Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Norská lesní kočka miluje, když může lovit i venku

Norská lesní kočka navzdory svému názvu miluje lidskou společnost a nesnáší samotu. Je to velký mazel, který hýří energií. Má velmi ráda pohyb, ráda si hraje a miluje lidskou i kočičí společnost.

Plemeno-norska-lesni-kocka (3)

I když dokáže být samostatná, nemá ráda delší samotu. Pokud si domů donesete tuto chlupatou krásku, počítejte s tím, že se jí budete muset denně věnovat. Svému člověku a své rodině (včetně dětí) je velmi oddaná.

Plemeno-norska-lesni-kocka (4)

Důvody, proč si pořídit norskou lesní kočku

 • Je velikostně velmi podobná mainské mývalí kočce. Jde o jednu z největších koček, rozhodně s ní tak budete budit pozornost.
 • Norská lesní kočka je velmi přátelská a svou rodinu velmi miluje.
 • Má silný lovecký instinkt, ocení tak především hry, při kterých bude moc lovit, lovit a lovit.
 • Toto plemeno je velmi přizpůsobivé a snadno zvládá i častější změny prostředí. Nebude jí tak vadit cestování.
 • Klidná a tichá. Tak by se také dala charakterizovat. I když to samozřejmě neznamená, že by se nedokázala ozvat v případě problému. Například v případě prázdné misky.
 • Je velmi samostatná a v řadě případů se o sebe postará sama.
 • Ocení častou přítomnost lidí, ale snadno zapadne i do party dalších domácích zvířat. A to jak těch kočičích, ale i psích.
 • Zvládne i pobyt v bytě, ovšem za předpokladu, že jí nabídnete dostatek prostoru a možnost zabavit se.
 • Ocení i možnost procházky v postroji a na vodítku.

Plemeno-norska-lesni-kocka (13)

Důvody, proč si NEpořídit norskou lesní kočku

 • Jde o velmi aktivní kočku. Pokud toužíte po parťákovi na gauč, poohlédněte se raději po jiném plemeni koček.
 • I když do party domácích zvířat zapadne snadno, své teritorium si hlídá. Cizí kočky na svém pozemku většinou netoleruje.
 • Ocení možnost chodit pravidelně ven, ať už na vodítku nebo mít možnost se volně pohybovat venkem a vnitřkem. Pokud bude trávit čas pouze v bytě, bude pravděpodobně časem rozladěná a nepříjemná. Stejně tak se častý pobyt v teple projeví na kvalitě jejího hustého kožíšku.
 • Norská lesní kočka má sice svou rodinu velmi ráda, nestojí ovšem moc o neustálé hlazení a mazlení. Pokud touží po pohlazení, řekne si. Jinak jí stačí trávit čas s člověkem ve stejné místnosti bez nutnosti neustálého drbání.
 • Má tendenci 2x ročně línat. Hodně. Je třeba pak především v době línání počítat s pravidelným vyčesáváním kočky a je tak třeba jí na česání od malinka zvykat. Pokud tak neučiníte, zaděláváte si na problém.
 • Jde o jedno z největších kočičích plemen. Není tak vhodnou volbou do malinkatého bytu. Zároveň je třeba počítat s větším množstvím stravy, kterou tato kočka spotřebuje.
 • Je to lovec každým coulem. Není tak vhodným společníkem do domácnosti s hlodavci-mazlíčky. I když hlodavce chováte 100 % času v kleci, věřte, že kočka si příležitost k lovu najde. To samé platí o chovu rybiček v jedné domácnosti s norskou lesní kočkou. Tyto kočky loví rády totiž nejen hlodavce, ale i ryby.
 • Toužíte-li po netradičním zbarvení kočky, poohlédněte se jinde. Norská lesní kočka se vyskytuje zatím pouze v tradičních přírodních barvách.

Plemeno-norska-lesni-kocka (5)

Historie norské lesní kočky

Jak název kočky napovídá, pochází toto plemeno z Norska. Jak přesně se dostala na sever Evropy dodnes není 100 % jasné. Podle jedné teorie se do severní Evropy dostala na lodích Vikingů z blízkého východu. Podle druhé teorie jde o původní rasu původem z Norska, která v této lokalitě žije od nepaměti. Plemeno bylo oficiálně uznáno roku 1976. Do České republiky se první zástupci těchto koček dostali z Dánska roku 1997. U nás jde nicméně stále spíše o vzácnější plemeno, které patrně nebude jednoduché sehnat. Toto plemeno je o něco známější a populárnější v zemi svého původu a pak například ve Švédsku, v Polsku, na Slovensku nebo ve Francii.

Plemeno-norska-lesni-kocka (1)

Povaha norské lesní kočky

Trpělivé, inteligentní, samostatné, zvědavé a společenské. To jsou hlavní charakterové vlastnosti přisuzované norským lesním kočkám. Kočka ocení přítomnost dalších kočičích společnic, a to jak stejného, tak i jiného plemene. Rády tráví svůj čas i v přítomnosti dětí. Jde tak o ideální kočičí plemeno do rodiny. Tyto kočky jsou velmi hravé a energické, je tak třeba se jim pravidelně věnovat. Ocení velké množství hraček, s kterými si často vyhrají i samostatně bez asistence člověka. Rády se pohybují ve výškách, vyvýšené škrabadlo či možnost pohybovat se po vysokých skříních a policích ocení. Potřebují také velké množství pohybu, pak budou spokojené.

Plemeno-norska-lesni-kocka (6)

Je třeba počítat s velkým množstvím chlupů po celém bytě, a to především v době línání. Během celého roku je třeba norskou lesní kočku často česat, ideální je jí občas pročísnout i ve zbytku roku – jinak se jí udělají v srsti chuchvalce.

Plemeno-norska-lesni-kocka (7)

Vzhled norské lesní kočky

Huňatá delší srst u nich není překvapením. Jejich předci museli přežít v drsném norském podnebí, což jejich vzhled silně ovlivnilo. Kromě hustého kožichu jim tak příroda nadělila silné drápky, aby se jim i dobře lovilo. Srst má hustou podsadu, nezaleknou se proto velmi chladného počasí při svých toulkách po okolí. Jde o větší kočky, jejichž váha se nicméně pohybuje v širokém rozpětí, a to mezi 3-9 kg. Zbarvení může být jednobarevné, v takovém případě bývá krémové, červené, želvovinové, černé, modré nebo modře želvovinové. V dalších případech může být tygrovaná, tečkovaná nebo mramorová. Oči mají různé zbarvení.

Plemeno-norska-lesni-kocka (15)

Norská lesní kočka v bodech

Velikost:

 • 3-9 kg

Srst:

 • Delší s velmi hustou podsadou.

Zbarvení:

 • Zbarvení může být jednobarevné, v takovém případě bývá krémové, červené, želvovinové, černé, modré nebo modře želvovinové.
 • Může být i tygrovaná, tečkovaná nebo mramorová.

Plemeno-norska-lesni-kocka (11)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu