Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Signály, že je pes ve stresu

Psí řeč těla. Vnímáte ji? Pejskové mají omezený počet způsobů, prostřednictvím kterých vyjadřují své nepohodlí, a úkolem jejich majitelů je tyhle varovné signály rozpoznat. Na co si dát pozor a jaký zklidňující manévr musíte umět?

Signaly-pes-je-ve-stresu (7)

Stres. Jako člověk ho vnímáte tak, že se vám při úzkosti rozbuší srdce. Ruce se potí, dech zrychluje, máte svíravý pocit kolem žaludku a možná se nemůžete ubránit pocitu na zvracení. Vypětí sami na sobě rozkódujeme poměrně snadno, ale co u psa? Dá se nějak poznat, že je ve stresu, a to ještě dřív, než zavrčí, zaštěká nebo dokonce kousne? Jisté signály tu jsou!

Když se je naučíte rozpoznávat, uvědomíme si, že psi neustále komunikují prostřednictvím svých postojů a akcí. S trochou všímavosti můžete během několika vteřin rozluštit, jak se chlupáč cítí a co v dané situaci prožívá. Takhle se projevuje psí stres!

Signaly-pes-je-ve-stresu (5)

Mírně zaoblená záda

Zadní nohy vašeho psa jsou mírně ohnuté, pes má svěšenou hlavu, uši směřují dozadu a ocas bývá stažený.

Velmi zaoblená záda

Pes je přitisknutý k zemi, nebo se drží velmi nízko u podlahy. Přední i zadní tlapky má ohnuté, hlavu svěšenou, uši opět směřují dozadu a ocas je mezi nohama. Dostavuje se nesoustředěnost a neklid.

Signaly-pes-je-ve-stresu (6)

Olizování tlamy

Není to jenom nějaký rozmar a touha po pamlsku. Pes si svoji tlamu olizuje neustále a ve zrychleném tempu. I to je signál nepohodlí. (Zadní část těla a ocas jsou často spojeny se strachem a tlamička s emocemi.)

Olizování tlapek

Mazlíček si dlouhé hodiny olizuje či okusuje tlapky? Pak dává najevo nudu, stres nebo nervozitu. Stejně jako v případě tlamy však takové chování může vést až k sebepoškozování.

Signaly-pes-je-ve-stresu (4)

Hyperventilace

Hyperventilace je normální a hlavní termoregulační mechanismus. Pes, který v létě rychle dýchá s vyplazeným jazykem, se snaží o vytvoření příjemnějších podmínek v horkém počasí. (Mnoho chovatelů dělá tu chybu, že psa ostříhá, čímž mu pouze uškodí. Letní srst slouží jako ochrana před přehřátím.) Podobně se chlupáč chladí po náročném fyzickém výkonu, kupříkladu běhu. V případě, že však hyperventiluje bez zjevného důvodu, je ve stresu.

Ničení věcí

Jdete si nakoupit a psa necháte samotného. Ovšem strach z odloučení, pro který má angličtina výraz separation anxiety, je největším stresem ze všech, pokud na něj pejsek již od raného věku není přivykán. Po návratu domů zjišťujete, že jsou rozcupované peřiny, poškrábané zdi a rozkousaný nábytek. Při úzkosti totiž psi cítí nutkavou potřebu žvýkání, které je uklidňuje.

Signaly-pes-je-ve-stresu (2)

Chození v bludném kruhu

Známý jev viditelný v psích útulcích. Pes pobíhá v kruzích a v kotci či kdekoli jinde přechází ze strany na stranu. Působí sklesle a navíc ho děsí zvuky. Rozruší ho padající kámen, převržený kbelík i zatroubení. Mazlíček je neustále ve střehu a nedokáže se uvolnit.

Odmítání oblíbených věcí

Nereaguje na pamlsky, vodítko, které je pro něj vítaným signálem, ho nechává chladným. Věci, které si pes normálně užívá, odmítá. I tehdy něco není v pořádku.

Signaly-pes-je-ve-stresu (3)

Oční bělmo

Tak zvané velrybí oči jsou častou známkou stresu. Pes odvrátí pohled a ukáže oční bělmo.

Co dělat, když už je zle?

Děti i dospělí musí naslouchat řeč těla psů a respektovat jejich způsob komunikace. Nervózní chlupáč se totiž postupně stává neovladatelným a potenciálně nebezpečným vůči sobě i svému okolí. Dlouhodobě se dají podávat bylinky, jako třeba meduňka, homeopatika i Bachovy esence. K akutnímu řešení situace se využívají TTouch doteky, což je speciální způsob hýbání kůže v kruzích v kombinaci s hlazením. Mezi základní manévr patří hlazení uší. K psovi přistupte z boku, nestůjte přímo čelem k němu.

Vezměte ucho do ruky tak, že palec je na jedné straně a prsty na té druhé. Mezi prsty držte jen jeden záhyb ouška a směr hlazení veďte od kořene ucha až po úplnou špičku. Pohyby jsou něžné, konejšivé, ne dynamické a tahavé. Provádějte je pár minut a přejděte na druhé ucho.

Signaly-pes-je-ve-stresu (1)

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu