Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Britská dlouhosrstá kočka je chundelatá krasavice

Britská dlouhosrstá kočka je chundelatá krasavice, která z celého srdce miluje svou rodinu. Bývá doporučována i k dětem, s kterými vychází velmi dobře.

Kocici-plemeno-britska-dlouhosrsta-kocka (1)

Jde o velmi tolerantní kočičí rasu, která bez potíží toleruje i další zvířecí mazlíčky. Dlouhosrstá britka je velký mazel, který se vám spokojeně stulí do klína při sledování televize.

Důvody, proč si pořídit britskou dlouhosrstou kočku

 • Tato kočka na první pohled zaujme delší, hedvábnou a krásnou srstí.
 • Britská dlouhosrstá kočka je klidná a mírná. Prostě ideální společnice.
 • Jde o kočku plně oddanou svému majiteli. Je společenská a se svou rodinou velmi ráda tráví čas.
 • Její dlouhá srst vyžaduje určitou péči, ale není tak náročná, jako u jiných dlouhosrstých plemen. Pokud toužíte po dlouhosrsté kočce a netoužíte po náročnější péči, pak bude pro vás dlouhosrstá britka správnou volbou.
 • Je velmi přátelská k dětem i dalším zvířatům. Je to proto skvělá společnice do větší rodiny s dětmi a dalším zvířectvem.
 • Jde o zdravější kočičí plemeno. S trochou štěstí s ní nebudete trávit příliš času na veterině.
 • Nechcete doma žádného drobečka, ale ani obra? Pak bude tato britka správnou volbou, jde o středně velké plemeno.
 • Toužíte-li po elegantní kočce s dlouhou srstí, která na první pohled zaujme, pak jste tu správně. Zároveň jde o vzácnější variantu britské krátkosrsté kočky, můžete tak mít doma zajímavou raritu.

Kocici-plemeno-britska-dlouhosrsta-kocka (11)

Důvody, proč si NEpořídit britskou dlouhosrstou kočku

 • Elegantní vzhled dodává dlouhosrsté britce její hedvábná dlouhá srst. O tuto srst je potřeba pravidelně pečovat a rozčesávat ji. Péče o ni je nicméně o něco méně náročná než u jiných dlouhosrstých kočičích plemen.
 • Dlouhá srst znamená spoustu chlupů po celém bytě. Především v době línání. Také je třeba počítat s tím, že při výměně srsti může docházet k častějšímu cuchání srsti a je proto potřeba kočku o něco častěji rozčesávat.
 • Především při výměně srsti může docházet i k občasným zdravotním komplikacím. Kočku je v období důležité více kontrolovat. Například ve vzniklých chuchvalcích a dredech se mohou držet plísně či se tam může nastěhovat nežádoucí zvířectvo v podobě různých breberek.
 • Patříte-li mezi lidi s alergií na kočičí srst, pak tato kočka pro vás nebude správnou volbou.
 • Tato kočka je poměrně aktivní a vyžaduje pohyb. Pokud kočku nepouštíte ven, je potřeba důkladně vybavit domácnost škrabadly a různými poličkami, po kterých bude moci kočka lézt. Také ocení, pokud si s ní budete aktivně hrát a hrou ji unavíte. Nebývá tak doporučována do malých bytů, kam se nevyjde potřebné vybavení pro kočku. Stejně tak není vhodná k lidem, kteří tráví celý den mimo domov a nemají možnost si s kočkou každý den pohrát.
 • I když je péče o srst o něco méně náročná než u jiných kočičích ras, přesto je potřeba pořídit speciální hřebe na rozčesávání a speciální šampony na dlouhou srst. Péče o srst proto může lézt lehce do peněz.
 • Dlouhá srst v sobě lépe drží různé nečistoty, což může znamenat pro majitele častější potřebu kočku koupat. Především pokud kočku pouštíte ven, kde má větší šanci si srst znečistit.
 • Sice jde o zdravější plemeno, především ve vyšším věku se můžou objevit určité zdravotní problémy, například s klouby.

Kocici-plemeno-britska-dlouhosrsta-kocka (12)

Historie britské dlouhosrsté kočky

Historie britské dlouhosrsté kočky je poměrně prostá. První jedinci tohoto plemene vznikly přírodní mutací v linii britských krátkosrstých koček. Ve vrhu se objevilo mezi krátkosrstými jedinci i několik dlouhosrstých. Samostatné plemeno vzniklo posléze cíleným křížením britské krátkosrsté kočky s perskou kočkou. Plemeno vzniklo v Anglii v polovině 20. století. Během 70. let bylo plemeno uznáno britskými chovatelskými stanicemi a mezinárodnímu uznání se mu dostalo v průběhu 80. let. I když jde o vzácnější variantu britské krátkosrsté kočky, má stabilní počet nadšených chovatelů pro její elegantní vzhled a přátelskou povahu.

Kocici-plemeno-britska-dlouhosrsta-kocka (13)

Povaha dlouhosrsté britské kočky

Přátelská, mazlivá a klidná, to je dlouhosrstá britská kočka. Miluje společnost lidí, včetně dětí a zpravidla dobře vychází i s dalšími zvířaty ve společné domácnosti. Je to neskutečně trpělivá kočka, která si nechá líbit ledacos – ovšem je třeba pamatovat na to, že jde stále o kočičí šelmu a například ty nejmenší děti by měli být s kočkou pod dozorem. Svou rodinu dlouhosrstá britka miluje z celého srdce, přesto jí tolik nevadí, když je pár hodin sama doma.

Kocici-plemeno-britska-dlouhosrsta-kocka (14)

Pokud se jí ovšem zbytek dne dostatečně věnuje. Ocení především možnost se hodně mazlit a nějakou interaktivní hru. Je tak trochu flegmatik a dokáže se ledasčemu přizpůsobit, tedy třeba i častějšímu stěhování. Jako většina koček ocení pelíšek nebo škrabadlo v blízkosti okna tak, aby mohla sledovat co se venku děje.

Tato kočka potřebuje pohyb. Pokud jí tedy nepouštíte ven, je potřeba byt vybavit škrabadly a různými „prolézačkami“. Vhod jí také přijde, když se jí budete věnovat a budete jí vymýšlet různé interaktivní hry tak, aby se unavila. Je také potřeba kočce, především pokud je kastrovaná a málo se hýbe, hlídat stravu, aby se z ní zbytečně nestala kulička.

Kocici-plemeno-britska-dlouhosrsta-kocka (15)

Dobré je také kočce pořídit dostatek hraček, které jí zabaví – vhod jí přijdou různorodé interaktivní hračky, které ji i zaměstnají hlavu. Je také potřeba kočce pravidelně pročesávat srst, a to cca jednou týdně, aby se v ní nedělali chuchvalce a dredy. Kočku je potřeba na česání zvykat od mala, abyste s ní pak zbytečně nebojovali.

Kocici-plemeno-britska-dlouhosrsta-kocka (2)

Vzhled britské dlouhosrsté kočky

Britská dlouhosrstá kočka je od pohledu majestátní, elegantní a okouzlující. Má středně velkou a robustnější postavu a silné kosti. Výrazné oči v měkkých odstínech zelené nebo modré barvy jí dodávají na kouzlu. Srst je hustá a měkká. Nechybí ani podsada, nevadí jí tak pohyb venku i za horšího počasí. Váha koček se pohybuje mezi 4-6 kg. Kocouři bývají lehce větší, jejich váha může dosahovat i 8 kg. Zbarvení plemene se pohybuje od klasické černé, přes čokoládovou, skořicovou a rezavou, po modrou, lila a krémovou.

Kocici-plemeno-britska-dlouhosrsta-kocka (5)

Britská dlouhosrstá kočka v bodech

Velikost:

 • Kočka váží 4-6 kg, kocour může vážit až 8 kg.

Srst:

 • Dlouhá, měkká s podsadou.

Zbarvení:

 • Černé, čokoládové, skořicové, rezavé, modré, lila a krémové.

Kocici-plemeno-britska-dlouhosrsta-kocka (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu