Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Thai bangkaew dog je psí kámoš i skvělý hlídač

Thai bangkaew dog patří mezi starobylá plemena. Tato psí rasa pochází z Thajska a jeho historie se odvíjí jíž od středověku, kdy byl chován jako hlídač a společník v budhistických klášterech. Jde o středně velkého psa, který zaujme svou chundelatou srstí a přátelskou povahou.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (9)

Thai bangkaew dog je unikátní plemeno, které patří mezi velmi chytré a oddané psy. Je hravý a svou rodinu miluje, včetně dětí. Patří mezi skvělé hlídače, kteří neváhají svého majitele bránit. Kromě dětí vychází dobře i s dalšími psy, ovšem za předpokladu, že je dobře socializovaný a zvyklý ideálně od štěněte. Je vhodnou volbou do domku se zahradou. Má energie na rozdávání a je tak perfektní volbou do aktivní rodiny.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (1)

Důvody, proč si pořídit thai bangkaew dog

 • Jde o věrné a oddané plemeno, které miluje svou rodinu. Jak správný ochránce bude svou rodinu bránit.
 • Jde o velmi chytré plemeno, které se snadno a rádo učí. I mírně pokročilý a důsledný chovatel by si s ním měl poradit.
 • Má silný ochranářský instinkt, je tak perfektní volbou k ochraně rozsáhlé zahrady a budovy.
 • Tento pes má energie na rozdávání a je i velmi vytrvalý. Je tak perfektní volbou pro milovníky vytrvalostních venkovních aktivit. Bavit ho bude canicross, dog trecking a další podobné aktivity.
 • Typický vzhled psovi dodává krásná hustá srst. Pokud patříte mezi milovníky péče o srst, bude pro vás tento pes ideální volbou.
 • Jde o poměrně zdravé plemeno. S trochou štěstí budete chodit na veterinu pouze na očkování.
 • Thai bangkaew dog je unikátní a exotický pes se vším všudy. Unikátní vzhled mu dodává nejen krásná a lesklá srst, ale i průzračné oči. Pokud toužíte po psovi s puncem exkluzivity a chcete budit pozornost všude, kam se vydáte, pak s tímto plemenem nesáhnete vedle.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (10)

Důvody, proč si NEpořídit thai bangkaew dog

 • Pohyb, pohyb a zase pohyb. Je to pes plný energie, který se velmi snadno začne nudit, pokud mu nedopřejete každodenní dávku pohybu. Pokud tušíte dopředu, že na psa nebudete mít čas několik hodin denně, pak se raději poohlédněte po nějakém klidnějším psovi.
 • I když jde o velmi chytrého psa, jeho výcvik není zadarmo. Tato psí rasa totiž dostala do vínku i pořádnou dávku tvrdohlavosti. Pokud si pes postaví hlavu, málokdo s ním pohne. Chce to trpělivého a důsledného majitele, který se nenechá odradit a psa přesvědčí, že poslouchat se musí.
 • Má silný obranářský instinkt, s kterým se pojí přirozená podezřívavost vůči cizím lidem i zvířatům. Je tak třeba nepodcenit socializaci psa a seznamovat ho s různými lidmi, cizími psy i různorodými situacemi.
 • Na svého člověka se velmi silně upíná a potřebuje dostatek pozornosti. Řada jedinců plemene trpí separační úzkostí, e tak třeba psa důsledně zvykat od štěněte na občasný samostatný pobyt doma.
 • Jeho srst vyžaduje pravidelnou péči v podobě pravidelného kartáčování a občasného zastřižení. Pokud nepatříte mezi nadšené fanoušky péče o srst, raději se poohlédněte po krátkosrstém plemeni.
 • I když je doporučován do rodiny, není ideální volbou k těm nejmenším dětem, mnohem vhodnější je k již odrostlým dětem, které již vědí, jak se k psovi správně chovat. Pes si občas hraje „hrubě“ a také vůči těm nejmenším dětem nebývá příliš trpělivý.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (11)

Historie thai bangkaew dog

Thajský bangkaew dog patří mezí psí elegány s přátelskou povahou. Tato kombinace vznikla díky dlouhé historii sahající do středověkého Thajska. Plemeno je od počátku spjato s budhistickými kláštery, kde po staletí působil jako společník mnichů a spolehlivý hlídač. První písemné zmínky pocházejí ze 14. století, kdy bylo psí plemeno popsáno v thajském rukopisu „Traibhum Phra Ruang“. Plemeno je zde popsáno v souvislosti se svou odvahou, věrností a ostražitostí, tedy vlastnostmi, které si mniši velmi cenili. Pes byl původně chován pouze v klášterech a typický vzhled mu dodávala bílá barva s hnědými znaky. V průběhu 19. století došlo ke křížení s divokým místním psem, čímž se posílil lovecký instinkt plemene a lehce se pozměnil vzhled.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (12)

Dlouhá staletí se pes choval především v klášterech, až v 50. letech 20. století se plemeno dostalo do povědomí širší thajské veřejnosti. Roku 1957 bylo plemeno uznáno Thajským kynologickým klubem a postupně se začalo šířit do dalších zemí. Do Evropy se první jedinci plemene dostali v průběhu 70. let minulého století. V Čechách jde o vzácné plemeno, které je zde zastoupeno v řádu nižších desítek jedinců.  Ale i jinde ve světě patří bangkaew mezi vzácnější psí rasy. Jeho obliba ovšem stoupá díky jeho elegantnímu vzhledu, přátelské povaze a vysoké inteligenci.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (13)

Povaha thajského bangkaew psa

Thai bangkaew pes je skvělý společník i obranář v jednom. Bude vás usilovně hlídat a zároveň bude velmi rád co nejvíce času ve vaší společnosti. Patří mezi energické psy, kteří potřebují velkou dávku fyzické aktivity. Je to zároveň velmi chytrý pes, není tak radno podcenit i jeho hlavu a i tu pořádně zaměstnat. Minimálně základní výcvik pes zvládne snadno a pokud přijdete na to, jak na jeho občasné záchvaty tvrdohlavosti, zvládne i náročnější úkoly. Ať psovi vymyslíte jakoukoliv činnost, je třeba ho dostatečně zaměstnat, jinak se velmi snadno začne nudit a bude vymýšlet lumpárny.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (14)

Svého majitele pes miluje z celého srdce a díky obranářským pudům ho bude spolehlivě hlídat. K cizím lidem bývá přirozeně nedůvěřivý, proto ho od štěněte důsledně socializujte, především pokud patříte mezi společenské lidi a chcete brát chlupáče s sebou kamkoliv, kam to půjde. Tento pes je sice obranářský typ, přesto nebývá on tím, kdo by jako první útočil, spíše vyhrožuje, aby případnému střetnutí předešel. S dětmi zpravidla vychází dobře, ale doporučován bývá spíše k těm starším. S cizími lidmi vyjde většinou v momentě, kdy je správně socializován. Doporučován bývá alespoň k lehce pokročilým chovatelům, kteří již aspoň trochu tuší, jak si poradit s psím tvrdohlavcem.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (15)

Vzhled thai bangkaew dog

Pes patří mezi středně velké kvadratické psy, je stejně dlouhý, jak je vysoký. Typický vzhled jim dodává středně dlouhá srst doplněná hustou podsadou. Uši psa jsou špičaté a směřují vzhůru. Ocas je zatočený na hřbet a je silně osrstěný. Mezi tradiční zbarvení patří bílá s odstíny červené, šedé, hnědé a černé a s různými vzory. Kohoutková výška feny se pohybuje v rozmezí 41-50 cm, psi v kohoutku mívají 46-56 cm. Váha fen se pohybuje v rozmezí 16-18 kg, váha psů mezi 18-20 kg.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (2)

Ke komu je thai bangkaew dog vhodný

Jde o velmi huňatého psa, jehož srst se bez pravidelného rozčesávání neobejde. Kromě pravidelného pročesávání se doporučuje i psa pravidelně koupat, ideálně jednou za měsíc. S tímto psem se nevyhnete pravidelnému sportu. Kromě velmi dlouhých procházek ocení i turistiku nebo vytrvalostní běh. Jinak se začne nudit a vy budete mít plné ruce práce při likvidaci vybuchlých pelechů nebo hledání psa po okolí.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (3)

Miluje lidskou společnost a je vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne, jinak může pes trpět separační úzkostí. Thajský bangkaew patří mezi zdravější plemena, s trochou štěstí byste na veterině neměli nechat příliš peněz. Je vhodný spíše na vesnici nebo okraj města než do centra velkoměsta. Miluje přírodu a rád v ní tráví co nejvíce času.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (4)

Thai bangkaew dog v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška feny se pohybuje v rozmezí 41-50 cm, psi v kohoutku mívají 46-56 cm.
 • Váha fen se pohybuje v rozmezí 16-18 kg, váha psů mezi 18-20 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá s hustou podsadou.

Zbarvení:

 • Mezi tradiční zbarvení patří bílá s odstíny červené, šedé, hnědé a černé a s různými vzory.

Jak dlouho žije:

 • Thai bangkaew dog se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Thajsko

Ke komu je vhodný:

 • Jde o jedinečné plemeno, které vyniká zvláštníma světlýma očima a hustou srstí. V kombinaci s vzácnějším výskytem budete budit pozornost kamkoliv s ním přijdete.
 • Je vhodnou volbou do aktivní rodiny s většími dětmi. Své lidi miluje z celého srdce a je rád co nejvíce v jejich společnosti.
 • Potřebuje pohyb, pohyb… a ještě pohyb. Patří mezi velmi aktivní psy, kteří se bez notné dávky fyzické aktivity neobejdou. Je i velmi vytrvalý a je tak perfektní pro všechny, kteří milují vytrvalostní běhy nebo dog trecking.
 • I když nejde o žádného obra, ale spíše o středně velkého psa, nebývá doporučován do menšího bytu v centru velkoměsta. Spokojený bude spíše na venkově nebo na okraji města s větším pozemkem, který bude moci do sytosti hlídat. Jde totiž o skvělého hlídače, který ochrání nejen pozemek, ale celou rodinu.

Plemeno-thai-bangkaew-dog (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu