Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jak pečovat o psí klouby u sportovců či seniorů

Zdravé klouby jsou pro psy klíčové. Psovi umožňují bezbolestný pohyb, hru a radost ze života. Péče o klouby je proto velmi důležitá, a to jak u štěněte velkého plemene, psího seniora nebo aktivního sportovce. Péče o klouby by tak měla být nedílnou součástí života vašeho psa. V článku si povíme, jak se lze o klouby starat.

Jak-pecovat-o-psi-klouby (6)

Mladí psi velkých a obřích plemen – základ pro zdravé klouby v dospělosti

Růst velkých a obřích psích plemen je velmi rychlý, a proto je velmi důležitá v průběhu růstu vhodná strava, omezení zátěže a doplňky stravy, které pomáhají klouby vyživovat. Krmivo by mělo obsahovat chondroprotektiva, pod která patří glukosamin, chondroitin a MSM – tyto látky podporují tvorbu a regeneraci chrupavky. V stravě mladého velkého psa by neměl chybět ani kolagen, který se zpravidla dodává psovi separátně – ať ve formě tabletek, prášku, ale i například ve formě pamlsků s obsahem kolagenu.

Jak-pecovat-o-psi-klouby (14)

Kolagen je základní stavební hmotou kloubních chrupavek a vazů. Množství kolagenu se odvíjí od věku psa a plemene, respektive jeho velikosti. Orientační dávkování zpravidla najdete na balení kolagenu, který psovi pořídíte. O klouby plemene velkého psa je potřeba pečovat i v jeho dospělosti, zmenšíte tak riziko kloubních onemocnění ve vyšším věku psa.

Velmi důležitý je i pohyb. Klouby a vazy mladých psů ve vývinu je potřeba šetřit, psi by tak měli běhat především na měkkém povrchu a pes by se měl vyhýbat prudkým skokům a nárazům. Mezi vhodný pohyb patří plavání – šetří klouby a pes zároveň ideálním způsobem buduje posiluje svaly.

Jak-pecovat-o-psi-klouby (15)

Psí senioři a podpora kloubů v boji s časem

S věkem dochází k opotřebení kloubů a rozvoji artrózy. Stejně jako velká plemena by i psí senioři měli dostávat chondroprotektiva a kolagen. Psím seniorům navíc můžete podávat i doplňky stravy s obsahem boswellie, kurkumy a zeleného mořského ježka – tyto přípravky tlumí zánět a zmírňují bolest. Velmi důležitá je i úprava stravy – vyberte krmivo, které obsahuje chondroprotektiva a snižte objem krmiva, nebo vybírejte krmivo se sníženým obsahem tuku abyste zabránili nadváze, která klouby zatěžuje.

Jak-pecovat-o-psi-klouby (9)

U psího seniora nezapomeňte na šetrný pohyb. Pravidelný pohyb je důležitý pro správné fungování pohybového aparátu, neměl by být ale tak náročný jako u mladých psů. Větší dávku pohybu psovi dopřejte na měkkém povrchu a do pravidelných aktivit zařaďte například plavání, které je na klouby méně náročné a pomáhá posilovat svaly.

Jak-pecovat-o-psi-klouby (11)

Psí sportovci a kloubní výživa pro maximální výkon

Aktivní psi vyžadují specifickou péči o klouby. Se správnou výživou a s doplňky pes bude aktivní do vysokého věku a předejdete tak případným potížím v momentě, kdy se pes přehoupne do věku psího seniora. Kromě chondroprotektiv a kolagenu je potřeba psovi dopřát doplňky stravy s obsahem L-karnitinu, který podporuje regeneraci svalů a snižuje únavu. Důležitý je i dostatek vitamínů C a E, které působí jako antioxidanty a napomáhá přirozenému vzniku kolagenu.

Pokud psovi chcete ulevit po velké námaze a ušetřit klouby, pak je vhodné psa promasírovat a dopřát mu i dostatek času na odpočinek.

Jak-pecovat-o-psi-klouby (7)

Další tipy pro zdravé klouby

  • Udržujte psa na ideální váze. Nadváha klouby nadměrně zatěžuje a urychluje jejich opotřebení.
  • Pes by se měl vyhýbat prudkým skokům a nárazům. Tento typ pohybu klouby nadměrně zatěžuje a o něco rychleji poškozuje. Především pokud máte doma psího obra, tak častý rychlý pohyb, skoky a nárazy poškozují klouby o něco rychleji, než u drobnějších a mrštnějších psů.
  • Psovi dopřejte pohodlný pelíšek a buďte opatrní na schody. Existuje řada pelíšků, které se přizpůsobí tvaru ležícího psa. Vhod přijde i měkký pelíšek, do kterého se pes snadno uloží. Řadě psích plemen mohou poškozovat klouby i schody. Například jezevčíci nebo corgi má s větším množstvím schodů problém, díky krátkým nožkám těmto psům schody poškozují nejen klouby v končetinách, ale i jim zbytečně namáhají páteř.
  • Pravidelné návštěvy veterináře by měli být součástí vaší rutiny. I pokud na psovi nevidíte nějaké problémy související s pohybovým aparátem, u aktivního sportovce, staršího psa nebo psa velkého plemene by měli probíhat pravidelné kontroly kloubů a proběhnout by měla i občasná návštěva psího fyzioterapeuta. Především pokud chcete psa uchovnit, alespoň jednoho rentgenu kloubů se nevyhnete.

Jak-pecovat-o-psi-klouby (3)

Zdravé klouby jsou pro psa klíčové, aby mohl žít plnohodnotný a aktivní život. Péče o klouby by se tak neměla podceňovat, bez ohledu na to, zda máte doma velkého psa, psího seniora nebo sportovce. Budete tak mít doma psa užívajícího si pohyb bez bolesti a omezení.

Informace v článku jsou informativní. Pokud chcete mít jistotu, že pečujete o klouby vašeho psího parťáka 100% správně, poraďte se s veterinářem, trenérem nebo chovatelem, kteří s kloubní výživou psů mají již nějaké zkušenosti s ohledem na konkrétní sport nebo na konkrétní psí plemeno.

Jak-pecovat-o-psi-klouby (1)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu