Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Tipy a triky na příjemné jarní venčení

Jaro je pro řadu psů i jejich majitelů jedno z nejkrásnějších období roku. Je příjemné počasí pro psy i jejich majitele a dají se dělat dlouhé procházky probouzející se přírodou. Jaro s sebou ovšem přináší i řadu potenciálních zádrhelů. Přinášíme vám několik tipů, jak zvládnout jaro s přehledem a pořádně si ho užít.

Tipy-na-jarni-venceni (3)

Tipy a triky na příjemné jarní venčení

1. Psí „šatník“ a jeho obměna 

V průběhu jara se často setkáváme s většími výkyvy počasí. Ráno se teploty kolikrát pohybují kolem nuly, odpoledne je již příjemné teplo. Neostýchejte se a na ranní venčení psovi nadále dávejte obleček. Možná přemýšlíte, zda nadále využívat ten nejteplejší obleček nebo stačí lehčí „mikina“. Ty nejteplejší oblečky pomalu můžete přesouvat do útrob skříně, záleží ale i na tom, jak citlivého pejska máte. Většině psů i při chladnějším ranním jarním venčení už bude stačit lehčí pláštěnka či „mikina“.

Tipy-na-jarni-venceni (2)

2. Revize postrojů a vodítek 

V průběhu jara se koná řada různých závodů, ať běžeckých, turistických nebo loveckých. Zkontrolujte si, zda máte v pořádku všechny potřebné postroje, obojky i vodítka. Nechybí nic? Jsou všechny karabiny v pořádku? Není na postroji otřepaný šev? Není postroj zbytečně příliš zašpiněný? Na delší výlety, treky a závody se může hodit i lékárnička. Zkontrolujte, zda vám v ní něco nechybí.

3. Chlupy, chlupy, všude chlupy 

Jarnímu línání se vyhne málokdo. Je celkem jedno, zda máte doma dlouhosrstého nebo krátkosrstého psa, chlupy jsou prostě všude. Paradoxně během jarního línání může mít o trochu horší situaci majitel krátkosrstého psa. Tyto chloupky mají totiž tendenci se zapichovat do oblečení nebo do pohovek.

Tipy-na-jarni-venceni (4)

Do jisté míry ovšem lze nánosům chlupů předejít i během jarního línání. Důležité je psa pravidelně vyčesávat, v začátcích línání většině psů stačí 2x týdně. V nejsilnější části línání se nevyhnete každodenní kartáčování, a to často i u krátkosrstých psů. Odstraněním odumřelé srsti uděláte dostatek prostoru pro novou, a navíc nebudete mít nánosy chlupů po celém bytě.

Dlouhosrsté psy vykoupejte kvalitním psím šamponem a při koupeli kůži lehce promasírujte. Nejenže pomůžete prokrvení kůže, ale i podpoříte růst nového kožichu. Také pomůžete uvolnit více starších chlupů. Psa ideálně po koupi vyfoukejte, jinak riskujete, že se vám zapaří. Především v průběhu línání je vhodné psovi do krmení kvalitní olej, který podporuje růst nové kvalitní srsti. Mnoho chovatelů využívá pro krásnou srst řadu rybích olejů, nejpopulárnější bývá lososí.

Tipy-na-jarni-venceni (1)

4. Psi a pylové alergie 

Mnoho lidí si jaro užívá nejen kvůli příjemnému počasí, ale rádi se kochají i kvetoucími květinami, stromy a keři nebo čerstvou vonící travou. Ale nejen řada lidí, ale i čtyřnohých chlupáčů se všemu kvetoucímu raději vyhýbá z důvodů pylových alergií. Ano, i mnoho psů má alergii na pyl. Většina psů má mírnější alergické reakce než jejich lidští majitelé. Zpravidla tak stačí s nimi jen kritický rozkvetlý úsek projít rychleji, pes párkrát kýchne a nic víc není třeba řešit. Pokud ovšem psovi při každé jarní procházce tečou oči, kýchá téměř neustále nebo se usilovně drbe, je vhodné navštívit veterináře a poradit se, co s tím.

Tipy-na-jarni-venceni (5)

5. Žraní vysoké trávy

Nejčastěji právě na jaře tráví mnoho psích labužníků uždibováním nově rostoucí trávy. Většinou není třeba tuto psí potřebu nějak víc řešit, psi si za pomoci vysoké trávy čistí žaludek. Přesto sledujte, kde pes trávu žere nejčastěji a nedovolte mu jí spásat úplně všude. Potenciálně rizikové může být tráva z parků nebo při okrajích polí. Tato tráva může být chemicky ošetřena a pokud pes sežere takové trávy větší množství, může si zadělat na zdravotní problémy.

Tipy-na-jarni-venceni (6)

6. Jarní mláďata 

V průběhu jara se příroda probouzí k životu. Srnkám, zajícům a další zvěři se rodí mláďata. Pohyb přírodou tak může být relativně komplikovaný, především pokud má váš chlupáč silný lovecký pud. Při procházkách přírodou byste tak měli být na pozoru a pokud nemáte u psa perfektní poslušnost, měli byste ho mít pojištěného alespoň stopovačkou. Především v lesích a na polích tak budete míjet více zvířat než obvykle, občas i narazíte na schované mládě v trsu trávy nebo pod hustým keřem. Pokud nechcete, aby došel váš pes i divoké zvíře k úhoně, mějte psa 100% pod kontrolou. Váš pes za zvěří může utéct a ztratit se nebo skončit pod autem, také může ublížit schovanému mláděti. Další možností je, že divoké zvíře zraní vašeho psa. Nejčastěji se mluví o případech, kdy navztekaná bachyně hlídající své sele psa pěkně prožene, a to v tom lepším případě. Mnohokrát se stalo, že bachyně psa vážně zranila nebo i zabila.

Tipy-na-jarni-venceni (7)

7. Blechy, klíšťata a další lezoucí, poskakující a skákající potvůrky 

Nejen různorodí savci, ale i hmyz se probouzí k životu. Zkontrolujte, zda máte fungující kleštičky či háčky na klíšťata a desinfekci v lékárničce. Abyste netrávili po každém venčení půlhodinu hledáním klíšťat v psím kožíšku, pořiďte si vhodná antiparazitika. Ať dáváte přednost pipetám, sérům proti blechám a klíšťatůmobojkům proti klíšťatům nebo preparátům k vnitřnímu užívání, udělejte si zavčas zásobu. Přeci jen, čím méně klíšťat se do vašeho psa zakousne, tím lépe – zmenšíte šanci, že se pes nakazí nemocí přenosnou těmito breberkami.

Tipy-na-jarni-venceni (8)

8. Vodu s sebou 

V zimním období není třeba příliš usilovně hlídat zásoby vody, které s sebou nosíte na větší fyzické aktivity. S oteplujícím se jarním počasím byste ovšem měli mít zásoby vody i na běžnou středně dlouhou procházku. Pokud se chystáte na větší fyzickou aktivitu, na vodu nezapomínejte.

9. Koupačky 

Teplota vzduchu stoupá, přesto voda je nadále velmi studená. Pro většinu psů je voda na jaře ještě příliš studená, na větší plavání to ještě není. Pokud se jde váš pes jen osvěžit, smočí si nohy, napije se a zase z vody vyleze, případných trablů se obávat nemusíte. Větší plavání ovšem dobrým nápadem zatím není, riskujete nejen možné nastydnutí psa, ale třeba i syndrom mrtvého ocasu. Pes při tomto syndromu přestává hýbat ocasem, který jen visí, ocas psa velmi bolí a může si ho poranit, protože ho neovládá.

Tipy-na-jarni-venceni (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu