Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Munchkin je veselá kočka na krátkých nožkách

Přítulná, milá a inteligentní kočka. Vedle samých pozitivních povahových vlastností zaujme munchkin na první pohled krátkýma nohama. Jde o menší až střední kočky, které je navzdory svým krátkým nožkám velmi aktivní a dostanou se všude, kam potřebují.

Kocici-plemeno-munchkin (14)

Zároveň je munchkin velmi hravá a bystrá a jako mnoho dalších koček miluje sledování svého okolí – a to jak dění na ulici, tak v celé domácnosti. Jde o univerzální kočičku, která dobře vychází s dětmi, tak i dalšími zvířaty, a to jak kočkami či psy.

Kocici-plemeno-munchkin (6)

Důvody, proč si pořídit munchkin

 • Miluje lidskou společnost. Velmi ocení, pokud s ní budete mít možnost trávit velkou část dne.
 • Kromě přátelské povahy je i velmi mazlivá. Využije každou příležitost k drbání a hlazení.
 • Na první pohled zaujme svým netradičním vzhledem. Díky zvláštní genetické vadě má netradičně krátké nohy.
 • Jako mnoho koček je i munchkin velmi zvědavá. Její zvědavost se často projevuje postojem „na surikatu“, při kterém si sedne na zadní nohy a hlavu vytáhne do prostoru – aby měla co největší přehled, co se děje v nejbližším okolí.
 • Je velmi tolerantní vůči psům i dalším zvířatům ve stejné domácnosti.
 • Jde o velmi inteligentní a hravé kočičí plemeno. Ráda a ochotně se bude učit různé cviky a ocení hry, které jí zaměstnají i psychicky, například různé hlavolamy.

Kocici-plemeno-munchkin (13)

Důvody, proč si NEpořídit munchkin

 • Mezi pozitivní a paradoxně i negativní vlastnost lze zařadit touhu kočky být v těsném a častém kontaktu s člověkem. Pro řadu lidí její asistence u všech činností a časté přemlouvání k mazlení může být obtěžující. Pokud toužíte po samostatnějším plemeni, raději se poohlédněte jinde.
 • Jedná se o vzácnější plemeno, může být poměrně složité sehnat kotě. A pokud se vám to povede, počítejte s vyšší částkou za kotě než u běžnějších plemen.
 • Její krátké nožky jsou poznávacím znamením této kočky. Za pomoci nich zvládá řadu akrobatických kousků, přesto není až tak mrštná a elegantní jako mnoho jiných kočičích plemen. Pokud toužíte po klasické kočičí eleganci, je třeba poohlédnout se jinde.

Kocici-plemeno-munchkin (9)

Historie munchkin

Munchkin má zajímavou podobu – má velmi krátké nohy. Kočky s takovouto anomálií se v historii objevili několikrát, zdokumentované jsou kupříkladu čtyři generace krátkonohých koček z roku 1944 v Británii. Během druhé světové války ovšem tato linie vymizela. Sandra Hodkendel v roce 1983 našla opuštěnou březí kočku s krátkýma nohama, kterou se rozhodla si nechat a pojmenovala ji Blackberry. S jedním ze svých synů, Toulousem, se tato kočka stala zakladatelkou tohoto jedinečného plemene. Aby se předešlo nemocem a zachoval se rod, byla ve svých počátcích kočka křížená s dalšími plemeny, především domácích koček. Již v roce 1995 byla munchkin uznána organizací TICA, organizace FIFa jí zatím neuznala (z důvodu genetické poruchy, která způsobuje krátké nohy).

Kocici-plemeno-munchkin (5)

Povaha munchkin

Toto zajímavé plemeno s krátkými nožkami je velice milé, přítulné a hravé. Zároveň jde o inteligentní kočku, která ráda zkoumá co může. Ocení velké množství hraček, především těch, co jí zaměstnají hlavu. Zároveň je velmi ráda v těsném kontaktu se svým člověkem, jde o jedno z plemen, které velmi miluje lidskou společnost a drbání a mazlení od rána do večera. Velmi dobře snáší přítomnost psů a dalších zvířat v jedné domácnosti. Jak většina koček, je i munchkin velmi zvědavá. Je pro ní typický posed „na surikatu“, díky tomuto posedu se může dobře rozhlédnout kolem sebe, aby získala přehled, co se kolem ní děje. Její krátké nohy jí do značné míry omezují v pohybu, není například schopná skokem překonat větší vzdálenosti jako jiné kočky. Různorodé akrobatické kousky ovšem zvládá levou zadní.

Kocici-plemeno-munchkin (11)

Vzhled munchkin

Munchkin patří mezi malé kočičí rasy, váha těchto kočiček se většinou pohybuje mezi 2,5 - 4 kg. Středně velká hlava má trojúhelníkovitý tvar. Mírně zešikmené oči jsou ořechovitého tvaru. Barva očí zpravidla koresponduje se zbarvením srsti a často se stane, že má každé oko jinou barvu. Trojúhelníkovité oči jsou středně velké. Silný krk je dobře osvalený, tělo je menší nebo středně velké a zároveň disponuje rovným hřbetem. Nejvýraznější znak munchkin jsou krátké, malé a rovné nohy. Srst může být dlouhá i krátká. V případě dlouhosrsté varianty je potřeba srst častěji rozčesávat. Díky dřívějšímu křížení munchkin s běžnými domácími kočkami může mít toto plemeno jakékoliv zbarvení.

Kocici-plemeno-munchkin (15)

Munchkin v bodech

Velikost:

 • 2,5-4 kg

Srst:

 • Krátká i dlouhá.

Zbarvení:

 • Jakékoliv

Kocici-plemeno-munchkin (10)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu