Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Kolikrát denně má pes jíst

Řídíte se pokynem odborníků, a proto jíte zhruba každé tři hodiny. Sem tam hodíte i něco svému pejskovi. Vždyť si to zaslouží! Ale děláte dobře? Mají se svačinky počítat do denního příjmu a kolik toho vlastně váš chlupáč musí sníst, aby mu nic nechybělo?

Kolikrat-denne-ma-pes-jist (6)

Výživoví poradci doporučují jíst 3-5x denně, a to v závislosti na osobních preferencích a skladbě jídelníčku. Nejdůležitější je nemít hlad a předcházet poklesu glukózy v krvi. Jenže to platí u člověka. Mají to psi stejně?

Neřiďte se obecnými pravidly

Veterináři říkají, že nejvěrnější přítel člověka by měl být krmen alespoň dvakrát denně. Záleží však na několika faktorech. První je fyzické zatížení psa. Ten, který chodí se svým majitelem kupříkladu běhat, má oproti tomu ležícímu na gauči či březí feně nároky na stravu vyšší. Pochopitelně rozhoduje i plemeno.

Běžní psi velkých plemen často vyžadují více krmení a více kalorií denně než psi středních a malých plemen. Věk je také dalším důležitým hlediskem. Kalorické požadavky na dvouměsíčního jorkšírského teriéra se ve srovnání s dvouletým jorkšírem velmi liší. Štěňata, která potřebují malé a časté krmení, musí mít ve své stravě určité množství vápníku, jinak se u nich může vyvinout metabolické onemocnění kostí nebo ortopedické stavy, jako je časná artritida.

Kolikrat-denne-ma-pes-jist (7)

Přechod na krmivo pro dospělé jedince

V prvních třech měsících krmení třikrát až šestkrát denně usnadňuje štěňátkům trávení a pomáhá udržovat konzistentní hladinu energie. Je však důležité je nepřekrmovat, protože mladí chlupáči si nadváhu s největší pravděpodobnější přenesou i do dospělosti. Přestože štěňata rychle rostou, udržujte u nich konzistentní příjem kalorií - od čtyř do dvanácti měsíců věku. Postupem času, zhruba po uplynutí jednoho roku, pro růst potřebují méně kalorií a přecházejí na krmení dvakrát denně.  V neposlední řadě se u psů přihlíží i k zdravotnímu stavu.

Kolikrat-denne-ma-pes-jist (5)

Na váhu, prosím!

Chlupáči se zdravotními problémy nebo s dietními potřebami mohou vyžadovat speciální stravovací plány. V případě nejistoty se poraďte se svým veterinářem. V každém případě nedejte na prosebné oční výrazy a žebrání vašeho miláčka, někdy loudí jen ze zvyku. Chcete-li zjistit, kolik krmiva má dostat, musíte znát jeho hmotnost a řídit se pokyny výrobce krmiva.

Většinou však platí, že denní kalorický příjem psa, který patří do kategorie „postelových mazlíčků“, je 110 kcal/kg, pes v pohybu by měl přijmout 125 kcal/kg, u neaktivního či kastrovaného potomka vlků je to 90 kcal/kg, v případě laktující feny je třeba zvýšit její energetický příjmem oproti normálu až třikrát.

Kolikrat-denne-ma-pes-jist (4)

Přesně dodržovaný harmonogram psa uklidňuje

Mazlíčka krmte ve stejnou denní dobu a ve stejném množství. Dodržování harmonogramu může vašemu psímu společníkovi pomoci vyhnout se hladu. Zároveň jej uklidňuje. Podáváte-li mu jídlo dvakrát denně, rozdělte doporučovanou dávku na dvě poloviny. Starším a obézním pejskům se může krmivo podávat pouze jednou denně.

Nezapomeňte taky, že součástí energetického příjmu jsou i drobné pamlsky, pochoutky a svačinky. V případě, že jich psí miláček dostává víc, třeba v rámci tréninku, množství jídla snižte. Zkrátka a dobře, co váš pes přijme jako pamlsek, musíte odečíst z hlavní krmné dávky.

Kolikrat-denne-ma-pes-jist (3)

Syrové krmivo je nutné ošetřit

Co se týče typu krmiva, tak možnosti jsou jednoznačné. Jejich forma je suchá (granule), mokrá (různé konzervy či vařené těstoviny) nebo syrová. Tato metoda se nazývá BARF, což je zkratka Bone And Raw Food neboli kosti a syrová strava. Jedná se nejen o maso, vnitřnosti, kosti, ale také o bylinky, ovoce a zeleninu, příležitostně vejce nebo jogurt.

U syrového masa je nutné dát si pozor na jeho předmrazení, a to kvůli bakteriím. Ideální je nechat ho alespoň dva dny minimálně pod mínus 18°C. Nemyslete si však, že všechny porce, ať už jsou jakékoli, mají stejnou energetickou hodnotu. 

Kolikrat-denne-ma-pes-jist (1)

Co hledat na etiketách?

Suché krmivo je díky nízkému obsahu vody až pětkrát koncentrovanější než stejné množství krmiva mokrého. Při výběru vždy dbejte na to, aby jídlo obsahovalo bílkoviny (proteiny), tuk, uhlohydráty, vitaminy a stopové prvky, které mazlíčkovi dodávají energii a pečují o chod životně důležitých funkcí. Špatně zvolené jídlo může zvířeti uškodit! Nedostatek potřebných živin způsobuje diabetes, nadváhu, onemocnění srdce a oběhu, onemocnění, kostí, kloubů nebo ledvin.

Kolikrat-denne-ma-pes-jist (2)

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu