
Pes, který štěká, nekouše... A další mýty o psech
Ve světě psů se objevuje celá řada zajímavých informací, které ale nejsou vždy pravdivé. Se psy se totiž pojí i řada mýtů, některé již i desetiletí a řada chovatelů je stále považuje za pravdu. Některé mýty jsou neškodné a řadu pejskařů, kteří si každou informaci důkladně ověří, většinou pobaví. Jiné mýty mohou ale vést ke špatnému pochopení čtyřnohých chlupáčů nebo k nesprávné péči o ně. Pojďme se podívat na deset nejčastějších mýtů spojených se psy.
Pes, který štěká, nekouše
Jde patrně o jedno nejčastějších rčení, které můžete ve spojitosti se psem slyšet. Tento mýtus patrně vychází z domněnky, že pes, který tímto způsobem zdůrazňuje svou přítomnost, nemá důvod útočit. Důvodů ke štěkotu ovšem může být celá řada, například strach nebo nervozita. Stres i nervozita jsou pro řadu psů i důvodem k agresi.
Pes vidí pouze černobíle
Jde o další běžný omyl. Psi sice oproti člověku vnímají omezené spektrum barev, přesto nevnímají pouze černou a bílou. Běžně vnímají i odstíny modré a žluté. Ale například červená a zelená jim splývají.
Studený a vlhký nos znamená, že pes je zdravý
Studený a chladný čumák je pro psa o trochu přirozenější, přesto suchý a teplý nos automaticky neznamená nemoc. Pes může mít například suchý nos po spánku nebo v suchém prostředí.
Jeden lidský rok odpovídá sedmi psím rokům
I když se tento přepočet u některých typů psů použít dá, realita je o něco složitější. Nejčastěji se to, jak pes stárne odvíjí od jeho velikosti a plemene. Menší a středně velcí psi zpravidla žijí o něco déle, než velcí a obří psi. U všech psů se pak věk psa na věk člověka přepočítává v prvních letech vývoje o něco rychleji než v pozdějším období života. Například v prvním roce pes rychle dospívá, psí první rok odpovídá zhruba 15 lidským letům. Ve druhém roce je tempo dospívání o něco pomalejší a přibývá přibližně o 9 let lidských, druhý rok psa tak odpovídá zhruba 24 letům člověka. Poté se obecně připočítává asi 4-7 let na každý psí rok, v závislosti na velikosti psa a plemeni.
Psi se nesmějí
Zatímco psi neumějí projevit smích jako lidé, projevují radost jiným způsobem, například vrtícím ocasem a pohybem celého těla. Většina psů přesto dokáže do značné míry ukázat i úsměv podobný tomu lidskému – otevře tlamu a uvolní jazyk. V kombinaci s radostí, kterou lze rozpoznat v jejich očích a podle držení těla je jasné, že mají z něčeho velkou radost a s trochou nadsázky lze v takovou chvíli říct, že se pes směje.
Kříženci jsou zdravější než čistokrevní psi
Ačkoliv genetická rozmanitost může snížit riziko některých nemocí, není to pravidlo. Záleží na mnoha faktorech, které ovlivňují zdraví psa. S trochou smůly kříženec podědí genetické predispozice pro různé nemoci po obou rodičích.
Psi jedí trávu, když je bolí žaludek
Někdy psi trávu jedí, protože si potřebuji pročistit podrážděný žaludek (většinou je tráva nutí ke zvracení), opět to ale nemusí být pravidlem. Řada psů trávu částečně natráví a tráva vyjde spolu s exkrementy – do značné míry v takovém případě nahrazuje vlákninu. Trávu ale mohou žrát i pouze z nudy nebo proto, že jim prostě chutná. Pokud máte dojem, že pes žere trávu v nadměrném množství, raději navštivte veterináře, může jít i o zdravotní problém.
Když pes vrtí ocasem, znamená to, že mají radost
Vrtění ocasem může znamenat pocit štěstí a radosti, ale i řadu dalších věcí. To, jak pes pohybuje ocasem je pro něj způsobem komunikace. Pomalý pohyb ocasem a ztuhlost celého těla může znamenat i nervozitu nebo strach. Je třeba vzít v potaz celkovou situaci a sledovat celkový postoj psa.
Fena by měla mít alespoň jednou štěňata, aby byla zdravá
Jde o mýtus se vším všudy, není podložen žádnými důkazy. Naopak, pokud dopředu víte, že štěňata nechcete, je vhodné fenu vykastrovat co nejdříve (mnoho chovatelů doporučuje po první hárání, někdo dokonce i před prvním háráním). Čím dříve fenu vykastrujete, tím se zvyšuje šance, že se feně vyhnou určité zdravotní problémy, například rakovina mléčné žlázy. Především pokud fena trpí na tzv. falešnou březost, kastraci byste se vyhýbat určitě neměli – u feny je větší riziko zánětu dělohy a dalších obtíží, a to nejen fyzických, ale i psychických.
Starého psa novým kouskům nenaučíš
Jde o téměř lidové rčení týkající se dospělých a starších psů. Pro mnoho chovatelů jde ale spíše o výmluvu, proč se nesnažit se psem více pracovat. I starší pes se dokáže naučit nejen základní poslušnost, ale i celou řadu „cirkusových triků“. Pravdou je, že mladší psi se učí o chlup rychleji a snadněji, na druhou stranu starší psi jsou více klidní a udrží delší dobu pozornost než například psí puberťák. Stačí tedy trochu trpělivosti a důslednosti, a i s dospělým nebo starším psem se můžete vrhnout i na pokročilejší výcvik.
Mýtů o psech existuje celá řada. Jako u jakéhokoliv jiného tématu, je potřeba se naučit s různými informacemi o psech pracovat a pokud možno se snažit si je ověřit. Doufáme, že jsme vám pomohli některé mýty objasnit, a že vám tyto informace pomohou lépe porozumět vašemu chlupatému kamarádovi.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com