Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Korat je kočka, kterou jste mohli získat jen darem

Korat je klidná kočičí společnice pocházející z Thajska. Klidná a tichá povaha v kombinaci s exotickým až mystickým vzhledem jí dodává na zajímavosti. Jde o společenskou kočku, která miluje svého člověka a ráda mu svou přízeň dává najevo.

Korat (2)

Korat patří mezi starobylá thajská plemena, která v našich končinách patří k těm vzácnějším. Také jde o jedno z plemen, které vzniklo přirozeně, bez většího zásahu člověka.

Důvody, proč si pořídit kočku korat

 • Korat na první pohled zaujme svou nádhernou modrou srstí a zářivýma zelenýma očima. Jde o elegantní a půvabné zvíře, které okouzlí svým vzhledem.
 • Kočka korat má přátelskou a milou povahu. Je zároveň velmi přátelská a dobře se snáší jak s dětmi, tak dalšími zvířaty v jedné domácnosti.
 • Jde o velmi chytré kočičí plemeno. Nejen že se snadno učí, ale i se nechá poměrně ochotně cvičit. Ocení i různé kočičí interaktivní hračky, které jí zaměstnají hlavu.
 • Je velmi aktivní a hravá. Má energie na rozdávání a ocení nejen pořízení interaktivních hraček, ale i možnost hrát si se svým majitelem.
 • Zároveň jde o přizpůsobivé kočky, které si dobře zvyknou na různé životní podmínky. Budou spokojené jak v bytě, tak i v domě se zahradou.
 • Jde o tiché a nenáročné plemeno na péči. Od svého majitele budou vyžadovat pár minut na hraní a mazlení, jinak o nich téměř nebudete vědět.
 • Korat patří mezi zdravější plemena, s troškou štěstí byste s ní neměli trávit příliš času na veterině. Při výběru kotěte je třeba se soustředit na výběr vhodné chovné stanice, která děla všechna potřebná zdravotní a genetická vyšetření.
 • Jde o věrné a oddané plemeno, které miluje svou rodinu. Svou rodinu si velmi oblíbí a je pak společnicí se vším všudy.
 • Jde o velmi tiché a klidné plemeno, které se téměř nerozčiluje a mňouká spíše výjimečně.

Důvody, proč si NEpořizovat kočku korat

 • Korat je společenskou kočkou se vším všudy. Od svého majitele vyžaduje pozornost a interakci. Pokud nemáte každý den alespoň pár minut na to, abyste si s ní mohli pohrát a pomazlit se, pak se raději poohlédněte po samostatnějším plemeni. Možností je kočce pořídit kočičí společnici, aby se necítila osaměle, pokud trávíte větší množství času mimo domov. Pokud se kočka cítí osamělá, trpí a může například ničit vybavení bytu.
 • Je velmi aktivní a potřebuje dostatek možností na vybití energie. Pokud kočku nepouštíte ven, pak je potřeba pořídit velké množství škrabadel či různých prolézaček do bytu. Zároveň je potřeba si s kočkou dostatečně hrát, aby se unavila. Pokud například bydlíte v malém bytě, kde nemáte možnost instalovat potřebné vybavení pro kočku a/nebo nemáte možnost si s kočkou pravidelně hrát, raději se poohlédněte po klidnějším plemeni.
 • Protože jde o chytrou kočku, potřebuje unavit i psychicky. Pokud nemáte prostor kočce pořídit dostatek interaktivních hraček a kočku například cvičit, nebude pro vás tou správnou volbou.
 • Jde o vzácnější plemeno a tím pádem není moc snadné sehnat vhodné kotě. Také je potřeba počítat s vyšší cenou, kterou za kočku zaplatíte.
 • I když líná o něco méně než jiná kočičí plemena, je třeba stále počítat s chlupy po bytě. Mnoho mírných alergiků toto plemeno sice snese, pokud máte silnější alergie, nebude patrně pro vás.

Korat (1)

Historie kočky korat

Korat patří mezi starobylá plemena pocházející z Thajska, konkrétně z provincie Korat. FIFe řadí toto plemeno do skupiny III, mezi krátkosrsté a somálské kočky. Thajský název tohoto plemen zní „si-sawat“, což znamená „v barvě štěstí“. Jejich modrošedé zbarvení totiž připomínala oblaka přinášející déšť a zbarvení očí má barvu mladé rýže. Tyto kočky v době sucha byly noseny vesnicí a mezi rýžovými poli, aby si místní obyvatelé zajistili přízeň nebes. Není tomu tak dávno, kdy bylo dokonce v Thajsku zakázáno korat prodávat, tuto kočku jste mohli získat pouze darem. Až koncem 19. století bylo toto plemeno několika cestovateli přivezeno do Evropy, ale z počátku příliš nezaujalo a upadlo v zapomnění. Až roku 1959 byla tato kočka zmíněna v USA. V té době byla koťata korat darována chovatelkou z Thajska. Postupně se plemeno začalo aktivně šířit i mimo území Thajska. Po pár letech bylo plemeno uznáno nejen v USA, ale i v Kanadě, Austrálii a Jižní Africe. Do Anglie se korat dostala z Thajska až v roce 1972 a uznána byla o tři roky později. Jejich chov je od počátku velmi přísně vedený, od počátku je zakázáno jakékoliv křížení s jinými plemeny. Jde tak dodnes jedno z „čistých“ plemen, které vzniklo přirozenou cestou. V Evropě se korat vyskytuje o něco více než dříve, přesto jde nadále spíše o vzácnější plemeno.

Povaha korat

Korat je velmi klidné a tiché plemeno. Jde o společenskou kočku, která miluje pozornost svého člověka. Velmi ráda se mazlí nejen s lidmi, ale i s dalšími zvířaty. Zároveň jde o velmi inteligentní kočku, kterou lze snadno cvičit, a důležité je, že se i nechá cvičit. Kočku tak můžete snadno naučit aportovat nebo i chůzi na vodítku. Toto plemeno je poměrně citlivé na náhlé a hlasité zvuky, ocení tak spíše tichou domácnost. I když s dětmi vychází většinou dobře, není příliš ideální do domácnosti s těmi nejmenšími a hlasitějšími dětmi. Korat dokáže být velmi milá a přítulná, přesto jako většina dalších koček má svou osobnost a řadu věcí si ráda dělá po svém.

Korat (3)

Vzhled kočky korat

Korat se řadí mezi středně velké kočky, její váha se pohybuje mezi 2,5-5 kg. Tělo působí lehce zavalitým a svalnatým dojmem zároveň, přesto působí velmi elegantně. Končetiny jsou pevné a přední jsou o něco kratší než zadní. Nohy jsou zakončeny oválnými tlapkami. Velká hlava je široká s plochým čelem a kulatým čenichem, který zepředu připomíná srdce. Kulaté oči jsou posazeny daleko od sebe a spolu s ušima jsou k poměru hlavy veliké. Koťata mají v prvních týdnech jantarově zbarvené oči, v dospělosti má kočka oči zářivě zelené. Širší uši jsou na konci zakulacené. Zbarvení kočky je stříbřitě modré, bez žíhání, kresby nebo jakékoliv stopy bílé. Srst je na končetinách kratší a stříbřitý efekt kožíšku je o něco výraznější. Srst je jemná, krátká a lesklá, bez podsady. Ocásek je středně dlouhý a zužuje se do špičky.

Kočka korat v bodech

Velikost:

 • 5-5 kg

Srst:

 • Jemná, krátká, lesklá, bez podsady.

Zbarvení:

 • Stříbřitě modré, bez žíhání či kresby.

Korat (4)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu