Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Khao manee je kočka, co má každé oko jiné

Khao manee je krásná kočka s netradičním vzhledem. Její název v překladu znamená „bílý drahokam“ a odkazuje na tradiční zbarvení tohoto plemene – bílou barvu. Díky bílému kožíšku vynikne ještě o něco více zvláštnost této kočičí rasy – má každé oko jinak barevné.

Kocici-plemeno-khao-manee (4)

U mnoha psích plemen jsme již zvyklí, že se občas objevují jedinci s každým okem jinak barevným, u koček je heterochromie, tak se říká této fyzické zvláštnosti, ještě o něco méně obvyklá. Tato kočka je opravdu vzácností, při shánění kotěte se zapotíte. Když budete mít štěstí a najdete chovnou stanici s koťátky, počítejte s tím, že si sáhnete hluboko do kapsy při placení za tuto vzácnost.

Kocici-plemeno-khao-manee (1)

Důvody, proč si pořídit kočku khao manee

 • Neobvyklý vzhled, elegance, krása… na jejím vzhledu by se dalo najít mnoho pozitiv. Její čistě bílá srst doplněná různě barevnýma očima ji dodává exotického a krásného vzhledu.
 • Toužíte-li po vzácné kočce, kterou jen tak někdo nemá, pak jste tu správně. Khao manee je vzácné kočičí plemeno, které jen tak někdo mít nebude.
 • Jde o přátelské plemeno, které je navíc společenské a milující. Rády tráví co nejvíce času v přítomnosti svých majitelů. Budou skvělými společníky jednotlivců i rodin.
 • Khao manee je velmi inteligentní kočka. Rychle se učí a učí se ráda. Můžete ji naučit jak různorodé kousky pro zábavu, tak i praktické povely.
 • Je to aktivní a hravá kočka, která vyžaduje pozornost a interakci majitele. Pokud milujete hru s kočkami, bude pro vás toto plemeno to pravé.
 • Je to komunikativní kočka, se svými majiteli kočka komunikuje za pomoci různorodé škály mňoukání.
 • Patří mezi zdravější a dlouhověká plemena, na veterině byste neměli trávit příliš času.
 • Patříte-li mezi zkušenější chovatele koček a máte rádi výzvy, bude pro vás toto plemeno správnou volbou.

Kocici-plemeno-khao-manee (10)

Důvody, proč si NEpořídit kočku khao manee

 • Jde o vzácnější plemeno. Je tak třeba počítat s poměrně vysokou pořizovací cenou.
 • Tato kočka je poměrně náročná na péči. Její srst je potřeba pravidelně kartáčovat, nevyhnete se čištění uší a očí.
 • Jde o chytrou a hravou kočku, je potřeba se jí věnovat.
 • Toto plemeno má poměrně vysoké nároky na pohyb. Především pokud nebudete kočku pouštět ven, je potřeba jí unavit hrou. Kočka zpravidla očekává, že se ji budete při hraní věnovat. Pokud toužíte po samostatnějším plemeni, raději se poohlédněte jinde.
 • Khao manee se ráda projevuje hlasově. Ráda se domlouvá se svým majitelem za pomoci mňoukání a ráda vše komentuje. Někomu tyto kočky připadají příliš hlučné.
 • Jde o kočičí exhicionisty. Rády se předvádí a milují lidskou společnost. Tato kočka vyžaduje pozornost člověka, ať už při výcviku či hrách. Pokud dopředu víte, že budete velkou část dne mimo domov a nebudete se moc či chtít kočce věnovat, raději se poohlédněte jinde.
 • Má delší srst, kterou je třeba pročesávat. Navíc pokud máte některou z alergií, které souvisí s kočičí srstí, budete mít patrně problém i s tímto plemenem.
 • Mnoho jedinců plemene má citlivé zažívání a vyžadují specifickou stravu, což může lézt do peněz.

Kocici-plemeno-khao-manee (3)

Historie khao manee

Exotický vzhled s tajuplným názvem, to je kočka khao manee. Tato úchvatná kočka pochází z Thajska a jde o poměrně staré plemeno. Ze starých spisů ze 14. století můžeme vyčíst zmínky o zvláštních kočkách s dvoubarevnýma očím, které měli majitelům nosit štěstí. Dodnes jde v Thajsku o ceněné plemeno, a to nejen kvůli zmíněnému štěstí, ale i jejich spojení s královskou hodností. V minulosti je vlastnily především vyšší vrstvy.

Kocici-plemeno-khao-manee (12)

Také byla tato kočka spojována s tajuplnými schopnostmi, prý kromě štěstí měla i léčitelské schopnosti. Khao manee je uznána organizací GCCF od roku 2011 a v roce 2015 byla uznána organizací TICA. Mimo Thajsko se tato rasa dostala až kolem roku 2000 a mimo zemi svého původu jde nejen o vzácné, ale i velmi drahé plemeno.

Kocici-plemeno-khao-manee (2)

Povaha khao manee

Mnoho lidí napadne, že kočka s „královským původem“ bude od rána do večera způsobně ležet na polštáři a nechá se hladit. Opak je ovšem u khao manee pravdou. Jde o energickou kočku, která ráda běhá, skáče a ráda si hraje. Pokud kočku nebudete pouštět ven, počítejte s tím, že potřebuje spoustu prostoru, spoustu prolézaček, škrabadel a hraček. Zpravidla od svého majitele vyžaduje při svém dovádění a hrách interakci svého člověka. Pokud se kočce nebudete dostatečně věnovat, můžete očekávat náhlé změny nálad, konfliktům nebo k nadváze kočky.

Kocici-plemeno-khao-manee (5)

Její hravá a dovádivá povaha není pro každého, je vhodná k člověku, který si s kočkou rád hraje a klidně ji i cvičí. Ráda si bude hrát i s dětmi, ideálně staršími, které již chápou, jak si s kočkou správně hrát. Pokud vás kočičí plemeno zaujalo, přejeme mnoho štěstí s jejím sháněním. V Čechách se zatím patrně jedinci tohoto plemene nevyskytují, budete se tak patrně muset poohlédnout v zahraničí. Také je potřeba počítat s poměrně vysokou částkou za její pořízení.

Kocici-plemeno-khao-manee (6)

Vzhled khao manee

Khao manee je středně velká kočka s váhou mezi 3-5 kg a kočky bývají o něco drobnější než kocouři. Na první pohled khao manee připominá tureckou angoru, nicméně má oproti ní o něco kratší srst, která je příjemně hladká. Ne všechny kočky tohoto plemene mají různobarevné oči, nicméně většina jedinců tohoto plemene touto vzácností disponuje. Občas mají tyto kočky obě oči výrazně žluté, zelené nebo modré. Oči tak jako tak proti čistě bílé srsti vyniknou a dodávají kočce kouzelný a unikátní vzhled. Kočky se rodí celobílé, čas od času se objeví kočka se skvrnou na hlavě, ta ale časem zmizí.

Kocici-plemeno-khao-manee (8)

Khao manee v bodech

Velikost:

 • 3-5 kg

Srst:

 • Kratší, hedvábná

Zbarvení:

 • Bílé

Kocici-plemeno-khao-manee (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu