Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jak a proč naučit psa odpočívat

Možná se divíte, proč byste psa měli učit odpočívat a proč je to tak důležité. Důvodů je hned několik. Psi potřebují odpočinek stejně jako lidé. Pokud se pes nenaučí odpočívat, může být přepracovaný nebo i příliš nervózní, tedy lidově přetažený. Odpočinkem pes i sníží hladinu stresu a úzkosti.

Jak-naucit-psa-odpocivat (4)

Mezi další důvody patří i to, že odpočinutý pes se bude lépe soustředit na povely a bude se lépe chovat. Vhod přijde, když pes umí odpočívat v průběhu dlouhého výletu, například v době, kdy se zastavíte na oběd. Také většina majitelů ocení, když pes umí setrvat na svém pelechu v momentě, kdy se připravuje večeře nebo když pracujete z domu. Zároveň se důkladným odpočinkem může zlepšit vztah mezi psem a páníčkem – například při relaxu na gauči při sledování televize, kdy se vedle vás pes uvelebí a vy vesele drbete.

Jak-naucit-psa-odpocivat (1)

Tipy, jak psa naučit odpočívat

Bez ohledu na to, zda máte doma štěně z chovné stanice nebo dospělého psa z útulku, můžete odpočinek vesele trénovat. Staršímu psovi bude trénink možná trvat o chlup déle, než štěněti, přesto trénink nevzdávejte. Stačí nastavit pravidla a tréninkem se naučí odpočívat každý chlupáč.

Jako místo odpočinku můžete využít jakékoliv – psí pelíšek, deku, boudičku či klec, ale klidně i vyhrazené místo na gauči nebo v posteli. Mělo by jít o místo, kde bude mít pes klid a všichni členové domácnosti by měli být poučeni, jak se k psovi na místě správně chovat – tedy nerušit ho a nechat ho v klidu odpočívat. Trénink místa a odpočinku má velmi podobný postup jako trénink jakéhokoliv jiného povelu, vhod tedy přijdou i klasické propriety v podobě hračky nebo pamlsku a případně i klikr.

Jak-naucit-psa-odpocivat (2)

Nejprve psa odměňujte a chvalte za jakýkoliv zájem o pelíšek či jakékoliv jiné vyhrazené místo k odpočinku. Zpočátku stačí, když si jde místo očichat nebo i jen se na pelíšek zahledí. Psa pochvalte a odměňte. Pokud se pes po pelíšku projde nebo se na něm uvelebí, nešetřete nadšením. Takováto reakce z vaší strany doplněna množstvím dobrot nebo hračkou psa podpoří v tom, že zájem o pelíšek je správný. Postupně dosáhnete toho, že pes bude chodit na pelíšek sám a velmi rád.

Jak-naucit-psa-odpocivat (5)

Co vše psa může zklidnit

Pomoci si můžete i různorodými bylinkami, psovi můžete nabídnout nějakou hračku na okusování nebo lízací podložku a čichací kobereček. Z bylinek dobře funguje heřmánek nebo levandule, jde o bylinky, které zklidní nejen nervy lidem, ale i psům. Pokud jsou vaši pejsci nerváci a mají problém se zklidnit a odpočívat, můžete jim nabídnout některou z bylinek v podobě olejíčku (vetřít do kůže) nebo čaje.

Jak-naucit-psa-odpocivat (3)

V podobném duchu funguje například i valeriána, která se podává v podobě extraktu nebo čaje. Kousací hračky psa zabaví a do značené míry i uklidní. Psi, kteří nervózně pobíhají po bytě a ne a ne se zklidnit se zakousnou do okusovací hračky a vydrží chvíli v klidu na místě. Při žužlání a okusování si pes nejen čistí zuby od plaku, ale ještě se mu na vrch vyplavuje do těla dávka endorfinů. Při vyhledávání dobrot z čichacích deček nebo olizování podložek se také vyplavují endorfiny, navrch si pes v případě deček i zabaví čumák a tím hlavu a spolehlivě se unaví.

Jak-naucit-psa-odpocivat (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

 

Zpět do obchodu