Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Americký curl je unikátní kočka se zakroucenýma ušima

Americký curl je kočičí společnice, která zaujme svým vzhledem na první pohled. Typický vzhled jí dodávají malá zatočená ouška s trsem chloupků. Povahově jde o velkou milovnici lidí, včetně dětí. 

Americky-curl (12)

Mezi zajímavosti plemene je i to, že se koťátka rodí s rovnými ouškama, která se začnou kroutit zhruba týden po narození. Bez ohledu na to, jestli toužíte po dlouhosrsté nebo krátkosrsté kočce, bez ohledu na zbarvení, které preferujete, u tohoto plemene si zaručeně vyberete.

Důvody, proč si pořídit kočku americký curl

 • Americký curl na první pohled zaujme elegantním vzhledem a zakulacenýma ušima, které se nazývají „curls“. Podle těchto specifických uší vznikl název plemene. Pokud toužíte po jedinečné kočce, pak pro vás bude toto plemene to pravé.
 • Jde o přátelské a společenské kočičí plemeno, které je svým majitelům oddané a rádo se zapojuje do rodinného života. Jde o skvělé společnice, které se snadno přizpůsobí různým životním podmínkám.
 • Tato kočičí rasa je inteligentní, hravá a zvídavá. Miluje hry a různé výzvy, které udržují její mysl aktivní. Nejen že jsou natolik inteligentní, že je lze trénovat, ale dokonce se i nechají. Můžete je naučit povely, které vám usnadní běžný život, ale rády se naučí pár triků jen tak pro radost.
 • Jde o vhodnou kočku do rodiny s dětmi. Vůči dětem jsou na kočky až nezvykle trpělivé a nechají si ledacos líbit. Jsou velmi hravé a s dětmi rády dovádí. I u tohoto trpělivého plemene je dobré nenechat nic náhodě a naučit děti, jak se ke kočce ideálně chovat.
 • Navzdory delší srsti nevyžadují příliš náročnou péči. Oproti jiným dlouhosrstým plemenům není potřeba jim příliš často srst rozčesávat, ale čas od času je to nutné. Stejně tak je potřeba kočku čas od času vykoupat. Nejdůležitější je ovšem kočkám pravidelně kontrolovat uši, v jejich specificky tvarovaných uších má tendenci tvořit se infekce.
 • Jde o jedno ze zdravějších kočičích plemen. Je ovšem dobré pečlivě vybírat chovatelskou stanici, která dělá různé zdravotní testy. Tím eliminujete riziko, že budete mít doma častěji nemocnou kočku.

Americky-curl (9)

Důvody, proč si NEpořídit kočku americký curl

 • I když jde vzásadě o zdravé plemeno, mohou se čas od času objevovat určité zdravotní komplikace. Mezi nejčastější problémy patří infekce uší. I pokud si pečlivě vyberete chovatelskou stanici, která dělá potřebná vyšetření, je nutné uši pravidelně kontrolovat. Jejich zatočení totiž tvoření infekcí nahrává.
 • Americký curl patří mezi vzácnější plemena. V kombinaci s netradičním vzhledem můžete počítat se složitějším sháněním kotěte a také s vyšší částkou, kterou budete muset za nového kočičího parťáka vydat.
 • Jde o společenské plemeno, které potřebuje častý kontakt a interakci se svými lidmi. Pokud jste často mimo domov a nebudete mít možnost a touhu se kočce pravidelně věnovat a hrát si s ní, pak se raději poohlédněte po samostatnějším kočičím plemeni.
 • Jejich zakroucená ouška vyžadují specifickou péči, a to i pokud se při výběru kotěte důkladně soustředíte na výběr chovatelské stanice, která dělá všechna zdravotní vyšetření. Je potřeba udržovat uši čisté a pravidelně je kontrolovat, abyste předešli infekcím. Oproti jiným kočičím plemenům vám tento typ péče může zabrat poměrně dost času.
 • Mnoho jedinců americké curl má omezenou pohyblivost ušních svalů, což jim znemožňuje komunikovat za pomoci ušních pozici tak, jak je většina koček zvyklá. Což může být problémem při komunikaci s dalšími kočkami.

Americky-curl (8)

Historie kočky americký curl

Kočka americký curl je poměrně unikátní plemeno, pro které jsou typické zakroucené uši. Historie plemene začala v roce 1981, kdy se v americkém městě Lakewood v Kalifornii objevila první kočka s tímto charakteristickým znakem. Kočku majitelé pojmenovali Shulamith a byla nalezena jako toulavá kočka. Její noví majitelé, Joe a Grace Rugaasovi posléze zjistili, že její zakroucené mají takto trvalou podobu a nejde o dočasný „handicap“.

Pár let po nalezení Shulamith vznikla první chovatelská stanice. Tato kočka byla postupně křížena s dalšími kočkami takovým způsobem, aby vzniklo dostatečné genetické zázemí pro další generace koťat se zakroucenýma ušima. Při šlechtění tohoto nového plemene se kladl důraz na genetické testy, aby se vyloučili případné závažné zdravotní komplikace spojené s tímto charakteristickým znakem.

Americky-curl (10)

Plemeno získalo název americký curl, což odkazuje na primární znak plemene a místo původu. Již roku 1987 plemeno získalo povolení účastnit se na výstavách pod záštitou The International Cat Association (TICA). Postupně se plemeno rozšířilo do celého světa a díky svému atypickému vzhledu v kombinaci s přátelskou a společenskou povahou si získalo rychle na oblibě. Jeho obliba ve světě stabilně stoupá, přesto jde nadále spíše o vzácnější plemeno.

V současnosti je plemeno uznáno několika světovými kočičími asociacemi, včetně TICA a Cat Franciers‘ Association (CFA). Chovatelé nadále dělají zdravotní a genetické testy, aby se udržel typický vzhled plemene a předešlo se zbytečným zdravotním problémům.

Americky-curl (1)

Povaha americké curl

Americký curl je plemeno kočky, která má velmi přátelskou a milující povahu. Jde společenské kočky, které mají rády interakci s lidmi a rády se zapojují do rodinného života. Jde o zvídavou a hravou kočku, která je i velmi inteligentní a zaujmou ji interaktivní hry. Je hravá a má ráda fyzickou i duševní stimulaci. Je dobré pořídit větší množství hraček a zároveň si s ní aktivně hrát, aby se unavila psychicky i fyzicky.

Americky-curl (2)

Zároveň je tato kočka přítulná a upřímně ráda tráví čas v přítomnosti lidí. Svým lidem je oddaná a projevuje jim svou náklonost. Je dobrou společnicí a lidskou společnost výslovně vyhledává. Vychází dobře nejen s lidmi, ale i s dalšími zvířaty, a to jak s dalšími kočkami, tak i se psy. Nemá také problém přizpůsobit se různým podmínkám. Oproti jiným plemenům je poměrně hlasitá. Dokáže vydávat různé škály zvuků, od tichého mňoukání, až po hlasité vrčení.

Americky-curl (3)

Vzhled americké curl

Hlavním znakem této kočky jsou již zmíněná zatočená ouška. Tato ouška vznikla dík dominantnímu genu Cu a jejich zatočení určuje, k jakému typu chovu se kočka nejvíce hodí. Kočky s drobnějším zakřivením (stupeň 1) se chovají jen jako domácí mazlíčci a nejsou určeny k dalšímu chovu. Kočky s větším zakřivením (stupeň 2) jsou určeny k dalšímu chovu a kočky s největším zatočením (stupeň 3) jsou určeny k výstavám. Nespornou výhodou je, že existuje krátkosrstá i dlouhosrstá varianta, obě variety jsou pak světovou asociací FIFe řazeny do II. posuzovatelské skupiny polodlouhosrstých koček. Srst této kočky je hedvábná a příjemná na dotek, zároveň nemá téměř žádnou podsadu a přiléhá k tělu.

Americky-curl (4)

Zbarvení americké curl je možné téměř jakékoliv. Mezi nejběžnější zbarvení patří jednobarevné (černá, modrá, červená, krémová a další), tabby (pruhy), kombinace dvou barev (tortie) nebo bicolor (dvě dominantní barvy doplněné bílými znaky). Americký curl je středně velká kočka vážící mezi 3-5 kg. Uši musí být zakulaceny a mít tvar kruhovitého oblouku, nikdy nesmí být hranaté. Zakřivení uší se přikládá význam při hodnocení kvality.

Americky-curl (7)

Kočka americký curl v bodech

Velikost:

 • 3-5 kg

Srst:

 • Krátkosrstá i dlouhosrstá varieta.

Zbarvení:

 • Různorodé zbarvení a různé vzory.

Americky-curl (11) 

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu