Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Peterbald je hravá a chytrá kočka, co nelíná

Peterbald je chytrá a hravá kočka, která zaujme jak svou povahou, tak svým vzhledem. Jde totiž o jedinečné plemeno, které se objevuje se srstí i bez srsti. Tato kočka je známá také pod názvem petěrsburgský sphynx a jde o novější kočičí plemeno. Pokud toužíte po netradiční kočce, určitě s tímto plemenem nesáhnete vedle.

Kocici-plemeno-peterbald (6)

V Čechách je peterbald spíše vzácnější plemeno. Má ovšem velmi příjemnou povahu a zároveň bezsrstá varianta kočky je vhodná k řadě alergiků. Kočka tak sice pomalu, ale jistě získává na popularitě. Toto netradiční plemeno je oddané a odvážné, zároveň je ale aktivní a společenská.

Kocici-plemeno-peterbald (10)

Důvody, proč si pořídit kočku peterbald

 • Peterbald je vhodná kočka jak pro milovníky perfektně uklizeného bytu, tak i lidi s menší alergií na kočky. A to především u bezsrsté variety tohoto kočičího plemene.
 • Krátkosrstá varianta kočky také není špatná. Srst je v tomto případě velmi krátká a není třeba jí vyčesávat a nemusíte se obávat nadměrným línáním.
 • Peterbald má elegantní vzhled a štíhlou postavu s dlouhými nohami a tenkým ocasem. Její výraz je často popisován jako expresivní a inteligentní. Plemeno je známé pro svou podobnost s orientálními kočkami a typické jsou pro tuto kočku velké uši a mandlové oči.
 • Jde o přátelskou kočku, která ráda tráví čas ve společnosti lidí. Je to velmi milující a oddaná kočka. Svým lidem se snadno přizpůsobí, dobře se snáší i s dalšími domácími zvířaty a zvykne se na téměř jakékoliv prostředí. Prostě ideální společnice.
 • Zároveň jde o inteligentní a hravé plemeno, které se nejen snadno učí, ale učí se i rádo. Výcvik by u kočky měl ideálně probíhat formou hry, pak s vámi bude nadšeně spolupracovat. Má ráda intelektuální výzvy a pokud nechceme, aby se začala nudit a vymýšlet lumpárny, pak je dobré jí poskytnout dostatek mentální stimulace. V kombinaci s hravou povahou je o zábavu s touto kočkou postaráno.
 • Je považována za hypoalergení plemeno. Mnoho milovníků koček, kteří trpí v souvislosti s kočkami některou z alergií, zvládá toto plemeno bez potíží.

Kocici-plemeno-peterbald (2)

Důvody, proč si NEpořídit kočku peterbald

 • Asi málokoho překvapí, že bezsrstá varianta kočky není vhodná k venkovnímu chovu. Ale i krátkosrsté variantě kočky bude lépe v bytě. Obě varianty nejsou odolné vůči většímu chladu a jsou snadno náchylné k nachlazení.
 • Bezsrstá i krátkosrstá kočka vyžaduje zvláštní péči o kůži. Obě varianty je potřeba občas vykoupat, a především bezsrstou variantu je potřeba v létě natírat krémem proti sluníčku, tedy pokud kočku pouštíte ven. Tyto kočky také produkují o něco více kožního mazu, než jiné kočky, což může být důvodem k častějším koupelím.
 • I když je toto plemeno považováno za hypoalergení, není vhodná pro všechny alergiky. Záleží, jaký typ alergie v souvislosti s kočkami máte. Zpravidla se doporučuje si dopředu vyzkoušet u chovatele či někoho známého, kdo tento typ kočky doma již má, zda nebudete na tuto kočku přeci jen reagovat.
 • Jde o kočičí plemeno, které miluje společnost lidí a vyžadují častou interakci s nimi. Pokud trávíte velkou část dne mimo domov a nechcete či nemůžete se kočce každý den věnovat, pak se raději poohlédněte po samostatnějším plemeni.
 • Peterbald je vzácnější kočka, především v našich končinách. Může být tedy oříšek sehnat kotě. Její vzácnost je také důvodem vyšší pořizovací ceny plemene.

Kocici-plemeno-peterbald (3)

Historie kočky peterbald

Peterbald patří mezi nová plemena. Vznikla cíleným křížením donského sphynxe a orientální kočky koncem 20. století. K tomuto šlechtění došlo v ruském Petrohradu, odkud je odvozen i název plemene. První vrh se narodil roku 1994. Cílem bylo vyšlechtit bezsrsté nebo krátkosrsté kočky, která by byla odolná a hezká zároveň. Zpočátku bylo využito více plemen, aby bylo dosáhnuto požadovaných vlastností i vzhledu. Nakonec vznikla kočka s elegnatním vzhledem, štíhlou postavou a tenkým ocasem. Vznikla kočka ve dvou variantách, bezsrstá a krátkosrstá.

Kocici-plemeno-peterbald (1)

Standard této kočičí rasy byl vytvořen během několika málo let a záhy získala tato rasa na popularitě nejen v Rusku, ale i ve zbytku světa. Je ceněna pro svůj unikátní vzhled a přátelskou povahu. Známá je i svou inteligencí, hravostí a velkou láskou k své rodině. Plemeno je organizací FIFe uznáno od roku 2011. Od té doby se plemeno běžně účastní výstav a soutěží. Především mimo Rusko jde stále spíše o vzácnější plemeno. Její popularita ve světě nicméně díky její přátelské povaze a netradičnímu vzhledu stále stoupá.

Kocici-plemeno-peterbald (4)

Povaha kočky peterbald

Peterbald je velmi milá kočičí společnice. Je milá, hravá, aktivní a velmi miluje lidi i další kočičí členy domácnosti. Je to společenská kočka, která ráda tráví čas ve společnosti lidí, ale i dalších koček. Pokud trávíte hodně času mimo domov a kočka je doma sama, tak psychicky trpí. I pokud máte možnost se kočce dostatečně věnovat, je většinou doporučováno tomuto plemeni pořídit kočičí kamarádku. Kontakt s člověkem je nicméně pro tuto kočku opravdu velmi důležitý. Kromě dalších koček se dobře snáší i se psy nebo dalšími zvířaty. Je to přítulná a chytrá kočka, která vás bude vítat a bude se vám doma držet v patách. Pořízení kočky tak zvažte, pokud toužíte spíše po samostatnější kočce.

Kocici-plemeno-peterbald (5)

Vzhled kočky peterbald

Peterbald je zajímavá především díky dvěma typům srsti, v kterých se může vyskytovat. Je běžné, že se koťata rodí s několika druhy srsti anebo zcela bezsrstá. Vyskytuje se s typem srsti brush, flock, a čas od času velur nebo straight. Pokud je kočka téměř nahatá, pak jde o typ s názvem flock – srst se jí zřídka objevuje v oblasti hlavy, tlapek nebo na břišev podobě chomáčků. V případě typu srsti s názvem brush je srst drsná. U typu srsti velur má kočka srst na 30 % těla. U typu srsti straight je běžně osrstěná kočka. Neobvyklé je i to, že se typ srsti během života kočky může změnit.

Kocici-plemeno-peterbald (7)

Například může začít růst, padat nebo měnit drsnot. Relativně často se tedy stává, že si pořídíte kočku typu flock a za pár měsíců či let může být kočka bez srsti. Ať má kočka jakýkoliv typ srsti, tak nelíná a je tak vhodnou volbou pro řadu alergiků (v závislosti na typu a intenzitě alergie). Kočka má elegantní, pružné a štíhlé tělo, které je dobře osvalené. Hlava kočky peterbald je klínovitá a po obou stranách se pozvolna rozšiřuje směrem nahoru k uším. Zašpičatělé uši jsou široké a velké. Oči mají mandlový tvar. Hmotnost kočky se pohybuje v rozmezí 3,5-7 kg.

Kocici-plemeno-peterbald (8)

Kočka peterbald v bodech

Velikost:

 • 3,5-7 kg

Srst:

 • Brush (hrubá), flock (kočka téměř nahá, najde se občasný chloupek na těle), velur (srst na zrhruba 30 % těla), straight (běžně osrstěná kočka).

Zbarvení:

 • Jakékoliv

Kocici-plemeno-peterbald (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu