Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Turecká angora je ochotná nechat se trénovat

Turecká angora patří mezi nejstarší kočičí plemena světa. Jde o láskyplnou, učenlivou a roztomilou kočku, která se navíc ráda předvádí. 

Turecka-angora (13)

Tato kočka je velmi fixovaná na svého pána a vyžaduje, aby se jí majitel pečlivě věnoval. Je tak vhodnou volbou pro lidi, kteří rádi tráví hodně času v přítomnosti svého kočičího mazlíčka.

Důvody, proč si pořídit tureckou angoru

 • Turecká angora na první pohled zaujme nádhernou hustou a hedvábnou srstí. Tato srst přímo vybízí k pohlazení.
 • Zároveň jde o přátelské a společenské kočky, které milují přítomnost svých lidí. Některé jsou na své rodině téměř závislé.
 • Angorská kočka je velmi inteligentní a dokonce je i ochotná se nechat trénovat. Pokud chcete kočku adekvátně unavit, trénink se dokonce přímo doporučuje. Naučit jí můžete triky nejen pro zábavu, ale i praktické cviky pro vzájemné snazší soužití.
 • Jsou velmi aktivní a energické. Máji velmi rády hry, při kterých vybijí svou energii. Při těchto hrách často vyžadují asistenci člověka, jsou tak ideální volbou pro lidi, kteří rádi tráví čas v přítomnosti svých lidí a rádi si s nimi hrají.
 • I když jde o jedno z nejstarších cíleně šlechtěných plemen, jde o poměrně zdravé plemeno. I s troškou štěstí nebudete s touto kočkou trávit příliš času na veterně.
 • Toužíte-li po kočce se zajímavou a dlouhou historií, pak bude pro vás právě turecká angora tou správnou volbou. Původ tohoto kočičího plemene sahá až do 15. století.

Turecka-angora (9)

Důvody, proč si NEpořídit tureckou angoru

 • Nadýchaná, krásná, dlouhá a hedvábná srst angorské kočky není zadarmo. O srst je potřeba se pravidelně starat a především ji kartáčovat. Pokud nemáte na dlouhé kartáčování čas a náladu, raději se poohlédněte po plemeni s méně náročnější péčí o srst.
 • Jde o velmi náročné kočky na pozornost. Toto plemeno je velmi společenské a vyžaduje častou pozornost svých majitelů. Toužíte-li po více samostatném plemeni, raději se poohlédněte jinde.
 • Turecká angora je energická a inteligentní kočka. Pokud nechcete, aby dělala z nudy lumpárny, budete se jí muset věnovat. Ráda si hraje a ocení, když se do hry zapojí i člověk. Stejně tak se ráda učí různé cviky a triky, za pomoci výcviku se unaví psychicky. Pokud se ovšem nemáte možnost se kočce každý den chvíli věnovat, raději se poohlédněte jinde.
 • I když jde obecně o zdravější plemeno, může se stát o trošku častěji než u jiných plemen, že narazíte na jedince se srdečními problémy. Při výběru chovné stanice je tak dobré se soustředit na takové, které dělají poctivě všechny zdravotní testy obou rodičů, aby se snížilo riziko, že jejich potomky budou trápit srdeční trable.

Turecka-angora (12)

Historie turecké angory

Název kočičího plemene turecká angora má poměrně prozaický původ. Angora je název středověkého hlavního města Turecka. Toto plemeno koček pochází právě z této oblasti a první doložené záznamy o této kočce pochází z 15. století, i když to vypadá, že historie těchto koček by mohla být krapet delší. Během 16. století posílali osmanští sultáni bílé kočky s dlouhým hebkým kožíškem jako dárek francouzským a anglickým panovníkům. V té době se toto plemeno definitivně dostalo do Evropy, pravděpodobně v Turecku existovalo již dříve. Dlouhá srst a elegantní vzhled přitahoval pozornost šlechty, ale šlo i o oblíbené plemeno mezi vědci a přírodovědci, kteří byli fascinování právě jejím vzhledem. Například francouzský přírodovědec Georges-Louis Leclerc de Buffona toto plemeno zmínil ve svém díle a i jí zobrazil, konkrétně v roce 1756.

Turecka-angora (1)

Později začala být populární perská kočka, která odsunula angorky do pozadí, a to dokonce i v Turecku. Turecké angory tak měli namále, naštěstí se zachovalo několik jedinců v zoologických zahradách v Ankaře a Istanbulu, právě díky těmto kočkám se chov podařilo obnovit. Moderní chov turecké angory se datuje od roku 1954, kdy se toto plemeno poprvé dostalo do USA. Roku 1973 bylo plemeno uznáno americkou chovatelskou organizací CFA, ale pouze v bílé variantě. V roce 1978 byly uznány další barevné varianty. Z USA se kočky dostali do Německa, kde byl do té doby chov postaven především na dovezených zvířatech z Turecka, kdy tito jedinci pocházeli především ze zoologických zahrad.

Turecka-angora (10)

Povaha turecké angory

Pro tureckou angoru je typické, že má velmi ráda svého majitele, dokáže na něm být až závislá a je velmi ráda co nejvíce v jeho přítomnosti. Zároveň je velmi přátelská, temperamentní, inteligentní, citlivá, hravá a ráda se převádí. Také velmi ráda aportuje. Je velmi společenská a dobře vychází jak s dětmi, tak i s dalšími zvířaty, včetně psů. Je opravdu velmi společenská, většina chovatelů vám i doporučí pořídit si rovnou dva jedince, aby kočka netrpěla psychicky při každém vašem odchodu z domu. Také velmi ráda mňouká. Pokud se jí něco nelíbí, většinou vám to dá vědět právě hlasitým mňoukáním.

Turecka-angora (5)

Vzhled turecké angory

Turecká angora je elegantní, dobře stavěná a štíhlá kočka s polodlouhou srstí, která je bez podsady. Jde o středě velké plemeno, jehož váha se pohybuje mezi 2,5-5 kg, kocouři bývají o něco větší a těžší. Původní zbarvení plemene bylo pouze čistě bílé. Počátkem 19. století byla uznána i další zbarvení, dnes se tedy objevují i variety černé a stříbrné. Poměrně často se stává, že má kočka každé oko jinak barevné.

Turecka-angora (8)

Turecká angora v bodech

Velikost:

 • Kočky váží mezi 2,5-5 kg, kocouři bývají lehce větší a těžší

Srst:

 • Středně dlouhá, hedvábná, bez podsady

Zbarvení:

 • Bílé, černé, stříbrné

Turecka-angora (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu