Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Americká krátkosrstá kočka potřebuje spoustu místa

Americká krátkosrstá kočka vzhledově připomíná kočku evropskou. Tato podoba není náhodná, toto plemeno totiž vzniklo za pomoci koček dovezených v průběhu kolonizace. 

Plemeno-americka-kratkosrsta-kocka (4)

Americká krátkosrstá kočka je středně velká až velká. Jde o velmi inteligentní kočky, které jsou i do vysokého věku aktivní a hravé. Je to velmi společenské plemeno, které miluje lidi a toleruje i další domácí zvířátka, včetně psů.

Plemeno-americka-kratkosrsta-kocka (2)

Důvody, proč si pořídit americkou krátkosrstou kočku

 • Jde o chytrou a zvídavou kočku, která si s vámi bude nadšeně hrát.
 • Je velmi přizpůsobivá, snadno si zvykne jak v bytě, tak i venku. Ocení i možnost pobývat přes den venku a občas se zajít podívat do baráčku.
 • Americká krátkosrstá kočka je opravdu velmi zvědavá. Pokud jí chováte v bytě, ocení možnost procházek na postroji.
 • Je to přátelská a tolerantní kočičí rasa, velmi dobře vychází s dalšími zvířaty v jedné domácnosti, včetně psů.
 • Je to velmi dobrý lovec. Pokud vaši domácnost sužují myši, pak pořízení americké krátkosrsté kočky je dobrou volbou.
 • Velmi ráda tráví čas v přítomnosti člověka. Ráda lidí zabaví hrou, ale i vedle nich jen tak lenoší při sledování televize či čtení knihy.

Plemeno-americka-kratkosrsta-kocka (12)

Důvody, proč si NEpořizovat americkou krátkosrstou kočku

 • Inteligence a hravost do vysokého věku americké krátkosrsté kočky může být i nevýhodou. Vyžaduje větší prostor, v kterém bude pobývat, pořádné škrabadlo a spoustu hraček.
 • Je také třeba se jí občas věnovat, především pokud jí nepouštíte ven. Jinak se začne nudit.
 • U tohoto kočičího plemene je třeba počítat se spoustou chlupů. Pořád a všude.
 • Velmi rády tráví čas ve společnosti člověka. Je tak vhodná k člověku, který s ní bude rád trávit větší množství času. Pokud trávíte větší část dne mimo domov či často jezdíte pryč i na několik dní a kočka by tak často zůstávala sama doma, raději se poohlédněte po samostatnějším plemeni.
 • Tyto kočky jsou hravé a milují lov. Jsou tak náročné na pohyb. Je třeba si s nimi hrát (ideálně aspoň pár minut každý den) a vybít tak jejich přebytečnou energii.

Plemeno-americka-kratkosrsta-kocka (13)

Historie americké krátkosrsté kočky

V průběhu starověku a středověku bylo poměrně běžné, že se brali kočky na palubu lodi, a to především na dlouhé trasy po moři. Důvod je prosty – kočky na lodi lovily myši. Různá kočičí plemena se tak rozšířila do dalších částí světa. Do Ameriky se tímto způsobem dostaly kočky s prvními kolonizátory v průběhu 15. století. Kočky se rozšířili po celém kontinentu a postupně vzniklo několik plemen. Kočky se i v Americe využívaly k tradičnímu účelu, tedy lovu myší. Později se ustálil vzhled a povaha americké krátkosrsté kočky a vznikl cílený chov tohoto plemene. Americká krátkosrstá kočka je vlastně ekvivalent kočky evropské.

Plemeno-americka-kratkosrsta-kocka (9)

Povaha americké krátkosrsté kočky

Americké krátkosrsté kočky jsou zvědavé a chytré. Jde o plemeno, které lze bez potíží chovat i s dalšími zvířaty, včetně psů – nejen že je dokážou tolerovat, ale i se s nimi umí spřátelit. Tato kočka je hravá po celý život, nikdy se s ní nebudete nudit. Bude spokojená ve větším prostoru s velkým množstvím hraček, za pomoci kterých se zabaví. Jejich zvídavost lze využít, jde o plemeno, kterému nevadí vyrazit na procházku na postroji. Zároveň jde o společenské kočky, které tráví, pokud možno co nejvíce času v přítomnosti člověka, a to nejen hrou, ale i když odpočívají. Jde také o velmi dobré lovce, upřednostňují proto hry, které simulují lov.

Plemeno-americka-kratkosrsta-kocka (11)

Péče o toto plemeno není nijak náročná, stačí jednou týdně vykartáčovat. Jde o inteligentní a energickou kočku, je třeba jí důkladně zabavit. Stabilní a velké škrabadlo je základ, chybět by nemělo ani větší množství hraček. Tyto kočky ocení i hlavolamy, které potrápí jejich hlavičku. Jsou to odvážné kočky, které hravě zvládnou jak pobyt venku, tak i pobyt v bytě či kombinaci obojího.

Plemeno-americka-kratkosrsta-kocka (14)

Vzhled americké krátkosrsté kočky

Americká krátkosrstá kočka je středně veliké plemeno. Má široký hrudník a mohutnější stavbu těla. Čtvercovitá tlamička s mírně prohnutým nosem je umístěna na hlavě, která je delší než širší. Oči jsou kulaté a posazené daleko od sebe. Zaoblené uši jsou také umístěné daleko od sebe. Osvalené nohy s těžkými kostmi jsou zakončené silnými a kulatými tlapkami. Široký ocas je středně dlouhý a je zakončen zakulacenou špičkou. Hustá srst je krátká a hebká, v zimě získává na objemu. Jde o plemeno, které je považováno za jedno z přírodnějších, je tedy uznáno pouze přírodní zbarvení. Barva očí je pak závislá na celkovém zbarvení kočky. Váha kočky se pohybuje mezi 3,5-7 kg.

Plemeno-americka-kratkosrsta-kocka (7)

Americká krátkosrstá kočka v bodech

Velikost:

 • Váha kočky se pohybuje mezi 3,5-7 kg.

Srst:

 • Krátká, hustá a lesklá

Zbarvení:

 • Všechny přírodní barvy, barva očí pak koresponduje se zbarvením srsti.

Plemeno-americka-kratkosrsta-kocka (15)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu