Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Savanová kočka je unikát, co stojí i stovky tisíc

Savanová kočka v sobě skloubí luxus i divokost a exotiku. Jde o kočičí plemeno, které v sobě má temperament servala stepního. Zároveň jde o jednu z nejdražších koček na světě. Cena této exkluzivní kočky se běžně pohybuje v řádu několika desítek tisíc dolarů.

Kocici-plemeno-savanova-kocka (3)

Přesná cena savanové kočky se odvíjí podle počtu generací od divokého servala, podle pohlaví, původy, vzoru, barvy, ale i dle prestiže chovatele. Už její vzhled vám napoví, že nejde o ledasjakou kočku, ale kočku s blízkými divokými předky. Vzhledu dominují dlouhé nohy, flekatá srst a velké uši.

Kocici-plemeno-savanova-kocka (9)

Důvody, proč si pořídit savanovou kočku

 • Krásný a neobvyklý vzhled je typickým znakem savanové kočky. Vzorek srsti na první pohled připomíná divokého servala. Má dlouhé nohy, krásný vzor na srsti a velké uši. Vzhledově jde o opravdu velmi unikátní a krásnou kočku.
 • Je to energická a hravá kočka. Jde o velmi aktivní kočku, která miluje interaktivní hračky. Nudit se s touto kočkou opravdu nebudete.
 • Jde o inteligentní a zvídavou kočku, která ráda zkoumá své okolí. Ráda se také učí novým trikům a dovednostem.
 • Zároveň jde o velmi společenské a přátelské plemeno, které ocení častou pozornost svých majitelů. Jsou velmi oddané a bývají skvělými společnicemi.
 • Mají dobré lovecké instinkty. Pokud máte dům plný myší, po pořízení savanové kočky velmi rychle a rády zmizí.
 • Péče o srst je velmi snadná. I když mají středně dlouhou srst, není nutné jí často česat.
 • Chov této kočky je tak trochu výzvou, je spíše doporučována zkušenějším chovatelům. Tyto kočky jsou velmi inteligentní a hodně energické a je potřeba se jim opravdu pravidelně věnovat. Pokud tak toužíte po neobvyklé kočce s neobvyklým vzhledem, ale i povahou, bude pro vás savanová kočka správnou volbou.
 • Můžeme říct, že jde o exklusivní kočičí rasu. Patří mezi vzácná kočičí plemena a od tohoto faktu se odvíjí i velmi vysoká pořizovací cena. Toužíte-li po luxusní kočce, bude opět toto plemeno správnou volbou.

Kocici-plemeno-savanova-kocka (1)

Důvody, proč si NEpořídit savanovou kočku

 • Savanová kočka je luxus se vším všudy. Jde o vzácné a opravdu velmi drahé plemeno. Pro někoho výhodou, pro jiného nevýhodou.
 • Tyto kočky jsou velmi energické a zvídavé, není tak jednoduché je unavit. Je potřeba se jim věnovat a unavit jim hlavu i tlapky. Zpravidla to znamená mít k dispozici větší prostor, do kterého umístíte velké množství prolézaček, škrabadel a interaktivních hraček. Což také může trochu lézt do peněz.
 • Kočka si i ráda hraje se svým majitelem a vyžaduje jeho pozornost. Pokud tušíte že nebudete mít dostatek finančních prostředků a čas se kočce věnovat, zvažte pořízení jiného plemene.
 • Savanová kočka má silné lovecké instinkty, což se hodí pokud vás doma trápí hlodavci. Nevýhodou pak může být, že není příliš vhodná k dalším domácím mazlíčkům typu morčata nebo andulky. Pokud vlastníte podobné domácí parťáky a pouštíte je občas na volno po bytě, v přítomnosti savanové kočky to může být problém.
 • I když mezi blízkými předky savanové kočky je serval, vyžaduje tato kočka častou společnost svých lidských otroků, a nejlépe se cítí, když jí členové jedné domácnosti berou jako člena rodiny. Pokud vy i vaše rodina trávíte velkou část dne mimo domov, bude trpět psychicky.
 • Jde opravdu o velmi chytrou kočku, kterou se přímo doporučuje trénovat. Je tak vhodnější volbou k lidem se zkušenostmi s kočkami, ideálně i s tréninkem koček.
 • Jde opravdu o vzácnou kočku, bude tak pravděpodobně náročné najít volné kotě.

Kocici-plemeno-savanova-kocka (10)

Historie savanové kočky

Savanová kočka je unikátní kočičí plemeno se vším všudy. Její historie není příliš dlouhá, přesto velmi zajímavá. Počátky tohoto kočičího plemene se datují k roku 1986, kdy se začalo s cíleným šlechtěním této kočky. Plemeno bylo uznáno organizací TICA v roce 2001, většina dalších organizací tuto rasu uznala v roce 2006. Podobně jako bengálská kočka má i toto plemeno mezi předky kočky divokého původů. V případě savanové kočky došlo ke křížení servala stepního s kočkou domácí. Postupně vznikla zajímavý kočka s divokým vzhledem i povahou.

Kocici-plemeno-savanova-kocka (2)

Povaha savanové kočky

I když patříte mezi zapálené milovníky koček všeho druhu, pořízení právě savanové kočky si 2x rozmyslete. Kočce je potřeba se pravidelně věnovat, jde totiž o tvora plného energie. Divocí předci z africké savany se v krvi této zvláštní kočky nezapřou. Pokud nemá dostatek akce, bude se nudit a bude vymýšlet lumpárny. Nejčastěji se nuda a nevybitá energie projevuje u této kočky destrukcí. A protože jde o kočku s velkou silou, můžete počítat s velmi důkladně rozebraným bytem.

Kocici-plemeno-savanova-kocka (4)

Má silné lovecké instinkty, není tak doporučována k dalším domácím zvířatům typu křečci či andulky. Svou rodinu miluje z celého srdce a po pořádné hře se nechává nadšeně hladit a drbat. Zpravidla dobře vychází i s cizími lidmi. Jde o velmi chytré kočky, poměrně rády se učí různé triky. Jejich temperament ovšem výcvik může lehce komplikovat.

Kocici-plemeno-savanova-kocka (5)

Vzhled savanové kočky

Na první pohled jde poznat, že nejde o ledasjakou kočku. Předci v podobě divokého servala jsou krásně vidět. Kohoutková výška plemene může dosahovat i 50 cm. Dokonce jedna z koček tohoto zajímavého plemene jménem Scarlettz’s Magic je držitelkou světového rekordu v Guinnessově knize rekordů z roku 2006 jako nejvyšší domácí kočka na světě. Šlo ovšem o první kočku „nové generace“ toho plemene, měla tak v sobě ještě velmi velký podíl servala.

Kocici-plemeno-savanova-kocka (6)

Typický vzhled kočce dodávají vysoké štíhlé nohy zakončené kulatými tlapkami a osvalená postava. Na dlouhém krku nalezneme elegantní a relativně malou hlavu s trojúhelníkovitou tváří. Velké uši mají širokou základnu a jsou vysoko posazené. Výrazným znakem je tmavé tečkování, zpravidla na první pohled vypadá jako divoká kočka. Zajímavostí jsou „slzy“ u vnitřních koutků očí. Má poměrně široký ocas, který je středně dlouhý. Díky svým divokým předkům jde o poměrně veliké kočky, jejichž váha se pohybuje v širokém rozpětí 4,5-10 kg. Srst může být krátká až středně dlouhá a poměrně drsná na dotek, která přiléhá k tělu. Srst je doplněna měkkou podsadou. Mezi povolené zbarvení patří různé odstíny hnědé s tmavšími skvrnami, stříbrná s černými skvrnami, černá nebo černé s pálením (s šedivým nádechem).

Kocici-plemeno-savanova-kocka (7)

Savanová kočka v bodech

Velikost:

 • 4,5-10 kg

Srst:

 • Kratší až středně dlouhá a drsnější na dotek, přiléhá k tělu.

Zbarvení:

 • Různé odstíny hnědé s tmavšími skvrnami, stříbrné s černými skvrnami, černé nebo černé s pálením (s šedivým nádechem). Zbarvení je doplněné tmavým tečkováním.

Kocici-plemeno-savanova-kocka (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu