Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Kurilský bobtail je chytrá kočka s krátkým ocáskem

Kurilský bobtail je mazlivá kočka, a to navzdory minulosti drsného lovce. Jde o originální kočku, která zaujme už svým vzhledem – je pro ni typický krátký ocásek. Tato kočka pochází z Ruska, kde se v divoké přírodě, v okolí Kurilských ostrovů, živila převážně lovem ryb. V průběhu tamních drsných zim ji často umrzal ocas, který se pod tímto vlivem postupně zkracoval.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (1)

Kurilský bobtail je dnes originálním kočičím společníkem s ocáskem dlouhým 5-8 cm. Kromě toho, že je ocas kratší, než je u většiny koček obvyklé, bývá i různě zakřivený. Tato kočičí rasa se živila především lovem ryb a dodnes jí zůstala láska k vodě. Pokud kočce čas od času dopřejete koupel, bude nadšená.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (10)

Důvody, proč si pořídit kurilského bobtaila

 • Kočka s unikátním vzhledem, to je kurilský bobtail. Této kočičí rase dodává netradiční vzhled především její krátký a různě zakřivený ocas.
 • Jde zpravidla o přátelskou a společenskou kočku, která dobře vychází s dětmi a zpravidla i dalšími domácími zvířaty.
 • Jednou z typických vlastností je i vysoká inteligence tohoto kočičího plemene.
 • Kurilský bobtail je aktivní kočka, která miluje pohyb. Zároveň je velmi hravá, ocení tak různé kočičí hry. Pokud se do hry zapojí i majitel, bývá nadšená.
 • Má hustou a odolnou srst, která se snadno udržuje. Srst netvoří chuchvalce, stačí tak občasné pročesání, abyste neměli byt plný chlupů.
 • Zpravidla jde o zdravější plemeno, s trochou štěstí byste s kočkou neměli trávit příliš času na veterině.
 • Pokud toužíte po jedinečné kočce, kterou jen tak někdo mít nebude, je pro vás kurilský bobtail správnou volbou. Mimo Rusko jde o vzácnější plemeno, kterým zaujmete nejen celoživotní milovníky koček.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (11)

Důvody, proč si NEpořídit kurilského bobtaila

 • Jde o aktivní a hravou kočku, která se potřebuje vydovádět. Zpravidla jí nejlépe unavíte, pokud se jí budete sami aktivně věnovat a s kočkou si hrát. Pokud tedy nemáte čas se kočce věnovat a trávíte velkou část dne mimo domov, raději se poohlédněte po jiném plemeni. Pokud se kočku dostatečně neunavíte, může se začít nudit a bude vymýšlet lumpárny.
 • Miluje lidskou společnost. Jak bylo zmíněno, s lidmi si i velmi ráda hraje a dovádí. Pokud s kočkou nebudete trávit dostatek času a nebudete se jí věnovat, bude se nejen nudit, ale bude trpět i psychicky.
 • I když se srst kočky udržuje poměrně snadno, stále musíte počítat s občasným vyčesáním. Pokud vás péče o srst nebaví vůbec, raději se poohlédněte po plemeni, které má 100% bezúdržbovou srst.
 • Jde o vzácnější plemeno, sehnat kotě může být poměrně obtížné. Zároveň počítejte s tím, že při nákupu kočky této rasy budete muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (12)

Historie kurilského bobtaila

Kurilský bobtail byl poprvé objeven na Kurilských ostrovech roku 1950. Až o 30 let později se tyto milovnice vody dostali poprvé na pevninu. Až v té době se začalo s cíleným chovem tohoto unikátního kočičího plemene. Několik dalších let se chov udržel v Rusku, dnes jsou kočky rozšířené po celém světě, včetně České republiky. Oficiálnímu uznání plemene se dostalo v roce 1995. Mezinárodní organizace FIFe ovšem plemeno uznala až roku 2004, a to za pomoci ruské chovatelské organizace.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (13)

Povaha kurilského bobtaila

Kurilský bobtail je vyrovnaná a klidná kočka, která je vhodná pro lidi, kteří samy milují klid a ticho. Obecně mají kočky dobrý vliv na snižování stresu. Kurilský bobtail ovšem svou klidnou povahou dokáže vyzařovat ještě o něco větší dávku klidu, než další kočky, a to díky jejich příjemné a klidné povaze. Jde o velké mazlíky, kteří milují svého člověka a budou ochotné se s ním mazlit od rána do večera. Již při vašem příchodu vás budou nadšeně vítat a jen co budou mít možnost, začnou se tulit.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (14)

Tyto kočky milují přítomnost svého člověka, a i co nejčastější kontakt s ním. Pokud tedy toužíte po plemeni, u kterého je velká šance, že se s vámi bude chtít mazlit od rána do večera, bude pro vás tato kočka ta pravá. Pro tuto kočku je důležité přijímat co nejvíce lásky a pozornosti, pokud na mazlení samy nejste, a navíc trávíte většinu času mimo domov, pak pro vás toto plemeno nebude to pravé. Tyto kočky bez dostatku pozornosti psychicky trpí. Zpravidla toto plemeno dobře vychází i s dalšími zvířaty, možností je tak pořídit této kočce nějakou společnici.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (15)

Vzhled kurilského bobtaila

Kurilský bobtail je středně velká kočka s robustnější stavbou těla. Kočky mají silnou kostru a dobře osvalené tělo. Jsou to silné kočky, které díky svému původu a stavbě těla snadno zvládají i drsnější podmínky. Hlavním poznávacím znamením tohoto kočičího plemene je jejich krátký ocas.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (2)

Mezi tradiční zbarvení plemene patří tzv. přírodní barvy, s bílými skvrnami a kresbou srsti, ale i bez nich. Srst kurilského bobtaila je delší a je potřeba ji pravidelně rozčesávat, aby se v ní nedělali chuchvalce. Standardem jsou připuštěny všechny zbarvení a jejich kombinace, až na color-point a habeřské. Kocouři bývají o něco mohutnější než kočky. Kocouří váží okolo 5-6 kg, kočky okolo 3-4 kg.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (8)

Kurilský bobtail v bodech

Velikost:

 • Kocouři váží cca 5-6 kg. Kočky váží cca 3-4 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá

Zbarvení:

 • Jakékoliv tzv. přírodní a různé kombinace.

Kocici-plemeno-kurilsky-bobtail (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu