Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Kartouzská kočka byla oblíbené plemeno mnichů

Kartouzská kočka s vyrovnanou povahou, která bez potíží vydrží celý den sama doma. Jde o nenáročnou a samostatnou kočku, která je navíc velmi tichá. Nadstandardně dobře zvládá i cestování a bez potíží vychází se všemi členy širší rodiny, je tak vhodná i k dětem.

Kocici-plemeno-kartouzska-kocka (4)

Kartouzská kočka dobře vychází i s dalšími zvířaty, včetně psů. Jde prostě o perfektní kočku, která hravě zvládne kdejakou situaci, prostředí a různorodé členy jedné domácnosti. Zároveň tichá a nevtíravá kočka s tichým mňoukáním a velmi zajímavou historií – jednu dobu byla i oblíbenou kočkou mnichů.

Kocici-plemeno-kartouzska-kocka (5)

Důvody, proč si pořídit kartouzskou kočku

 • Velmi nenáročné plemeno, které zvládne i začátečník, který se obává „přehnaných“ požadavků na jeho osobu ze strany kočky nebo chovné stanice.
 • Kartouzská kočka je poměrně nenáročná a snadno zvládne i celodenní pobyt bez vaší přítomnosti.
 • Snadno se přizpůsobí novému prostředí, ale i novým členům domácnosti – a to jak zvířecím, tak těm lidským.
 • Jde o inteligentní kočky, které se oproti řadě dalších plemen poměrně snadno cvičí a zvládnou třeba i aport.
 • Má krásnou hustou srst, která je, jako bonus, nenáročná na péči. Téměř nelíná a je poměrně hodně voděodolná. Stačí jí čas od času vykartáčovat.
 • Dokáže jeden den lézt po škrabadle, stromech a různých domácích prolézačkách nebo si hrát s majitelem. Druhý den stráví spánkem na gauči. Snadno se přizpůsobí tomu, zda na ní máte čas.
 • Je to velmi tichá kočka, která velmi málo mňouká. A pokud mňouká, tak potichu.
 • Kartouzská kočka není moc kontaktní, nebude se vám tak držet od rána do večera v patách a dožadovat se pohlazení. Většinou ji stačí občasné pohlazení.
 • Většinou nemívá potíže s častými návštěvami domácnosti.
 • Občas mývají menší problémy s kazivostí zubů, jinak jde o relativně zdravé plemeno, za které byste na veterině neměli nechat majlant.

Kocici-plemeno-kartouzska-kocka (1)

Důvody, proč si NEpořizovat kartouzskou kočku

 • Jde o velmi nezávislé kočky, což je pro někoho výhodou. Pro člověka, který naopak touží po mazlíkovi, to naopak může být nevýhoda.
 • Kartouzská kočka je dobrý lovec. Pokud bude mít přístup ven, můžete počítat s řadou „dárečků“ od vaší čtyřnohé přítelkyně. V bytě pak bude ráda za hry, při kterých své lovecké instinkty vybije.
 • I když jde v zásadě o jedno z těch zdravějších plemen, její zuby vás mohou potrápit. O něco více než jiná plemena právě kartouzská kočka trpí na záněty v ústní dutině a na zkažené zuby. Je třeba je pravidelně kontrolovat.
 • Popularita tohoto plemene sice v posledních letech lehce vzrostla, přesto jde spíše o vzácnější plemeno. Na koťátko z kvalitního chovu si tak můžete chvíli počkat.
 • Sice jde většinu času o klidnou a vyrovnanou kočku, přesto když se jí něco nelíbí, dokáže se ozvat. Nemá problém jít i proti výrazně většímu „nepříteli“.
 • Voděodolná srst je perfektní pro venkovní kočku. Pokud ovšem potřebujete kočku občas umýt, věřte, že se pořádně zapotíte.
 • Asi tušíte, že i kočky jednoho plemene mohou mít lehce odlišnou povahu. Nicméně právě kartouzské kočky dokáží ve velkém měnit množství jejich aktivity v čase, jeden dva dny polehávají na gauči, další den dva řádí doma i venku jako draci. Je třeba se na to psychicky připravit a zároveň podle jejich momentální aktivity upravit i denní příjem potravy.

Kocici-plemeno-kartouzska-kocka (14)

Historie kartouzské kočky

Kartouzské kočky patří mezi jedno z nejstarších doložených evropských plemen. První zmínka o tomto plemeni pochází z 16. století z Francie a Říma. Předci těchto koček se patrně dostali do Evropy ze Sýrie, a to díky křížovým výpravám s řádem kartuziánů. Řád mnichů kartuziánů choval právě toto plemeno jako své společníky, právě po tomto řádu nese toto kočičí plemeno jméno. Toto plemeno bylo vyčleněno přírodovědcem Georg-Louis Leclarcem de Buffon v průběhu 18. století. Ve Francii se s chovem „ve velkém“ ovšem začalo teprve nedávno, až koncem 20. století. Dodnes, především v Čechách, jde spíše o vzácnější plemeno.

Kocici-plemeno-kartouzska-kocka (12)

Povaha kartouzské kočky

Kartouzská kočka je zároveň oddaná, přesto také nezávislá a nevtíravá. Je to velmi tiché plemeno, které téměř nemňouká, a pokud ano, tak velmi potichu. Mnoho chovatelů oceňuje především její klidnou a vyrovnanou povahu. Je zároveň velmi tolerantní vůči dalším zvířatům v jedné domácnosti, hravě se spřátelí i s dětmi. Kartouzské kočky dokáží lenošit dlouhé hodiny nebo i dny, ale i si dokáží velmi aktivně hrát. Oproti mnoha dalším kočičím plemenům se relativně dobře cvičí a mnoho z nich třeba i rádo aportuje. Jako mnoho dalších koček velmi rády pozorují své okolí, určitě tak ocení pelíšek nebo škrabadlo u okna. Tyto kočky jsou samostatné a nedělá jim problém trávit i několik dní v kuse samostatně doma. Stačí, když jí někdo vyčistí toaletu a nakrmí, není ovšem třeba aby jí dělal nutně společnost. Poměrně dobře zvládá i cestování, ve vhodné přepravce cestu v klidu prospí.

Kocici-plemeno-kartouzska-kocka (11)

Vzhled kartouzské kočky

Kartouzské kočky jsou středně veliké, váha samic se pohybuje okolo 4 kg, kocouří bývají zhruba o 2 kg těžší. Jejich vzhledu dominuje hustý kožíšek v šedomodré barvě. Její vzhled lehce mate, bývá čas od času zaměňována s britskou modrou kočkou, při bližším pohledu ovšem najdeme řadu rozdílů. Tělo kartouzské kočky je svalnaté a robustní, má dlouhé nohy a velké packy. Výrazné líce dodávají kartouzačce usměvavý výraz. Poměrně typické jsou pro tyto kočky i sytě žluté až oranžové oči.

Kocici-plemeno-kartouzska-kocka (10)

Kartouzská kočka v bodech

Velikost:

 • 4-6 kg

Srst:

 • Střední, hustá, voděodolná

Zbarvení:

 • Šedomodré

Kocici-plemeno-kartouzska-kocka (13)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu