Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Skotská klapouchá kočka má hlavu jako chlupatá sova

Skotská klapouchá kočka je roztomilá a přítulná kočka, která na první pohled zaujme lehce netradičním vzhledem – lehce sklopené uši, které jí dodávají sovího vzezření. 

Plemeno-skotska-klapoucha-kocka (1)

Kromě netradičního vzhledu tyto kočky zaujmou i klidnou a tichou povahou. Zároveň nemá ráda samotu, je tak ideální volbou k lidem, kteří s nimi budou trávit co nejvíce času. Skotská klapouchá kočka je velmi populární v Americe, v Čechách je toto plemeno spíše vzácnější.

Plemeno-skotska-klapoucha-kocka (3)

Důvody, proč si pořídit skotskou klapouchou kočku

 • Jde o originálního mazlíčka, který zaujme svým roztomilým sovím vzhledem.
 • Zároveň je toto plemeno velmi klidné, přátelské a mazlivé.
 • Tyto kočky milují lidskou společnost, čím více s nimi budete trávit čas, tím budou spokojenější.
 • Klapouché kočky jsou velmi trpělivé, a i díky této vlastnosti dobře vychází s dětmi. Dokáže dovádět i s menšími dětmi, jejichž pošťuchování zpravidla snáší velmi dobře.
 • Ráda si hraje, a i při dovádění je velmi jemná, málokdy vytahuje drápky.
 • Skotská klapouchá kočka dobře vychází i s dalšími domácími zvířaty. Naopak, pokud býváte často mimo domov, určitě pořiďte této kočce zvířecího kamaráda, aby se necítila osamělá.
 • Zvládá život v bytě, ale možnost výběhu ocení.
 • Nespornou výhodou tohoto kočičí plemeno je velké množství barevných variant, z kterých můžete vybírat. Dalším bonusem je možnost si vybrat z dlouhosrsté i krátkosrsté varianty.
 • Její srst nevyžaduje zvláštní péči, stačí jí čas od času vyčesat.
 • Jde o hravé a učenlivé kočky, rozhodně se s nimi nudit nebudete. Při pobytu v bytě ocení možnost procházek na vodítku, doma zvládne hry, které jí nejen vyběhají, ale i zaměstnají hlavu.

Plemeno-skotska-klapoucha-kocka (2)

Důvody, proč si NEpořídit skotskou klapouchou kočku

 • Toto plemeno není jednoduché chovat, nevhodné křížení může vést k genetickým zdravotním problémům. Genetická porucha, která způsobuje klopené uši může způsobit kočkám problémy s ostatními chrupavkami v těle.
 • Jde o velmi společenské kočky, které pokud se cítí osaměle, mohou trpět dokonce depresemi. Pokud toužíte jen po jedné kočce a jste často mimo domov, poohlédněte se raději po jiném kočičím plemeni.
 • V Evropě jde o poměrně vzácné plemeno a může být obtížné nalézt kotě. Pokud se vám to povede, počítejte s tím, že právě díky náročnému chovu a relativně vzácnému výskytu tohoto plemene za kotě zaplatíte poměrně vysokou částku.
 • Skotská klapouchá kočka je velmi inteligentní a potřebuje zabavit. Ideální je, pokud se budete každý den chvíli věnovat a vymýšlet jí různé hlavolamy. Nesmí jí chybět ani pohyb, chybět by jí tedy neměly ani hry simulující lov, při kterých se vydovádí. Oproti jiným kočičím plemenům se tak budete muset této kočce věnovat poměrně intenzivně.
 • Jde o plemeno, které se váže na člověka a je schopné vás sledovat na každém kroku, a to bez ohledu na to, čemu se zrovna věnujete. Pokud toužíte po samostatnější kočce, poohlédněte se raději jinde.
 • O tom, že má většina koček vlastní hlavu asi pochybuje málokdo. Toto plemeno dokáže být extra tvrdohlavé, je tak třeba počítat s tím, že při pořízení této kočky bude 100% velet domácnosti ona.

Plemeno-skotska-klapoucha-kocka (5)

Historie skotské klapouché kočky

První doložený výskyt klapouché kočky je z roku 1961 ve skotském hrabství Pertshire. Místní nadšený chovatel koček William Rosse se začal záhy věnovat chovu těchto koček a stabilizaci plemene. Již v roce 1966 bylo plemeno zaregistrováno a během příštích tří let se přišlo na to, že klapouchost je výsledkem dominantního genu, který způsobuje genovou mutaci ušní chrupavky. Záhy se několik jedinců tohoto plemene dostalo do USA, kde se tamním chovatelům postupně podařilo vymýtit výraznější zdravotní vady. K vylepšení zdravotního stavu tohoto plemene v jeho počátcích výrazně pomohlo občasné křížení s Britskou krátkosrstou kočkou a Americkou krátkosrstou kočkou. V USA bylo plemeno uznáno roku 1978, dnes je tam velmi oblíbené. V Evropě je toto plemeno spíše vzácnější.

Plemeno-skotska-klapoucha-kocka (4)

Povaha skotské klapouché kočky

Skotské klapouché kočky patří mezi tiché kočky, které jsou i velmi milé a klidné. Toto plemeno je velmi společenské, a miluje jak přítomnost lidí, tak i dalších zvířat. Klapouché kočky velmi špatně snáší samotu, v krajním případě mohou trpět i depresí. Jsou tak vhodné pro majitele, kteří jsou často doma, možností je jim pořídit i dalšího kočičího parťáka. Jde o velmi chytré plemeno, které si nejen rádo hraje, ale i se oproti mnoha dalším plemenům nechá poměrně snadno cvičit. Kočičí hlavolami nebo postroj na venčení by měli být ve vaší výbavě. Tyto kočky velmi dobře vychází i s dětmi a rády si s nimi hrají, jsou tak ideální volbou do rodiny.

Plemeno-skotska-klapoucha-kocka (12)

Vzhled skotské klapouché kočky

Jde o středně velké plemeno s výraznou kulatou hlavou a s výraznými lícemi. Velké a kulaté oči v kombinaci s klapouchostí navozují dojem výrazu sovy. Tělo kočky je zaoblené a disponuje vodorovnou línií hřbetu. Středně dlouhý ocas se směrem ke špičce zužuje. Srst tohoto plemene koček je velmi hustá a jemná. Vyskytuje se v krátkosrstí i dlouhosrsté variantě. Zbarvení je povolené prakticky jakékoliv. Váha kočky se pohybuje mezi 3-6 kg.

Plemeno-skotska-klapoucha-kocka (6)

Skotská klapouchá kočka v bodech

Velikost:

 • 3-6 kg

Srst:

 • Hustá a jemná. Vyskytuje se v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě.

Zbarvení:

 • Jakékoliv

Plemeno-skotska-klapoucha-kocka (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu