Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Proč kočka škrábe nábytek a jak ji to odnaučit

Domácnost majitele kočky často poznáte na první pohled. Kromě nekonečné zásoby kočičích chlupů se totiž nezřídka vyznačuje i nábytkem, který vypadá, jako by si ho vzal do parády Střihoruký Edward. A je jedno, jestli se jedná o čalouněnou pohovku, starožitné křeslo nebo třeba stůl z masivu. Mňoukající miláčci dovedou v „trhací kalendář“ proměnit prakticky jakýkoli kus nábytku. Proč a co s tím?

Proc-kocka-skrabe-nabytek (10)

Jistě, spousta kočkomilů boj s kočičími drápky na svém nábytku nakonec vzdá. Ale to neznamená, že se tohle chování nedá odnaučit! Jen je třeba pochopit, proč se kočičák k vašemu nábytku chová tak, jak se chová, a zakročit.

Zapomeňte na nejrůznější babské rady typu „chyťte kočku při činu a plácněte ji“ nebo „postříkejte škrábající kočku vodou“. Tyhle strategie jednak nepomůžou a jednak je prokázáno, že jakékoli trestání kočky rozhodně nevede k nápravě chování, ale jedinému – strachu z vaší osoby. A to jistě nechcete.

Proc-kocka-skrabe-nabytek (9)

Gauč versus drápky

Jaké jsou tedy nejčastější příčiny škrábání nábytku u koček? Je jich hned několik a všechny vycházejí z přirozených kočičích instinktů (proto je představa, že kočka se škrábáním čehokoli zcela přestane, mylná).

1. Tohle je můj domov

V přírodě označuje kočka škrábáním své teritorium. To aby ostatní kočičí návštěvníci věděli, že tohle území jim rozhodně nepatří. Tenhle instinkt si samozřejmě převzaly i kočky „bytové“, i když jsou mňoukajícími jedináčky. Během škrábání totiž z tlapek uvolňují svůj osobitý pach (pro lidský nos samozřejmě zcela nezachytitelný) a označují tak, co je jejich. Ano, včetně vašeho gauče…

Proc-kocka-skrabe-nabytek (6)

2. Kočičí manikúra

Tak jako my máme na nehty pilníček, kočky mají náš nábytek. Zatímco drápky na zadních nožkách si zkracují okusováním, na předních si je musí přebrousit. Potřebují se totiž zbavit staré svrchní vrstvy drápku a zostřit drápek nový. Zvláště pokud svému mňoukajícímu miláčkovi drápky pravidelně nezkracujete vy, bude potřebovat svou manikúru.

Proc-kocka-skrabe-nabytek (3)

3. Já se nudím

Kočky jsou (pokud se tedy neoddávají zaslouženému spánku) velmi aktivní zvířátka. Na to ale často zapomínáme, pokud chováme kočku v bytě, a svůj příbytek chlupatému obyvateli nepřizpůsobíme. Kočky milují nejrůznější prolézačky či schovky, rády šplhají, skáčou… Ovšem když se začnou nudit, vymýšlejí si zábavu samy. A tak se stane, že se Micinka nebo Mourek kosmickou rychlostí ve tři ráno proběhne po naší posteli (a nás samých) nebo jde odrásat pohovku. Nejenže přitáhne naši pozornost, ale ještě se při tom skvěle protáhne.

Proc-kocka-skrabe-nabytek (2)

Škrábu, škrábeš, škrábeme

Jak z toho ven? Kromě zmíněného pravidelného stříhání drápků, které sice problém neodstraní, ale aspoň nezanechají drápy na nábytku takové škody, máte několik možností. Tou nejdůležitější je vybavit svůj byt tak, aby v něm kočičák měl zajímavější věci na škrábání, než je váš gauč. Ano, mluvíme o škrabadlech pro kočky. Ty mňoukající chlupáči přímo milují.

Proc-kocka-skrabe-nabytek (4)

Vyplatí se neomezovat jen na jedno a jen na jeden druh. Nabídněte kočičákovi více možností – ideálně do každé místnosti jedno. Pro šplhání a skákání se hodí takzvané kočičí stromy, které jsou většinou obalené sisalem, který se kočkám skvěle drápe. Ovšem je jasné, že se jedná o další kus nábytku, který těžko nainstalujete po celém bytě. Skvělou volbou jsou v takovém případě papírová škrabadla pro kočky, která seženete v různých velikostech a tvarech a která kočičky milují. Papír totiž není tak ostrý jako sisal, takže se hodí i pro jemné tlapky koťátek a chlupáčů, co nechodí ven a nemají zdrsnělý povrch tlapek. Jen pozor při výběru – levná a příliš měkká kartonová škrabadla mají minimální životnost. Vždy proto koukejte především na kvalitu a původ.

Kam s ním

Jak již bylo řečeno, na počtu škrabadel by se nemělo šetřit. Pokud má kočka oblíbený „drápací nábytek“, umístěte škrabadlo do jeho bezprostřední blízkosti. Pamatujte také na velikost mňoukajícího ničitele nábytku – pokud pořídíte příliš malé, nestabilní škrabadlo dospělému kočičákovi, nebude se mu do výměny „gauč za škrabadlo“ chtít. Tady platí pravidlo „čím větší, tím lepší“.

Možná bude zpočátku chvíli trvat, než se malý trhač přeorientuje z vašeho nábytku na škrabadlo pro kočky. V tom mu ale můžete pomoci – zkuste škrabadlo navonět například esencí ze šanty kočičí nebo kozlíku lékařského, které kočky zbožňují (jen pozor, kozlík zrovna nevoní nám lidem).

Proc-kocka-skrabe-nabytek (8)

Možná to bude chtít ze začátku trochu trpělivosti z vaší strany, ale věřte, že se vyplatí. I když se může stát, že občas svého mazlíčka přistihnete s drápkem podezřele blízko gauče, neztrácejte nervy. Ona ta škrabadla nakonec v boji o kočičí pozornost zvítězí!

Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu