Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Egyptská mau chodí na vodítku a umí aportovat

Egyptská mau je elegance sama. Její vznešenost umocňuje i její záhadný původ. O původu tohoto jedinečného plemene koluje celá řada mýtů a legend. Například se říká, že mezi předky tohoto plemene patří kočky, které byly pohřbívány se svými pány, faraony. Ať to bylo jakkoliv, jde o jedno z nejstarších kočičích plemen světa.

Egyptska-mau (12)

Název kočky egyptská mau jednoduše odkazuje na původ tohoto plemene. Kočka pochází opravdu z Egypta a slovo mau je z egyptštiny. Význam slova mau je prostý, znamená kočka. Někdy tedy můžeme nalézt toto plemeno pod názvem egyptská mau, jindy pod názvem egyptská kočka. Egyptská kočka patří mezi velmi inteligentní kočičí rasy. Také miluje, když je středem pozornosti. Asi málokoho překvapí, že egyptská mau bude šéfovat celé domácnosti, bez ohledu na počet jejich členů.

Egyptska-mau (1)

Důvody, proč si pořídit egyptskou mau

 • Egyptská kočka zaujme svým nezaměnitelným vzhledem, který je typický pro tuto kočku. Jejich srst je stříbřitá s tmavšími skvrnami, což jim dodává vzhled divokých koček. Jejich celkový vzhled je atletický a zároveň velmi elegantní.
 • Egyptská mau je inteligentní i hravá zároveň.
 • Mají také rády interakci se svými majiteli, tedy nechávají se od nich cvičit i si s nimi rády hrají.
 • Srst tohoto kočičího plemene je jemná a hebká a zároveň téměř neúdržbová. Stačí jí čas od času vyčesat.
 • Toto plemeno má energie na rozdávání a je nutné je důkladně unavit. Je tak vhodnou volbou pro lidi, kteří s kočkou rády tráví čas a budou si s kočkou rádi hrát.
 • I když jde o jedno z nejstarších plemen světa, jedná se o relativně zdravé kočky. S troškou štěstí byste neměli trávit příliš času na veterině.
 • Zároveň jde o dlouhověké plemeno, které vám bude dělat radost okolo 15 let.
 • Pokud toužíte po kočce se zajímavou historií a s kulturním významem, s egyptskou mau nesáhnete vedle. Tyto kočky byly v Egyptě spojovány s egyptskými bohy a bohyněmi.

Egyptska-mau (10)

Důvody, proč si NEpořizovat egyptskou mau

 • Jde o aktivní plemeno, které je nabité energií. Především pokud nebudete pouštět kočku ven, je potřeba počítat s tím, že si bude chtít vybít energii doma. Velké množství hraček je tak nutností. Mimo jiné bude chtít kočka do hry zapojovat i své majitele. Pokud tedy netoužíte po tom zakopávat o kočičí hračky po celém bytě a trávit každý den hrou s kočkou, raději se poohlédněte po samostatnějším plemeni.
 • Egyptská kočka je velmi inteligentní a je ochotná se nechat cvičit. Mnoho chovatelů výcvik kočky přímo doporučuje, aby se kočka snadněji unavila. Zároveň je dobré kočku natrénovat na pravidla domácnosti. Pokud tak neučiníte, nebudete to s ní mít jednoduché.
 • Jde o vzácnější plemeno se zajímavou historií. Od toho se odvíjí i cena tohoto plemene. Počítejte s tím, že pokud po tomto plemeni toužíte, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.
 • I když jde v zásadě o zdravé plemeno, řada jedinců trpí na zubní kámen. Je poroto potřeba zuby pravidelně kontrolovat a případný nástup zubního kamene rychle řešit. Některé kočky tohoto plemene také trpí na kožní problémy.
 • Řada jedinců tohoto plemene je nejen náročná na pozornost, ale jsou také dominantní. Před pořízením kočky je s tím třeba počítat a zamyslet se nad tím, zda si s tímto chováním u kočky poradíte.

Egyptska-mau (11)

Historie egyptské mau

Původ kočky sahá do starověkého Egypta, zhruba do doby před 3500 lety. O vzniku tohoto plemene se traduje řada pověr a mýtů. Kresby předků tohoto plemene můžeme nalézt na nástěnných malbách starověkého Egypta. Podle legend byly předchůdci těchto koček pohřbívány se svými pány. V Egyptě byly kočky podle doložených dokumentů posvátné a zároveň šlo o praktické společníky – lovily myši v zásobnících obilí. Přesný původ tohoto plemene není znám.

Egyptska-mau (2)

Moderní historie plemene se datuje od roku 1952, kdy si několik koček přivezla ruská kněžna Natálie Trubecková do USA, kde posléze začala s cíleným chovem tohoto jedinečného plemene. V letech 1953 a 1954 se narodily první vrhy. Protože šlo v té době o jediné kočky tohoto plemene v USA, bylo vyšší rizika, že se objeví zdravotní problémy spojené s příbuzenským křížením. Až začátkem 80 let byl do USA dovezen pár egyptských mau chycených v zoo v indickém Dillí. Za pomoci těchto koček se do americké chovné linie přenesla lesklá srst a vylepšila se jasnost a kontrast skvrn. Do Evropy se první kočky tohoto jedinečného plemene dostaly až roku 1988. Evropská chovatelská organizace FIFe egyptskou kočku oficiálně uznala až v roce 1994.

Egyptska-mau (3)

Povaha egyptské mau

Egyptská kočka je i povahově svérázné plemeno. Je to opravdu „šéfová“ se vším všudy. Má tendenci se vázat na své věci, a to jak na svého páníčka, tak na hračky. Zároveň je velmi přítulná. Nicméně má tendenci úzce se vázat pouze na své lidi, k cizím lidem (především pokud se s nimi nevídá častěji), bývá rezervovaná. Jde o chytré kočky, které nejen že se snadno učí, ale i se chtějí učit. Pokud kočku chováte doma, pak jí lze například naučit chodit na vodítku nebo jí naučit aportovat.

Egyptska-mau (5)

Jde o hodně aktivní a obratné plemeno koček, často jí je tak o něco lépe venku, než pouze uvnitř. Pokud jí chcete chovat v bytě, není ideální volbou do garsonky, ale do prostorného bytu, kde bude mít velké množství škrabadel, prolézaček a hraček. Také bude nutné se kočce o to intenzivněji věnovat, jde totiž opravdu o velmi energickou kočku, která svou energii potřebuje vybít. Jednou z možností je také kočce pořídit kočičího kamaráda, s kterým bude mít možnost se vydovádět. Především pokud trávíte velké množství času mimo domov a nebudete mít možnost se kočce důkladně věnovat. Pokud je kočka nespokojená, dá vám to vědět především hlasitým mňoukáním. Mňoukáním vás bude i vítat.

Egyptska-mau (4)

Vzhled egyptské mau

Hmotnost egyptské mau se zpravidla pohybuje mezi 2,5 - 5 kg, patří tak mezi středně velké kočky. Má svalnaté tělo, zároveň působí elegantním dojmem. Její pohyb připomíná chůzi geparda. Hlava má klínovitý tvar, zároveň je zaoblená. Mandlově tvarované oči jsou zešikmené a dodávají kočce orientální vzhled. Větší uši jsou posazené daleko od sebe a špičky uší jsou zaoblené. Její srst je typicky tečkovaná a zároveň se třpytivě leskne. Tečky jsou kulaté a rovnoměrně rozmístěné, také kontrastují se základní barvou. Kresba na čele musí být sestavena ve tvaru písmene M. Mezi uznané zbarvení patří stříbrná, bronzová a kouřová. Občas se objevují černé či cínové, ty ovšem nesmí být nadále zařazeny do chovu. V současnosti se jedná o jedinou přirozeně skvrnitou chovnou kočku na světě.

Egyptska-mau (6)

Egyptská mau v bodech

Velikost:

 • 2,5 - 5 kg

Srst:

 • Hebká, lesklá, krátká.

Zbarvení:

 • Stříbrné, kouřové a bronzové. V současnosti jde o jedinou chovnou kočku s tečkovanou kresbou.

Egyptska-mau (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu