Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Evropská kočka je originál každým coulem. Stěží najdete dvě stejné

Evropskou kočku si s ohledem na její vzhled snadno mnoho laiků splete s kočkou domácí. Vzhledem jí sice podobná je, ale jak ve vzhledu tak v povaze najdete rozdíly. Evropské kočky jsou velmi hravé a ocení místo, kde se budou moci vyblbnout.

Kocici-plemeno-evropska-kocka (8)

Velké množství škrabadel a hraček v domácnosti (především pokud kočku chováte v bytě bez přístupu ven) je samozřejmostí. Když se kočka náležitě vyhraje a utahá, ráda si k vám přijde lehnout do postele či na gauč.

Důvody, proč si pořídit evropskou kočku

 • Různorodá velikost i zbarvení – u evropských koček si vybere každý. V zásadě jde o krásné a elegantní kočky.
 • Jde o samostatné kočky, které od vás budou vyžadovat občasnou hru, ale nebudou vás sledovat na každém kroku. Pokud nejste moc často doma, tyto kočky si s tím moc hlavu dělat nebudou.
 • Nevyžadují zvláštní péči o srst. Stačí čas od času vyčesat a počítat s častým výskytem chlupů.
 • Je vhodná do bytu i do baráčku s přístupem ven.
 • Při pobytu v bytě od vás bude vyžadovat častější pozornost, než když bude mít možnost zabavit se venku. Se zásobou škrabadel a možností sledovat dění venku z okna si ovšem velkou část dne vystačí sama.

Kocici-plemeno-evropska-kocka (13)

Důvody, proč si NEpořizovat evropskou kočku

 • Jsou to samostatní tvorové, které vás velkoryse trpí ve své domácnosti. Pokud toužíte po mazlivé kočce, která vám bude nadšeně příst na klíně, poohlédněte se po jiném plemeni.
 • Povaha těchto koček může být poměrně hodně rozmanitá. Pokud toužíte po konkrétních povahových vlastnostech, zaměřte se na rodiče koťátek, povaha je u těchto koček ve velké míře (ale ne 100%) daná geneticky. Hledání vhodné chovné stanice vám „na míru“ může zabrat poměrně dost času.
 • Jsou snadno zaměnitelné s „klasickou“ kočkou domácí.

Kocici-plemeno-evropska-kocka (6)

Historie evropské kočky

Přesný vznik tohoto plemene je lehce opředeno záhadou. Plemeno pravděpodobně vzniklo křížením evropské divoké kočky s africkou divokou kočkou, která se dostala do Evropy díky Římanům. Jejich využití bylo zpočátku ryze praktické – chránily zásoby před hlodavci. Přesnější zmínky o tomto kočičím plemeni lze vysledovat až kolem roku 1925, kdy vznikl první oficiální standard tohoto plemene, a to ve Velké Británii. S oficiálním vznikem tohoto plemene začali být pravidelně kočky vystavovány. Posuzovány a hodnoceny byly v jedné kategorii s britskými krátkosrstými kočkami. Během 80. let 20. století došlo k oficiálnímu odlišení těchto dvou plemen. Evropské kočky jsou dnes rozšířené po celé Evropě. Největší popularitu ovšem získali především ve Skandinávii, zejména ve Finsku.

Kocici-plemeno-evropska-kocka (12)

Povaha evropské kočky

Evropské kočky jsou individálové, a to každým coulem. Každá je originál. Jedna kočka je velmi mazlivá, jiné jsou odtažité, další s vámi stráví večer na gauči vedle vás a druhá vám bude spokojně příst na klíně, další na sebe nenechá nikdy sáhnout a některé se přijdou nechat pohladit, ale do náruče se vzít nenechají. Do značné míry lze odhadnout povahu kotěte podle povahy rodičů. Ve většině případů jsou tyto kočky velmi zvědavá a milují sledování okolí z okna. Velmi jednoduše se přizpůsobí chodu domácnosti.

Velice důležité jsou ovšem základy, které koťata dostanou od chovatele, je třeba být pečlivý při výběru vhodné chovné stanice, která bude vyhovovat vašim požadavkům a zároveň nic nezanedbá. Většina evropských koček dobře vychází s dalšími zvířecími členy domácnosti. Jen u některých se projeví teritoriální chování, díky kterém špatně snáší jiné zvířecí členy domácnosti.

Kocici-plemeno-evropska-kocka (1)

Vzhled evropských koček

Lze je snadno zaměnit za kočky domácí, a to s ohledem na jejich vzhled i zbarvení. Robusní tělo je svalnaté a středně velké až velké s kulatou osvalenou hrudí. Hustá srst je krátká a lesklá s velmi rozmanitou škálou barev od jednobarevných, přes želvovinové, tygrované nebo mramorované. Jejich hlava je relativně velká a kulatá. Středně velké uši jsou mírně zakulacené, oči polokulaté a většinou žluté, zelené nebo oranžové. Barva očí by měla korespondovat s barvou srsti. Vzácněji se objevují tyto kočky v bílé barvě, v takových případech mají oči modré nebo má každé oko jinou barvu. Silnější, středně dlouhé nohy mají kulaté tlapky. Ocas je u kořene silnější a postupně se zužuje do zakulacené špičky.

Kocici-plemeno-evropska-kocka (10)

Evropská kočka v bodech

Velikost:

 • 3,5-7 kg

Srst:

 • Hustá a krátká

Zbarvení:

 • Velmi rozmanitá škála barev od jednobarevných, přes želvovinové, tygrované nebo mramorovanou.

Kocici-plemeno-evropska-kocka (2)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu