Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Turecká van je kočka posedlá vodou

Turecká van patří mezi vzácnější kočičí plemena s duší dobrodruha a velkou láskou k vodě. Tato kouzelná kočka patří v Čechách mezi nedostatkové zboží, není ji tak jednoduché sehnat. Pokud se do této exotické krasavice zakoukáte, počítejte s tím, že nebude jednoduché najít kvalitní chovatelskou stanici a za kočku patrně zaplatíte nemalý peníz.

Kocici-plemeno-turecka-van (6)

Turecká van na první pohled zaujme sněhobílou srstí s několika barevnými skvrnami a krásnýma modrýma očima. Je to exotická krasavice se zajímavou a dlouhou historií. Tato kočka je velmi přátelská, svou rodinu přímo zbožňuje a ráda tráví co nejvíce času v přítomnosti jejich členů.

Kocici-plemeno-turecka-van (1)

Důvody, proč si pořídit tureckou van

 • Turecká van má unikátní zbarvení srsti. Typický vzhled ji dodává krásná bílá srst s několika barevnými skvrnami na hlavě a ocasu. Zbarvení dodává kočce na atraktivitě a zároveň je charakteristické právě pro toto plemeno.
 • Dalším typickým rysem tohoto kočičího plemene jsou výjimečné oči. Kukadla této kočky jsou obvykle velké a intenzivně modré, v kombinaci s bílou srstí dodávají kočce velmi specifický vzhled.
 • Jde o přátelskou kočku, která miluje přítomnost své rodiny. Čím více může trávit čas v přítomnosti svého člověka, tím je raději. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s kočkou co nejvíce času.
 • Turecká van je aktivní a energická kočka. Miluje různé hry a je velmi nadšená, když se do hry zapojí i její majitel.
 • Málokterá kočičí rasa miluje tolik vodu jako právě turecká van. Velmi ráda plave a doma je schopna trávit hodiny u vodovodního kohoutku, z kterého je schopna se sama naučit pouštět si vodu. Je vhodné jí tak čas od času dopřát možnost si zaplavat, aby vás nečekal astronomický účet za vodu.
 • I když má delší srst, je poměrně jednoduché o srst pečovat. Pokud nepatříte mezi milovníky dlouhého rozčesávání srsti, přesto jste fanoušky dlouhosrstých koček, bude pro vás toto plemeno správnou volbou.
 • Patří mezi dlouhověké kočky, stejně tak patří mezi zdravější plemena. S troškou štěstí byste s touto kočkou neměli trávit příliš času na veterině.
 • Má zajímavou a dlouhou historii. Pokud toužíte po kočce nejen s exotickým vzhledem, ale i zajímavou historií, s tureckou van nesáhnete vedle.

Kocici-plemeno-turecka-van (10)

Důvody, proč si NEpořídit tureckou van

 • Jde o aktivní a temperamentní kočku. Jako mnoho dalších koček je velmi zvídavá a pokud ji neunavíte, můžete se těšit na záchvaty energie. Není tak kočkou pro každého, vhodnou volbou je pro lidi, kteří mají možnost se jí aktivně věnovat.
 • Vyžaduje pozornost svých lidí. Miluje hry a velmi ráda si hraje právě i za asistentce člověka. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít na kočku dostatek času, raději se poohlédněte po samostatnějším plemeni.
 • Ráda a poměrně nahlas mňouká. Pokud máte rádi ticho nebo máte velmi tenké zdi mezi jednotlivými byty, pak se může stát, že si budou stěžovat sousedé.
 • Miluje vodu, a to opravdu hodně. Pokud nemáte možnost nechat kočku, aby si pravidelně zaplavala nebo jí rozmístit po bytě pár misek s vodou, v kterých by se mohla cachtat, pak se raději poohlédněte po jiném plemeni. Je totiž schopna se naučit se zapnout si vodu a koukat jak teče, teče a teče.
 • V souvislosti s vodou mohou čas od času vznikat při spolubydlení s tureckou van nehody. Má totiž tendenci si chodit zaplavat do akvária nebo do bazénu, z obojího pak může mít obtíže se vydrápat ven.
 • Péče o její srst je sice o něco jednodušší než u řady jiných dlouhosrstých plemen, přesto se občasnému pročesání nevyhnete. Pokud rozčesávání srsti ze srdce nesnášíte, raději se poohlédněte po krátkosrstém plemeni.
 • Jde o vzácnější plemeno, sehnat vhodnou kočičku tak patrně nebude jednoduché. Pokud budete mít štěstí a najdete chovnou stanici s volnými koťátky, je třeba počítat i s vyšší cenou.

Kocici-plemeno-turecka-van (13)

Historie turecké van

Asi málokoho překvapí, že toto unikátní kočičí plemeno pochází z Turecka. S velkou pravděpodobností se plemeno vyvinulo v okolí jezera Van, odkud je odvozen zbytek název plemene. Jde o velké slané jezero vysoko v horách. Prostředí, v kterém tyto kočky vznikly, mělo vliv na jejich zvláštní povahový rys – láska k vodě. Toto plemeno vodu dodnes miluje a rádo plave, což u koček není příliš obvyklé.  Pravděpodobně jde o jedno z nejstarších kočičích plemen, jehož původ sahá do starověké Mezopotámie. Předci této krásné kočky jsou zobrazováni na starověkých textilních i keramických artefaktech.

Kocici-plemeno-turecka-van (2)

Již před mnoha sty lety byly tyto kočky uctívány díky svému unikátnímu vzhledu a chování. Pro turecké van je typický i jejich vzhled – bílá s barevnými skvrnami na hlavě a ocasu. Tomuto zbarvení se říká „vanovský vzor“. Poprvé se toto plemeno dostalo do Evropy v polovině 20. století, postupně si získalo na popularitě v celém světě. Jejich netradiční vzhled, zajímavá historie jim dodnes dodává na popularitě.

Kocici-plemeno-turecka-van (3)

Povaha turecké van

Turecká van je známou milovnicí vody. Je skvělý plavec a z vody bývá vyloženě nadšená. Velmi ráda si ve vodě hraje a má i díky lásce k vodě silné zadní nohy, které ji plavání usnadňují. Díky své lásce k vodě má také do značné míry vodoodpudivou srst, po namočení rychle schne. Pokud bude mít doma bazének či nějaký škopek s vodou, bude nadšením bez sebe. Je třeba mít se na pozoru, pokud máte doma akvárium nebo plavecký bazén. Když tato kočka vidí vodu, málokdy ji odolá. Z bazénu nebo akvária ovšem může mít problém se vydrápat.

Kocici-plemeno-turecka-van (4)

Turecká van kromě vody miluje i lidskou společnost. Bude vám neustále v patách. Jde zároveň o energickou kočku, která je velmi přátelská i zábavná. S ohledem na její trochu divočejší původ má poměrně silné lovecké pudy. Můžete tak počítat s občasným „dárečkem“. Stejně tak je třeba být na pozoru ohledně dalších domácích zvířátek, například křečků nebo morčat.

Kocici-plemeno-turecka-van (5)

Vzhled turecké van

Turecká van má nejen specifickou povahu, ale i vzhled. Má čistě bílou srst s různými tmavými skvrnami na hlavě a ocasu. Předci těchto koček byli pouze bílí, později do standardu plemene byly přidány i skvrny. Její srst je do jisté míry voděodolná a rychle schnoucí. Plemeni chybí podsada, má ale velmi husté pesíky. Na dotek je srst hedvábná a hustá. Jde o středně velké plemeno, jehož váha se pohybuje mezi 3-5 kg.

Kocici-plemeno-turecka-van (7)

Turecká van v bodech

Velikost:

 • 3-5 kg

Srst:

 • Hedvábná, bez podsady. Do jisté míry voděodolná a rychle schnoucí.

Zbarvení:

 • Čistě bílá se skvrnami na hlavě a na ocase.

Kocici-plemeno-turecka-van (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu