Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Co je BARF a jak s ním krmit psa?

Výběr krmiva pro psy je skoro věda. Zatímco dříve dostal Alík zbytky od večeře a občas na přilepšení nějakou tu kost, dnes máme spoustu mnohem zdravějších možností, jak uspokojit psí jazýček. Existují granule pro psy, konzervy, ale také BARF pro psy. Co se pod tímto označením skrývá, jaké existují typy BARFu a jak vlastně BARFovat?

Co se v článku dozvíte:

  • Co je BARF a jak prospívá zdraví vašeho psa.
  • Co patří (a nepatří) do BARFové misky.
  • Jak připravovat BARF pro psa.
  • Jak BARFovat, i když nemáte čas nebo možnost skladovat či převážet maso a další suroviny.
  • Co je sušený BARF a jak se připravuje.
  • Jak využít BARFové přílohy.

Barf-pro-psy (4)

BARF je zkratka, která má hned několik různých významů, z nichž ale všechny odkazují k přirozené, syrové stravě zvířat. Vykládá se buď jako Born Again Raw Feeders, nebo Bone And Raw Food, případně pak jako Biologisch Artgerechte Rohe Futerung.

Zjednodušeně řečeno je tedy BARF krmení syrovými dobrotami – masem, ovocem, zeleninou a dalšími. Jeho koncept vychází z myšlenky návratu k přirozené stravě psů. Jejich vlčí předchůdci si také nepochutnávali na konzervách nebo granulích, ale jednoduše na tom, co ulovili nebo našli. Prostě se jedná o přírodní krmivo pro psy v jeho nejčistší podobě.

Navíc v řadě průmyslově vyráběných krmiv najdete složky, které mají s přirozeností a zdravím pejsků jen málo společného – počínaje sójou či pšenicí a konzervanty a barvivy konče. I to je důvod, proč tolik majitelů štěkajících chlupáčů volí jako krmivo pro svého psa právě BARF.

Barf-pro-psy (2)

Příroda v mističce

Kromě toho, že BARFování znamená návrat ke psí přirozenosti, má i další pozitivní dopady na chlupáčovo zdraví. Psí tělo dokáže ze syrové stravy získat všechny důležité živiny, které potřebuje ke svému zdraví (tedy za předpokladu, že mu BARF dobře připravíte). A vy máte naprostý přehled o tom, co končí ve psí misce. Žádné skryté přísady nebo chemie. To znamená také nižší riziko nejrůznějších alergií.

BARF navíc podporuje zdravé zažívání mazlíčka – syrová strava se dobře tráví (například v porovnání s granulemi je trávení rychlejší, a tak nedochází k hnilobným procesům v trávicím traktu). A jako bonus si pejsek procvičí žvýkací svaly a vyčistí zuby, protože „zpracování“ masa, kostí a dalších ingrediencí mu dá mnohem víc práce. Čisté zuby pak znamenají nižší riziko zubního kamene, který dokáže nejen v tlamičce nadělat pořádnou paseku.

Barf-pro-psy (14)

Na nic nezapomenout

Co je dobré vědět, než začnete BARFovat? Především to, že svému pejskovi musíte vždy připravit dobře vyváženou mističku, kde budou zastoupené všechny základní živiny (bílkoviny, tuky i sacharidy) i vitaminy, minerály a antioxidanty.

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že psi jsou masožravci, patří tihle chlupáči ve skutečnosti mezi všežravce, u kterých tvoří maso základ jídelníčku, ale rozhodně není jeho jedinou složkou. To je třeba respektovat i při BARFování.

Strava by měla být pestrá – pokud nemá pes alergii, je dobré střídat co nejčastěji druhy masa, ale i ovoce a zeleniny. Jen pozor, u „vegetariánské“ složky BARFu si vždy ověřte, že je pro psy vhodná! Například hrozny nebo avokádo jsou pro hafany zapovězené. Přečtěte si také, jaké ovoce můžete klidně chroupat společně se svým psem

Barf-pro-psy (7)

Jdeme na to

Jak tedy BARFování vypadá v praxi? Miska by z 50 až 60 procent měla obsahovat maso (kromě klasického „fláku“ i třeba kůži, vnitřnosti a tuk), dále můžete přidat kosti (asi 20 %), ideálně obalené masem a vždy syrové, a přílohu (20 až 30 %) v podobě ovoce a zeleniny, případně některých druhů vhodných obilovin (rýže, ovesné nebo ječné vločky apod. – vyhýbejte se raději pšenici a kukuřici, nepodávejte ani luštěniny). Přidat můžete i doplňky stravy, které zaručí přísun potřebných živin. Existují i doplňky přímo určené pro psy krmené BARFem.

Vhodné je maso určené pro BARF hluboce zamrazit alespoň na 48 hodin. To zahubí většinu případných parazitů (pokud ale kupujete maso v obchodech, pak by mělo být kontrolováno). Maso po rozmrazení nemusíte krájet na malé kousky – naopak, nechejte hafana, aby si pořádně „zažvýkal“. Jen mu to prospěje.

U zeleniny zvažte kvůli lepší stravitelnosti její částečnou tepelnou úpravu nebo alespoň nastrouhání na malé kousky. Rýži a vločky také nepodávejte pro lepší trávení syrové. U ovoce si ale starosti dělat nemusíte. Konkrétní nápady na různé kombinace a nejrůznější „recepty“ najdete na specializovaných stránkách věnovaných BARFu.

Barf-pro-psy (13)

Zvládnu to?

Možná si po přečtení řádků výše říkáte, že připravovat každý den čerstvý BARF je spousta práce. Ano i ne. Je jasné, že minimálně zpočátku, než si všechny postupy a receptury zažijete, vám BARFování sebere nějaký ten čas i energii. Ale jakmile se „zaběhnete“, ani vám to nepřijde.

Pokud ale bojujete denně s každou minutou a i logisticky byste nejspíš celou přípravu BARFu pro psy nezvládli, najdete na trhu připravené, zmrazené BARFové směsi, které si jednoduše koupíte, naskladníte, rozmrazíte a naservírujete hafanovi.

Ovšem ne každému mražený BARF vyhovuje (například kvůli nedostatku místa v mrazáku). Navíc pokud například vyrážíte na dovolenou, stojíte před jasným problémem – kde BARF uskladnit? Ovšem i tahle otázka má jednoduché řešení!

Barf-pro-psy (6)

BARF během pár minut

Oním řešením, které je ideální nejen na zmíněné dovolené, ale i z hlediska každodenní úspory času a energie, je sušený BARF pro psy. Suroviny v něm jsou sušené horkým vzduchem, takže si uchovají veškeré živiny. Složení sušeného BARFu je vyvážené přesně podle potřeb pejska – ať už se jedná o aktivního psího sportovce, lehce lenošného gaučáka nebo psího starouška, který už má trochu jiné výživové nároky.

Použití sušeného BARFu je snadné – prostě krmnou dávku nasypete do misky, zalijete horkou vodou nebo vývarem a pár minut počkáte. Trochu jako když si ráno připravujete instantní ovesnou kaši. Sušený BARF pro psy obsahuje kvalitní maso, zeleninu v dobře stravitelné podobě, ovoce a spoustu úžasně voňavých a prospěšných bylinek.

Nemusíte řešit uskladnění masa v mrazáku, neustálé dokupování ovoce a zeleniny nebo vymýšlení složení BARFu tak, aby vašemu chlupáčovi nic důležitého nechybělo!

Barf-pro-psy (12)

Hlavní jídlo i zpestření

Výhodou sušeného BARFu je, že si můžete vybrat hned z několika příchutí – hovězí a vepřové, zvěřina a vepřové a hovězí a kuřecí. Jeho složení pokryje bezpečně všechny výživové nároky vašeho hafana.

A ještě jednu výhodu má – pokud máte doma malého (nebo velkého) mlsouna, můžete mu sušeným BARFem ochutit třeba vlhké krmivo pro psy, tedy například konzervu pro psy (ideálně čistě masovou, která navíc neobsahuje žádné zbytečné látky jako konzervanty nebo barviva).

Ostatně právě k ochucení a „ředění“ konzervy, například u pejsků s dietou, která vyžaduje nižší příjem bílkovin, skvěle slouží BARFové přílohy! Obsahují buď pohanku, ovesné vločky, nebo rýži, zeleninu, ovoce a bylinky a kromě vysoké kvality je spojuje jediné – žádný hafan tomuto prémiovému krmivu pro psy jim prostě neodolá! A pokud byste pejskovi chtěli dopřát opravdový gurmánský zážitek, pak sáhněte po BARFové příloze pečené. Nejenže skvěle chutná, ale také úžasně křupe a má nižší obsah bílkovin, takže poslouží i jako zdravý pamlsek nebo odměna.

A třešnička na závěr? Všechny naše BARFy představují špičku v českém krmivu pro psy!

Barf-pro-psy (8)

BARFování - shrnutí:

  • BARF představuje návrat k přirozené stravě psů.
  • BARF by měl obsahovat maso a kosti, ovoce a zeleninu, případně doplňky stravy pro psy krmené BARFem.
  • BARFování může být zpočátku náročné na čas a energii, jeho výhody pro psa ale za tu trochu úsilí stojí.
  • Pokud nemůžete BARFovat čerstvým masem, zkuste sušený BARF pro psy.
  • Příprava sušeného BARFu je snadná - prostě jej zalijete horkou vodou a pár minut počkáte.
  • BARFování vám usnadní také sušené BARF přílohy, díky kterým uzpůsobíte BARF také věku či zdravotnímu stavu vašeho pejska.

Barf-pro-psy (5)

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com, Chlupáči.cz 

Zpět do obchodu