Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Kerry blue teriéra může mít i alergik, protože nelíná

Kerry blue teriér, neboli kerrský modrý teriér, je aktivní a inteligentní středně velký pes, s kterým se rozhodně nudit nebudete. Toto plemeno bylo vyšlechtěno k lovu ptáků, drobné zvěře a hlodavců, mimo jiné i chránil majetek, a jednu dobu se využíval i k pasení ovcí a skotu. Prostě všestranný aktivní společník.

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (12)

Kerrský modrý teriér je dnes využíván především jako pracovní pes nebo aktivní rodinný společník. Svému pánovi je velmi loajální a silně k němu přilne. Dnes je často pořizován do rodiny s dětmi, s kterými dobře vychází. Tato psí rasa je velmi aktivní a potřebuje dostatek pohybu, jinak se začne nudit. Kerry blue teriér je doporučován alergikům, prakticky nelíná, i když jeho srst potřebuje pravidelnou péči. Mezi zajímavosti plemene patří to, že se štěňata rodí černá, postupem času se srst probarvuje do tzv „modrého“ odstínu. Toto plemeno vyžaduje zkušenějšího a aktivního majitele, není ideální volbou pro méně aktivní lidi bez zkušeností se psy. V momentě, kdy se kerry blue teriér stane součástí rodiny a má možnost se pořádně vydovádět, přizpůsobí se životnímu prostředí, zvládne tedy snadno byt i ve městě.

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (2)

Důvody, proč si pořídit kerry blue teriéra

 • Kerry blue teriér nelíná, je tak vhodnou volbou i pro lidi s menší alergií. Zároveň se nemusíte bát chlupů po celém bytě.
 • Jde o sportovně založeného a inteligentního psa, který vás určitě nenechá sedět doma na gauči. Kromě dlouhých procházek snadno zvládne i sporty typu agility, dog dancing, ale i pasení nebo coursing.
 • Kerrský modrý teriér je univerzální a přizpůsobivý pes. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, zvládne i pobyt v bytě (do kterého se navíc díky své střední velikosti snadno vejde).
 • Svou rodinu miluje z celého srdce a velmi dobře vychází i s dětmi. Je tak vhodnou volbou i do aktivní rodinky.
 • Toto psí plemeno je velmi inteligentní a pokud se rozhodnete věnovat se náročnějším obedience disciplínám, kerry blue teriér s vámi bude rád spolupracovat.

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (1)

Důvody, proč si NEpořídit kerry blue teriéra

 • Dokáže být velmi tvrdohlaví. Je proto doporučován spíše lidem se zkušenostmi s výchovou psů, kteří si s jeho tvrdohlavostí poradí snadněji, než začátečník.
 • Není to žádný gaučák. Je to sportovec každým coulem, takže i pokud disponujete zahradou, je třeba počítat s mnoha společnými aktivitami, aby se pes unavil, nezačal se nudit a vymýšlet lumpárny.
 • I když nelíná, jeho srst vyžaduje pravidelnou péči. Psa je třeba pravidelně vyčesávat, stříhat a koupat. Je spousta psů s náročnější péčí o srst, přesto vám péče o tohoto fešáka pár hodin měsíčně zabere.
 • Mají tendenci být v dospělosti dominantní, je tak potřeba být od štěněte důslední při výcviku a nepodcenit socializaci, především pokud nechcete být účastníky pravidelných rvaček.
 • V minulosti šlo o univerzálního pracovního psa, mimo jiné se využíval k lovu hlodavců nebo vodního ptactva. Dodnes v něm dřímají lovecké pudy a je tak potřeba se mít při procházkách přírodou na pozoru a zapracovat především na přivolání. Z tohoto důvodu také nebývá doporučován do domácnosti s menšími domácími zvířaty, které může kerry blue teriér ohrožovat.

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (11)

Historie kerry blue teriéra

Kerrský modrý teriér pochází z Irska, konkrétně z hrabství Kerry. Tato psí rasa vznikla jako všestranný pracovní pes a zároveň lovec hlodavců, vodního ptactva a drobné zvěře. Často byl využíváni jako ovčácký pes k skotu a ovcím. I když jde o relativně staré plemeno, bylo mimo Irsko delší dobu neznámé. Starších zmínek o kerry blue teriérovi je poměrně málo, jedna z prvních je až z roku 1847, kdy je zmíněn jako pes v barvě modro-šedé břidlice. Jedním z předků tohoto netradičně vypadajícího plemene je pravděpodobně portugalský vodní pes, irský vlkodav, možná irský teriér a bedlinton teriér.

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (9)

Díky všestrannosti tohoto psího plemene byl kerry blue teriér nejčastěji využíván na venkovských farmách. Zpočátku se při šlechtění hledělo především na povahu plemene, nikoliv na jeho zjev, první zdokumentovaní jedinci Kerryho byli poněkud „neupravení“. Až koncem 19. století, kdy se rozvíjeli psí výstavy, se začalo dbát na vzhled i původně pracovních psů, kerry se stal záhy populárním účastníkem psích přehlídek. Záhy vzniklo několik klubů plemene, včetně irského Dublin Blue Terriér Clubu, ten byl záhy úspěšný, že následně vznikl irský Kennel klub.

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (10)

Povaha kerry blue teriéra

Kerrský modrý teriér se v současnosti k lovu využívá spíše výjimečně, přesto v něm lovecké pudy stále dřímají. Není tak vhodnou volbou do společné domácnosti s menšími zvířaty, kupříkladu s hlodavci, které mají tito psi tendenci lovit. Až na tento nešvar jde o vynalézavé, ostražité a dobromyslné aktivní psy, kteří velmi dobře vychází jak s aktivními seniory, tak dospělými i dětmi. Jde o velmi věrné psy a dobré hlídače. Své rodinně dokáže být věrný až za hrob. Je spíše doporučován zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí se silnou vůlí a tvrdohlavostí kerry blue teriérů. Jde o aktivní plemeno, které potřebuje dostatek pohybu a různých aktivit, a to denně, jinak se snadno začne nudit. Díky kombinaci vysoké inteligence a nadšení pro pohyb z něj dělá skvělého parťáka na různé psí sporty, při kterých zaměstná hlavu i se vyběhá, tedy například agility nebo dogdancing. Hravě zvládne i pasení nebo stopování, ale i náročnější disciplíny poslušnosti.

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (8)

Vzhled Kerryho blue teriéra

Kerry blue teriér patří mezi středně velké psy s dlouhou hlavou s plochou lebkou. Na hlavě nalezneme tmavé středně velké oči a menší uši nasazené po stranách hlavy, které jsou nesené klopené dopředu. Zkus čelisti je nůžkovitý. Hluboký hrudník disponuje klenutými žebry. Ocas je nesen vzhůru a srst je měkká, vlnitá. Zbarvení srsti může mít mnoho odstínů modré s černými konečky nebo bez nich. Štěňata se rodí černá, mezi 9.-18. měsícem se postupně zbarvení změní na typicky modrou. Srsti chybí podsada a nelíná. Kohoutková výška plemene se pohybuje 44-50 cm, váha se pohybuje mezi 15-18 kg.

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (7)

Ke komu je kerry blue teriér vhodný

Kerry je aktivní atleticky laděný pes, který je k neutahání. Je třeba se mu každodenně věnovat a psa řádně unavit. Psovi je třeba se důkladně věnovat, a to bez ohledu na to, zda máte psa v bytě nebo na zahradě, jinak se začne snadno nudit. Tato psí rasa potřebuje zkušenějšího a aktivního majitele, který si poradí s tvrdohlavostí tohoto psa. Mimo jiné je potřeba se soustředit na včasnou socializaci, tito psi totiž mají sklony k dominanci a můžou při nedostatečné socializaci v dospělosti vyvolávat spory. 

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (4)

Je proto potřeba být při výcviku důslední a nastavit od štěněte pravidla, která se budou 100% dodržovat. Protože jde o inteligentní psy, všechno hravě zvládnou, chce to jen zmíněnou důslednost. Nezkušený chovatel by si se záludnostmi povahy kerrského teriéra nemusel poradit a ten by mu pak v dospělosti snadno přerostl přes hlavu.

Srst kerry teriéra sice nelíná, ale vyžaduje pravidelnou péči. Je třeba ji pravidelně kartáčovat a zhruba jednou za měsíc koupat. Také je potřeba srst občas zastřihnout, roste podobně jako vlasy.

Kerry blue teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje 44-50 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 15-18 kg.

Srst:

 • Měkká a vlnitá, bez podsady.

Zbarvení:

 • Mnoho odstínů modré s černými konečky nebo bez nich.

Jak dlouho žije:

 • Kerry blue teriér se dožívá 13 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Irsko

Ke komu je vhodný:

 • Kerry blue teriér je vhodnou volbou k aktivnímu člověku, který se s ním bude nadšeně věnovat různým psím sportům. Jde o univerzálního psa, který zvládne pasení, ale třeba i agility nebo dog dancing.
 • Je velmi přizpůsobivý, pokud ho unavíte, zvládne pobyt v domku se zahradou, ale i městský byt.
 • Lze ho využít i k služebním účelům, například k vyhledávání drog nebo lidí.
 • Je velmi chytrý a kromě základní poslušnosti zvládne i náročnější disciplíny obedience. I tak je doporučován spíše zkušenějším chovatelům, a to díky jeho tvrdohlavosti, s kterou si málokterý začátečník poradí.
 • Může si ho pořídit i člověk s menší alergií, toto plemeno totiž nelíná.

Psi-plemeno-kerry-blue-terier (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu