc trpělivosti a může se i ohnat.
 • Lovecký instinkt je u tohoto plemene opravdu velmi silný. Především během procházek přírodou je potřeba být na pozoru a psa mít zajištěného alespoň stopovačkou či důsledně zapracovat na přivolání.
 • Při výcviku tohoto plemene psa je nutné být důslední a trpěliví. Psovi byste měli dopřát minimálně základní výcvik, jinak vám snadno přeroste přes hlavu. Převládne v něm lovec a ze psa se stane samostatná jednotka, která bude ignorovat hierarchii a běžné fungování rodiny.
 • Tento pes svého majitele z celého srdce miluje a často se na něm stává až závislý. Je potřeba od štěněte důsledně pracovat na tom, aby pes vydržel sám doma alespoň pár hodin. Nicméně je vhodný k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velké množství času.

Psi-plemeno-kooikerhondje (9)

Historie kooikerhodje

Plemeno kooikerhodje patří mezi tradiční plemena pocházející z Nizozemí. První psi podobní těmto psům se na území Holandska objevovali již během 17. století. Tito psi byli využíváni především pro lov divokých kachen. Tehdejší lovci potřebovali psa, který by kořist z vody nejen aportoval, ale dokázal také divoké kachny nahnat do připravených klecí. Lov pak probíhal podle daných pravidel. Divoké kachny mají tendenci schovávat se do rákosí, čehož tehdejší lovci využili. Pes plaval v okolí rákosí se zdviženým ocasem tak dlouho, dokud kachny nevyplavaly z rákosí, aby se ze zvědavosti na psa podívaly. Ve správný moment je pes začal nahánět.

Psi-plemeno-kooikerhondje (3)

Až roku 1943 bylo plemeno oficiálně registrováno v Holandské plemenné knize. Jako mnoho dalších plemen, i kooikerhodje měl během druhé světové války namále. Jeho počty se prý koncem války pohybovaly okolo 25 jedinců. I s takto omezeným počtem psů se podařilo plemeno zachránit a rozšířit, bohužel se to neobešlo bez následků. U prvních generací po 2. světové válce se začalo objevovat poměrně velké množství dědičných onemocnění. Většina těchto nemocí byla postupně u této psí rasy vymýcena a dnes se díky důkladným testům obou rodičů objevují výjimečně. Název plemene pochází z nizozemštiny a souvisí s původním posláním psa. V holandštině slovo „kooiker“ znamená kachnář a slovo „hondje“ znamená pes, v doslovném překladu jde tedy o „kachnářského psa“.

Psi-plemeno-kooikerhondje (4)

Povaha kooikerhodje

Kooikerhodje je velmi společenský pejsek, který miluje svou rodinu z celého srdce. Bývají tak často pořizováni aktivní rodinou s dětmi. Tato rasa ovšem bývá doporučována spíše ke starším dětem, s těmi nejmenšími totiž nemívá moc trpělivosti. Také velmi miluje vodu a rád aportuje, což souvisí s jeho loveckou minulostí, kdy se využíval k lovu a aportování kachen. Dodnes má silný lovecký pud a poměrně často se k lovu nadále využívá. Dnes tohoto aktivního pejska můžete využít nejen k lovu, ale i k řadě dalších sportovních aktivit. Jde o rychlé a mrštné psy, v posledních letech se proto čím dál častěji využívají například k agility. Jako správní lovečáci milují přírodu, jsou tak vhodnou volbou pro dogtrekking.

Psi-plemeno-kooikerhondje (5)

Lovecká minulost dělá u tohoto psího plemene mnoho. V zemi svého původu se k lovu využívá toto plemeno dodnes. Kooikerhodje dodnes rád loví a ve volné přírodě má tendenci pouštět se za vším, co se pohne. Absolutním základem by u tohoto plemene mělo být perfektní přivolání, a to i kdyby pes neměl umět nic jiného. Pokud nemáte 100% přivolání, raději psa ve volné přírodě nepouštějte z vodítka. Nicméně jde o inteligentní psy, s kteří se minimálně základní poslušnost naučí poměrně snadno. Při výcviku je jen třeba být trpěliví a důslední, jako správní lovečáci jsou totiž občas tvrdohlaví.

Psi-plemeno-kooikerhondje (6)

Vzhled kooikerhondje

Kooikerhondje je menší až středně velký pes s kvadratickou a harmonickou stavbou těla. Jeho srst je středně dlouhá a není náročná na péči. Stačí ji občas vyčesat, jen v době línání o něco častěji než ve zbytku roku. Srst je jemná a mírně zvlněná, nebo rovná a dobře přilehající s hustou podsadou. Na předních končetinách jsou bohaté prapory, které sahají k zápěstím. Na zadních končetinách je dlouhá srst na „kalhotách“, ale bez praporů pod hleznem. Kratší srst najdeme na hlavě, tlapách a přední straně končetin. O něco delší chlupy najdeme na spodní straně ocasu, na spodní straně krku a předhrudí. Zbarvení psa je vždy stejné – oranžovo-červené, jasně ohraničené plotny na bílém základu. Na klopených uších najdeme výrazné „černé náušnice“. Na hlavě by pes měl mít jasně zřetelnou bílou lysinu. Oči psa jsou vždy hnědé. Délka těla bývá o něco větší než kohoutková výška. Mozkovna a tlama mývají zhruba stejnou délku. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 35 a 40 cm. Váha se pohybuje mezi 9 a 12 kg.

Psi-plemeno-kooikerhondje (8)

Ke komu je kooikerhondje vhodný

Kooikerhodje je aktivní pes, který potřebuje vybít přebytečnou energii. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se mu budou každý den několik hodin věnovat. Vhodnou volbou je na dlouhé procházky, k lovu nebo akčním sportům typu fylball, dogtrekking nebo agility. Jde o skvělého rodinného parťáka, který svou rodinu velmi miluje a rád tráví v přítomnosti jejich členů co nejvíce času. Na svou rodinu se velmi úzce váže, rád a dobře ji hlídá. Péče o jeho srst není nijak zvlášť náročná, stačí ji občas vyčesat. Mýt psa není potřeba příliš často, zpravidla mu koupel stačí v momentě, kdy si pořídí nevábný odér.

Tyto psy lze poměrně snadno cvičit, i když jejich výchova má určitá specifika. Jde o citlivé psy, kteří dobře reagují na pozitivní metody výcviku, a naopak jim nedělá dobře „tradiční dril“. Nemají rádi křik či fyzické tresty. Pokud máte prudší povahu, raději se poohlédněte po nějakém psím tvrďákovi. Při výcviku je potřeba být velmi důslední a trpěliví, pak budete mít doma ideálního sportovně laděného parťáka.

Psi-plemeno-kooikerhondje (7)

Kooikerhondje v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 35 a 40 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 9 a 12 kg.

Srst:

 • Jemná, lehce zvlněná, středně dlouhá s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Oranžovo-červené, jasně ohraničené plotny na bílém základu. Na klopených uších najdeme výrazné „černé náušnice“.

Jak dlouho žije:

 • 12-13 let

Odkud pochází:

 • Nizozemí

Ke komu je vhodný:

 • Kooikerhodje je menší pes, který má energie na rozdávání. Je tak vhodnou volbou do aktivní rodiny, která s ním bude chodit na dlouhé procházky a věnovat se některému ze psích sportů.
 • Svou rodinu miluje z celého srdce, často je na členech jedné domácnosti až závislý. Je tak perfektní pro lidi, kteří mají možnost trávit se psem velkou část dne a psovi se aktivně věnovat.
 • Jde o psa vyšlechtěného k lovu kachen, dodnes mu zůstala láska k vodě a aportování. Především v zemi svého původu se k lovu nadále využívá.
 • Tito psi jsou rychlí a mrštní, jsou tak dobrou volbou k sportům, u kterých tyto vlastnosti využijí. Jde například o agility nebo flyball. Zároveň ale milují přírodu, jsou tak dobrou volbou i k dogtrekkingu.
 • Dobře se cvičí pozitivní metodou, nesnáší „klasický dril“ a křik. Jsou vhodní k trpělivým a důsledným lidem, kteří jim dopřejí alespoň základní výcvik a zapracují s nimi především na přivolání.

Psi-plemeno-kooikerhondje (2)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu