Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Perská kočka je elegán s rozplácnutým čumáčkem

Kočky patří mezi populární domácí mazlíčky. Mezi různými kočičími plemeny patří perské kočky mezi ty nejznámější. Perská kočka je krásné huňaté zvíře, jehož oblíbenou činností je polehávání v pelíšku nebo na gauči.

Kocici-plemeno-perska-kocka (7)

Toto plemeno nevyžaduje větší pozornost od svého lidského otroka a je ochotná ve vlastní domácnosti tolerovat i děti nebo i další zvířata.

Důvody, proč si pořídit perskou kočku

 • Jde o klidnou a vyrovnanou kočku, která má ráda svůj klid a nevyžaduje příliš pozornosti od svého majitele.
 • Miluje svůj klid. Víceméně ocení, když jí necháte každý den pár hodin samotnou doma. Je tak vhodná pro zaměstnané lidi, kteří přesto touží po čtyřnohé elegantní společnici.
 • Je to jedna z nejrozšířenějších papírových koček. Pokud toužíte tedy po šlechtěné kočičí krasavici, sehnat perskou kočku za rozumný peníz se vám pravděpodobně povede poměrně snadno.
 • Jde o jedno z nejstarších kočičích exotických plemen, které bylo oblíbené mezi šlechtici a současnými celebritami. Mezi hrdé majitelky tohoto plemene patřila Marilyn Monroe nebo královna Viktorie.
 • Tyto kočky jsou vhodné do městského bytu. Jde o kočičí rasu, která byla vyšlechtěna pro pobyt v bytě a při pohybu venku by patrně dlouho nepřežila.
 • Dobře vychází jak s jinými kočkami, tak dalšími zvířaty. Dobře vychází i s dětmi, pokud si s ní čas od času rozumně pohrají, ale zároveň ji dokáží nechat v klidu.
 • Nemá ráda hluk, hodí se tak do klidné domácnosti.

Kocici-plemeno-perska-kocka (9)

Důvody, proč si NEpořizovat perskou kočku

 • Dlouhá hedvábná srst dodává těmto kočkám na eleganci, ale řadě lidí může život znepříjemnit. Perské kočky je třeba pravidelně kartáčovat. Zároveň musíte počítat s tím, že budete celoročně nacházet chlupy po celém bytě.
 • Kromě dlouhé srsti má i typický výraz v obličeji, tedy rozpláclý čumáček. Tento tvar čumáku a dlouholetá genetická výbava toto plemeno předurčuje k řadě zdravotních problémů s očima a nosem.
 • Pokud chcete kočku do domku se zahrádkou s tím, že by pomáhala třeba i lovit myši, sáhněte po jiném kočičím plemeni. Toto plemeno je spíše línější a vyhovuje mu lenošení na gauči, nikoliv lov hlodavců a pobíhání po venku.
 • Nemá ráda hluk. Pokud si rádi pouštíte hlasitě hudbu, máte hlučnější děti či hlučnou práci, není to kočka pro vás.

Kocici-plemeno-perska-kocka (12)

Historie perské kočky

Perské kočky jsou jedním z nejstarších kočičích plemen na světě. Jak jejich název napovídá, vyšlechtěny byly na území Persie, tedy dnešního Íránu. Do Evropy se tyto kočky dostaly díky Pietru della Vallemu, italskému cestovateli, kterému tyto kočky učarovaly, a to již v 17. století. Po jejich prvotním příjezdu do Evropy se začalo s jejich křížením s angorskými kočkami. Jejich podoba se ustálila během šlechtění ve 20. století. Poměrně krátce po jejich příjezdu do Evropy se Peršanky staly symbolem luxusu, moci a bohatství. Málokoho tak překvapí, že první majitele si tyto kočky našly především mezi evropskou šlechtou. Dnes jde o jedno z nejpopulárnějších plemen mezi všemi kočičími milovníky.

Kocici-plemeno-perska-kocka (10)

Povaha perské kočky

Perské kočky jsou jedno z nejklidnějších plemen a většinou nevyžadují pohyb venku. Zároveň jde o kočičí samotáře, obejdou se tedy i delší dobu bez přítomnosti člověka. Pokud doma netrávíte moc času, a přesto toužíte po chlupatém elegantním společníkovi, může být perská kočka tou správnou volbou. S tím souvisí i jejich určitá lenost, kterou i mezi dalšími plemeny vynikají. Mnoho jiných plemen má tendenci sledovat každý váš pohyb a vyžadují z vaší strany určitou aktivitu vedoucí k jejich zabavení. Perské kočky občasnou hru ocení, ale nevyžadují jí zdaleka tak často, jako jiné kočky. Jako pro jiné kočky je pro ně nutností přítomnost škrabadla, o které si nejen nabrousí drápky, ale i z něj mohou sledovat pohyb po domácnosti a při vhodném umístění u okna rády sledují děj na ulici. Oproti mnoha jiným kočkám jsou až flegmatické a ani další zvířecí obyvatelé domácnosti je nerozhází. Stejně flegmatický postoj mají většinou i k dětem.

Kocici-plemeno-perska-kocka (6)

Vzhled perské kočky

Váha perské kočky se pohybuje mezi 3,5 -7 kg. Hlavním poznávacím znakem tohoto plemene je huňatý kožíšek a placatý čumák. Typické je pro ni zavalité tělo, robustní krk, krátké končetiny a ocas. Hlava je zaoblená s nízko posazenýma ušima a oranžové či měděné oči. Hedvábná srst může mít různé barevné kombinace. Vyskytují se i jednobarevné varianty perských koček, a to většinou v černé, bílé, rezavé, modré, hnědé, krémové nebo lila barvě.

Kocici-plemeno-perska-kocka (1)

Perská kočka v bodech

Velikost:

 • 3,5 -7 kg

Srst:

 • Dlouhá a hedvábná

Zbarvení:

 • Různé barevné kombinace. V případě jednobarevné varianty se většinou objevuje v černé, bílé, rezavé, modré, hnědé, krémové nebo lila barvě.

Kocici-plemeno-perska-kocka (2)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu