Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jak na dovolenou se psem bez starostí

Dovolená se psem může být plná dobrodružství, ale může proběhnout i úplně hladce. Ať už se chystáte na cesty po Česku nebo k moři, máme pro vás několik tipů, jak vše naplánovat, abyste byli v klidu vy, i váš čtyřnohý chlupáč.

Dovolena-se-psem (1)

Zdravotní prohlídka a očkování

Bez ohledu na to, zda se chystáte do zahraničí nebo po českých luzích a hájích, je důležité zkontrolovat, zda má váš psí kamarád platná všechna očkování. Především pokud se chystáte k moři nebo mimo EU, je třeba být obzvlášť opatrný. V případě kontroly a nesplnění podmínek pro vycestování se psem byste mohli platit tučnou pokutu. Zároveň zajištěním všech potřebných očkování předejdete případným zdravotním komplikacím psů. Potřebné očkování se u psa evidují do speciálního pasu, který vám vytvoří veterinář. Tento pas obsahuje identifikační údaje psa a eviduje potřebná očkování, včetně základu typu vzteklina a všechna potřebné zdravotní certifikáty vyžadované cílovou destinací. Dostatečnou dobu před odjezdem si zjistěte, jaká očkování a zdravotní vyšetření by pes měl mít, případně vše zkonzultujte s veterinářem. Většina očkování musí být aplikována s určitým odstupem, aby správně fungovala.

Dovolena-se-psem (4)

Především pokud jedete do zahraničí, měli byste si být jistí, že je váš pes fit, psa preventivně nechte důkladně zkontrolovat. Pokud se budete pohybovat v místech s velkým počtem parazitů, je třeba psa dostatečně proti nim chránit. Platí to i pokud, cestujete k moři, které je specifické výskytem tzv. srdečních červů, kteří mohou být pro psa smrtelní, ale proti kterým lze psa snadno chránit – zpravidla si vystačíte se speciální pipetou (kterou získáte většinou u veterináře), a kterou aplikujete na kůži psa s dostatečným předstihem před cestou, aby dostatečně fungovala.

Dovolena-se-psem (3)

Jak se psem cestovat a jak ho převážet

Cestování se psem vyžaduje určitá opatření, aby proběhla v klidu a bezpečně. Při cestování autem by měl být pes buď v speciální přepravce/kleci nebo zajištěn speciálním pásem na psi. Nejenže to zvyšuje bezpečnost při nehodě, ale i to zabraňuje psovi v pohybu po autě – což odvádí pozornost řidiče. Především pokud jedete na druhý konec republiky nebo druhý konec Evropy, dělejte pravidelné zastávky, ideálně každé 2-3 hodiny, aby se pes mohl protáhnout a vyvenčit. O bezpečném cestování se psem a jak psa na cestu zvyknout si můžete přečíst v samostatném článku.

Dovolena-se-psem (5)

Zásoba krmiva na dovolenou

Ať jedete na pár dní nebo pár týdnů, nezapomeňte zabalit dostatečnou zásobu psího krmiva. Zabalte krmivo, na které je pes zvyklý, abyste předešli případným zažívacím problémům. Granule lze zabalit poměrně snadno, pokud je pes na BARFu, může být cestování lehce komplikovanější, především pokud na místě ubytování nebudete mít k dispozici mrazák. V takovém případě můžete zabalit buď psí konzervy nebo sušené BARF směsi. Nezapomeňte vzít i cestovní misky na vodu i žrádlo a cestovní lehkou a snadno skládací misku.

Dovolena-se-psem (2)

Dog friendly ubytování

Výběr ubytování je při cestování klíčový, ne všechny hotely, kempy či penziony totiž psy do svých prostor vpouští. Při vytváření rezervace si proto ověřte, že vámi vybrané ubytování je tzv. dog friendly. Některé hotely či penziony dokonce nabízí speciální vybavení pro psy, jako jsou misky, pelíšky nebo dokonce i psí výběhy a hřiště. Dopředu si i zjistěte, zda se musí po areálu pohybovat na vodítku nebo zda ho můžete s sebou vzít do místní jídelny/restaurace. Zároveň vám patrně přijde vhod si dopředu ověřit možnosti, kde psa můžete po okolí venčit a jaké výlety s ním můžete dělat.

Dovolena-se-psem (7)

Tipy na snadné cestování se psem

  • Psa dopředu zvykněte na cestování. Pokud máte nového pejska, patrně nebude zvyklý na cestování. Ať vyrážíte MHD nebo autem, psa dopředu zvykněte, především pokud je vaše cílová destinace opravdu daleko. Snížíte tím dávku stresu pro vás, i pro vašeho chlupáče.
  • Pejskovi sbalte oblíbenou psí hračku, deku nebo pelíšek. Jak při cestě samotné, tak na dovolené bude pejsek díky oblíbeným hračkám nebo dece mít pocit bezpečí a bude méně ve stresu z neznámého prostředí.
  • Před delší a náročnou cestou nezapomeňte na zdravotní kontrolu a zajistěte psovi všechna potřebná očkování.

Dovolená se psem může být skvělým zážitkem pro vás, i vašeho chlupáče. Pokud cestujete s vaším psem často, brzy si zvyknete na určitá specifika cestování se psem vy, i váš chlupáč. S trochou snahy lze se psem poznávat krásy České republiky, ale i krásy zahraničních destinací.

Dovolena-se-psem (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com 

Zpět do obchodu