Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Nebelung je aktivní a hravá kočka

Nebelung je kočka, která zaujme jak svým netradičním jménem, tak svým úchvatným vzhledem. Jde o kočku se stříbřitě modrou srstí a třpytivýma zelenkavýma očima.

Nebelung (9)

Jde o krásku, která zaujme na první pohled každého. Zároveň jde o přátelskou a hravou kočku, která má ráda lidskou společnost a ráda se mazlí. Pokud toužíte po vzácnější a zároveň nádherné kočce s přátelskou povahou, bude pro vás nebelung tou správnou volbou.

Důvody, proč si pořídit kočku nebelung

 • Kočka nebelung je velmi přátelská a miluje společnost dalších lidí i koček. Svému majiteli jsou tyto kočky velmi oddané a jsou rády v jeho společnosti. Jsou tak vhodnou volbou pro lidi, kteří mají možnost trávit více času v jejich přítomnosti.
 • Jde o chytrou kočku, která nejen že zvládne učení různých triků, ale bude se je také ochotně učit.
 • Měkoučká a hedvábná srst této kočky vybízí k pohlazení.
 • I když jde o kočku s chundelatou srstí, je vhodná pro lidi s menší alergií.
 • Srst kočk nebelung sice vyžaduje pravidelné rozčesávání, přesto je o něco méně náročná na péči než srst podobně chundelatých koček.
 • Jde o novější plemeno, které není zatíženo vážnějšími zdravotními potížemi. S troškou štěstí byste neměli trávit s tímto plemenem příliš času na veterině.
 • Tyto kočky jsou aktivní a hravé. Milují, když se do hry zapojí i jejich člověk. Pokud se kočkám rádi věnujete a hrajete si, bude pro vás toto plemeno to pravé.

Nebelung (1)

Důvody, proč si NEpořídit kočku nebelung

 • Toto plemeno je velmi společenské, miluje lidskou společnost. Zároveň si nárokuje lidskou pozornost a vyžaduje interakci majitele při hrách. Také se velmi rády mazlí, touha po mazlení jim vydrží i několik hodin v kuse. Pokud toužíte po více samostatném kočičím plemeni, raději se poohlédněte jinde.
 • Nebelung je energická kočka, která je poměrně náročná na pohyb. Především kočce žijící v bytě je potřeba zajistit dostatek pohybu, škrabadel, prolézaček atd. Což například v menším městském bytě může být problém.
 • Kočka nebelung miluje společnost, ocení jak tu lidskou, tak i přítomnost další kočky. Pokud trávíte mnoho času mimo domov, určitě pořiďte této kočce kočičího parťáka. Nebo se raději poohlédněte po nějakém kočičím samotáři. Tyto kočky totiž psychicky trpí, pokud se cítí osamělé.
 • Nebelung má krásnou delší srst, díky které na první pohled zaujme. Tato srst vyžaduje péči v podobě pravidelného rozčesávání. I když existují kočky s náročnější péčí o srst, přesto vám vyčesávání této kočky chvíli zabere. Pokud se nicméně nechcete věnovat rozčesávání kočky a mít byt plný chlupů, raději se poohlédněte po jiném plemeni.
 • Tyto kočky mají rády jídlo, bohužel mají i tendenci snadno přibírat na váze. Doporučuje se tak soustředit se na kvalitní žrádlo pro toto plemeno a hlídat mu velikost porce. V případě nadváhy kočky totiž můžete počítat s řadou zdravotních problémů u jinak zdravého plemene.
 • V Čechách jde o vzácnější plemeno, může být proto poměrně obtížné sehnat kotě. I z tohoto důvodu je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Nebelung (3)

Historie kočky nebelung

Kočka nebelung je novější plemeno, které vzniklo v severní Americe v průběhu 80. letech minulého století. Tehdy došlo k náhodnému zkřížení dvou koček ze sousedství – krátkosrsté kočky Elsy s dlouhosrstým kocourkem, který se podobal ruské modré kočce. V prvním vrhu roku 1984 a ve vrhu o rok později se objevilo po jednom kotěti s modrou polodlouhou srstí. Majitelka si tato koťata nechala a pojmenovala je podle dvou postav z německé hrdinné ságy o Nibelunzích: Siegfried a Brunhilda. S ohledem na tato dvě první koťata a jejich jména vznikl později název plemene, Nebelung.

Nebelung (4)

Coru Cobbovou zaujal vzhled i povaha koťat a rozhodla se pro cílené šlechtění nově vzniklého plemene. Spojila se s TICA (Mezinárodníasociací koček), která jí za pomoci genetičky Dr. Solveig Pfuegerové, pomohla se vznikem standardu nově vznikajícího plemene. Hlavní inspiraci hledala Cora Cobbová v standardu ruské modré kočky. Hlavním rozdílem mezi nebelung kočkou a ruskou modrou je v délce srsti, ruská modrá má krátkou srst, kdežto nebelung polodlouhou.

Nebelung (7)

Původní název plemene zněl „nibelung“, s odkazem na jména prvních koťat, ale později byl název lehce pozměněn na „nebelung“. Toto slovo je odvozeno od slova „nebel“, v češtině má význam „mlha“, což souvisí nejen s původním názvem, ale i stříbřitou barvou koček. Plemeno bylo uznáno již roku 1987, a to organizací TICA. Organizace FIFe (Federation Internationale Féline) toto plemeno prozatím neuznala.

Nebelung (6)

Povaha kočky nebelung

Kočka nebelung svým tajuplným vzhledem zaujme na první pohled. Jde o elegantní kočku, která je velmi mazlivá a zpravidla vydrží hlazení po dlouhou dobu. Jde také o hravou kočku, která si bude nadšeně hrát od rána do večera. Zároveň jde o plemeno, které ocení stereotyp. Čím víc budete dodržovat zavedený program, tím bude spokojenější.

Nebelung je zvědavé plemeno, které ocení bezpečné místo na balkoně či u okna, odkud bude moc pozorovat dění na ulici či na zahradě. Jde o kočku, která miluje společnost. Pokud trávíte velkou část dne mimo domov, pořiďte kočce další kočičí společnici. Nicméně miluje čas strávený se svým člověkem, na kterého se velmi váže. Pokud víte, že na kočku nebudete mít příliš času, raději se poohlédněte po jiném kočičím plemeni. Nebelung má tendenci upínat se na jednoho člověka, je i vhodnější do domácnosti o co nejmenším počtu lidských obyvatel, ideální volbou je do domácnosti s jedním člověkem. Není příliš vhodnou volbou do domácnosti s menšími dětmi. Pokud jsousoučástí domácnosti děti, poučte je jak se ke kočce správně chovat. Zároveň umožněte kočce se před dětmi schovat v momentě, kdy na ně nebude mít náladu.

Nebelung (2)

Vzhled kočky nebelung

Nebelung na první pohled zaujme svou elegantní, ladnou a svalnatou stavbou těla. Jde o středně velké plemeno kočky, jehož váha se pohybuje mezi 4-7 kg, kocouři bývají o trošku těžší než kočky. Končetiny nebelunga jsou středně silné a delší. Tlapky jsou oválné. Velké uši jsou mírně zašpičatělé a umístěné jsou na klínovité hlavě. Ocas je o trochu delší než zbytek těla.

Mezi výrazné a typické znaky nebelungů je polodlouhá „modrá“ srst. Z genetického hlediska jde o zředěnou černu barvu. Zbarvení srsti způsobuje tzv. „ticking“ efekt, tedy stříbřitý lesk způsobený stříbřitými konečky srsti. Podle standardu na srsti nemají být žádné znaky, jako jsou pruhy nebo skvrny. Případné znaky na srsti se nicméně ustálí až okolo 2 let kočky. U mladších koťat se občas vyskytuje drobně prosvítající kresba, která by ovšem měla časem zmizet. Zbarvení očí nebelunga se pohybuje od žlutozelené až po čistě zelenou.

Nebelung (8)

Kočka nebelung v bodech

Velikost:

 • 4-7 kg

Srst:

 • Středně dlouhá, hedvábná, hustá.

Zbarvení:

 • Modré se stříbřitým leskem.

Nebelung (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu