
Jak zvládnout péči o hluchého psa
Ztráta sluchu není pro žádným dramatem. Pes nemá z hluchoty obavy ani fobie, neprožívá jí jako handicap. Pokud se pes hluchý narodí nebo o sluch přijde v raném věku, bere to jako normální součást svého života. Starší pes, který ohluchne v důsledku věku, nemoci nebo zranění, se sice musí přizpůsobit nové situaci, ale s trpělivostí a správným přístupem mu můžeme pomoci tuto změnu snadno zvládnout.
Hluchý pes od narození
Pokud pes neslyší od narození nebo ztratí sluch jako štěně, vnímá svět jinak, než slyšící psi nebo psi, kteří přijdou o sluch v pozdějším věku. Nespoléhá na zvukové podněty, ale o to více využívá zrak a čich. Práce s takovým psem je odlišná především v tom, že od začátku používáme pro komunikaci s ním vizuální signály a neverbální komunikaci. Nejde o žádný problém, pro psa je tento způsob komunikaci od začátku přirozený.
Jak na výchovu hluchého štěněte
- Používejte jasná gesta – místo slovních povelu využívejte pohyby rukou a celého těla.
- Vizuální kontakt je klíčový – pes se učí sledovat vás a reagovat na vaše pohyby.
- Vibrace a doteky – pes nemusí reagovat pouze na vaše gesta, ale reaguje i na jemné dotyky nebo vibrace (např. dupnutí na podlahu). Na výcvik ve volném prostoru se často využívají i vibrační výcvikové obojky. Ty se využijí především v momentě, kdy je pes v delší vzdálenosti od svého člověka a kouká jiným směrem, začichá se atd. Psa vibrací upozorníme, že se po nás má otočit nebo i mu tím můžeme dát signál, že má přijít k nám – psa lze naučit rozlišovat různé typy vibrace na různé pokyny.
- Světelné signály – místo zavolání lze využít i baterku či nějaké blikající světélko.
- Odměňování a pozitivní motivace – stejně jako u slyšícího psa, při výcviku hluchého psa odměňujeme dobrotou nebo oblíbenou hračkou.
Hluchý pes, bez ohledu na věk či rasu, může vést plnohodnotný život. S řadou hluchých psů se můžete věnovat i sportům jako agility nebo dog dancing. Bez potíží se naučí alespoň základní poslušnost díky vizuálním povelům. S trochou trpělivosti a odhodlání může takovýto pes zvládnout i náročnější výcvik.
Když pes ztratí sluch ve vyšším věku
Starší pes, který slyšel celý život a o sluch postupně přijde, může být zpočátku zmaten. Je to změna, na kterou si musí zvyknout jak pes, tak i jeho lidská rodina. Není třeba se ale obávat, psi jsou přizpůsobivý tvorové, kteří si na novou situaci snadno zvyknou a tuto změnu velmi rychle přestanou řešit.
Jak pomoci staršímu psovi zvyknout si na nov způsob komunikace
- Pokud pes přijde o sluch díky vyššímu věku, přichází o něj postupně. Lze se tedy na to, že pes časem nebude slyšet vůbec a postupně ho začít zvykat na vizuální povely a gesta. Psa postupně přeučujte, nejdříve vyslovte povel a přidejte gesto, kterým chcete povel nahradit. Buďte trpělivý a důslední, snažte si na použití gesta vzpomenout pokaždé, když ho vyslovíte.
- Soustřeďte se na to, aby vás pes viděl. Pokud ho chcete přivolat, vstupte do jeho zorného pole. To samé s dalšími pokyny.
- Zapojte do komunikace i doteky. Například lehké poklepání na určitou část těla psa může znamenat procházku nebo čas k žrádlu.
- Dodržujte denní rutiny. Pes se snadněji ztrátě sluchu přizpůsobí, když se mu nezmění denní režim.
- Buďte trpělivý a dopřejte psovi čas. Neslyšící pes může zpočátku reagovat pomaleji, ale s trochou trpělivosti a důslednosti se naučí novému způsobu komunikace a bude reagovat spolehlivě jako dříve.
Hluchý pes se může učit nové cviky, hrát si, sportovat a žít vesel a plnohodnotný život jako slyšící psi. Rozdíl je jen v způsobu komunikace. U neslyšícího psa se větší důraz klade na vizuální signály, doteky a pravidelnost. Bez ohledu na to, zda pejsek neslyší od narození nebo máte staršího psa, který postupně ztrácí sluch v důsledku vyššího věku, je důležité k psovi přistupovat s pochopením a pozitivně. S trochou trpělivosti si pes osvojí pravidla přizpůsobená jeho novému stavu a bude z něj skvěl parťák do nepohody.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com